Ako vybrať správne hnojivo pre trávnik? Kedy hnojiť a ako často?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Či už máte okrasný alebo úžitkový trávnik, treba sa oň správne starať. A veľmi dôležitým aspektom je správne hnojenie – typ hnojiva, obdobie, kedy hnojíme, ako často a akým spôsobom.
Myslite na to, že koreňový systém sa rozkladá pod trávnikom v hĺbke 10 až 15 cm (na ťažkých zhutnených pôdach je to iba 6 – 8 cm). Do tejto vrstvy by sme mali zabezpečiť pravidelný prísun trávnikovej výživy. Poradíme, ako si vybrať správne hnojivo pre trávnik, kedy je najlepšie hnojiť a akým spôsobom.

 

Aké je správne hnojivo pre trávnik?

Niektorí záhradkári si myslia, že stačí zobrať prvé, na ktoré narazia – rozlišujú v podstate dva druhy: štartovacie na jar a jesenné. Nie je to však také jednoduché.
Napríklad hnojivá, ktoré sa používajú v poľnohospodárstve alebo záhradkárstve, nie sú vhodné pre domáci trávnik, pretože nemajú potrebné zloženie živín. Pôsobia na rast rastlín do výšky, čo vyvoláva prirýchly rast trávy a potrebu častejšieho kosenia trávnika.
Často obsahujú vysoký podiel dusičnanov, ktoré rastliny v takom množstve nedokážu prijať, preto sa ich zvyšky dostávajú do spodných vôd.

Iní vám zasa odporučia univerzálne trávnikové hnojivo, no nedajte sa oklamať. Nie vždy zabezpečí potrebný prísun živín, pretože nielen množstvo hnojiva, ale aj pomer zloženia jeho komponentov ovplyvňuje úspešné hnojenie.

 

Typy hnojív

Ako sa teda rozhodnúť? Podľa čoho vyberať?
Rozdiel medzi rôznymi typmi hnojiva musíte hľadať najmä vo forme dusíkatých zložiek, upozorňuje odborníčka Christa Lungová, ktorej vyšla aj kniha Dokonalý trávnik:

  • dlhodobo pôsobiace hnojivo obsahuje 80% dlhodobo zužitkovateľného dusíka. Jeho pôsobenie nastupuje pomaly, ale pretrváva niekoľko týždňov.
  • krátkodobo pôsobiace hnojivá sú vhodné na použitie s cieľom rýchleho efektu. Ich pôsobenie pretrváva často len niekoľko dní.
  • kombinované hnojivá obsahujú dusíkaté hnojivá, ktoré pôsobia rýchlo, ale aj dlhodobo. Ich pôsobenie sa prejaví v krátkom čase a podľa pomeru dlhodobo pôsobiaceho hnojiva v nich a  použitého množstva potom pôsobia dlhší čas.

vhodné hnojivo pre trávnik

 

Viacúčelové hnojivá

Podľa toho si teda vyberiete vhodné hnojivo pre trávnik. Zjednodušene však môžeme povedať, že na dostatočné prihnojenie vášho domáceho trávnika stačí používať tzv. viacúčelové hnojivá, ktoré obsahujú všetky potrebné živiny.
Existujú v rôznom zložení, pričom jednotlivé komponenty sú zastúpené v rôznych koncentráciách, takže sa nimi dá hnojiť cielene a vyrovnávať rôzne deficity. Pre lepší vzhľad a formu trávnika odporúčame myslieť na nasledujúce pravidlá:

– Pri novom výseve a doseve treba aplikovať hnojivá s väčším podielom fosforečnanov. Klíčiace a mladé rastliny potrebujú fosforečnany na rýchly a zdravý rast.
– Pred letným obdobím sucha a ako posledné hnojivo na jeseň sa používajú hnojivá s väčším podielom draslíka.
– Hnojivá s dlhodobým účinkom dusíka sa odporúča aplikovať pri vyššej teplote pôdy, najmä počas horúcich obdobiach leta.
– Hnojivá s rýchlym účinkom dusíka sa používajú najmä na jeseň a na jar. Dobrá metóda je prihnojovanie tekutým hnojivom.
Od polovice alebo od konca septembra by sa nemali používať nijaké dusíkaté hnojivá, aby sa neobmedzila odolnosť rastlín proti chladu a zimným chorobám.
– Pri vyčerpaných pôdach pod trávnikom, ktoré sa nachádzajú najmä pod starými trávnikmi, sa odporúča pravidelne dodávať stopové prvky, ktoré podporujú aj biologickú aktivitu v pôde.

Dôležitý draslík
Veľmi dôležitý je draslík v hnojive, ktorý „zvyšuje odolnosť trávnika proti chladu, suchu, poškodeniu záťažou, čiže celkovo proti stresu. Býva bohato zastúpený v jesenných hnojivách, ktorých úlohou je pripraviť trávnik na zimu. Trochu sa pri tom zabúda na doplnenie draslíka začiatkom leta, čím sa zvýši jeho odolnosť voči stresu z vysokých teplôt a sucha,“ pripomína Ivan Vallo, autor knihy Trávniky pre šport, krásu a relax.

 

Granulované alebo tekuté hnojivá?

granulované hnojivo pre trávnik

V podstate rozlišujeme tri druhy:

  1. Organické hnojivá

Používame ich najmä pri zakladaní trávnikov ako prímes do vegetačných substrátov. Nejde o vysoko koncentrované hnojivá bohaté na všetky živiny. Ich úlohou je najmä zlepšiť fyzikálne vlastnosti pôdy, ako sú štruktúra, pórovitosť, zrnitosť, absorpčná schopnosť, vododržnosť a tak ďalej.

  1. Minerálne granulované hnojivá

Sú to priemyselne vyrábané a rôzne upravované chemické látky s presným obsahom živín. Tieto nájdete najčastejšie v obchodoch a najviac sa využívajú na cielené a plánované dodávanie živín do trávnika. Začínajú pôsobiť zvyčajne o tri-štyri dni.

  1. Tekuté hnojivá

Aplikujú sa priamo na listy rastlín – sú to kvapaliny alebo kryštalické vodorozpustné látky, ktoré sa riedia vodou na predpísanú koncentráciu. Tým, že tráva ich prijíma priamo cez listy, majú rýchly účinok a nedochádza k stratám živín vyplavovaním, tvrdí odborník Ivan Vallo.

starostlivosť o trávnikPrečítajte si tiež
Starostlivosť o trávnik mesiac po mesiaci.

 

Kedy je najvhodnejšie hnojiť?

Počkajte si na vyhovujúce počasie. Čo to znamená?
Ideálny je večer pred tým, ako má prísť dážď.
Najmenej vhodné je suché a horúce počasie, keď sa hnojivo dostáva na vysušenú pôdu. V takomto prípade s absolútnou istotou vzniknú škody z popálenia, ktoré môže kompletne vyhubiť rastliny na veľkej ploche. Tieto škody zmiznú až po vyrastení nového zdravého tkaniva. Alebo ich treba eliminovať novým vysiatím, ak sú postihnuté naozaj veľké plochy.

Pohnojenú plochu treba vždy dostatočne zavlažiť, aby voda hnojivo rozpustila a dostalo sa až ku korienkom trávy. Platí to pri organických aj tekutých hnojivách.

vhodné hnojivo pre trávnik

 

Ako správne hnojiť?

„Mnohé komponenty v hnojive, napríklad dusík, majú tzv. zozeleňujúci efekt (greening efekt), to znamená, že viditeľne podporujú ukladanie zeleného farbiva v listoch a pri nepravidelnom rozložení hnojiva by vznikli farebne rozdielne pásy,” vysvetľuje autorka v spomínanej knihe Dokonalý trávnik.

Hnojivo musíte rozosievať rovnomerne, inak vám vzniknú sýto zelené plochy a vedľa nich svetlejšie, suchšie miesta. Môže tiež vzniknúť prehnojenie určitých plôch, ktoré neskôr zhnednú alebo sa rastlinky spália a postupne uhynú.

Na druhej strane tiež nešetrite hnojivom, aby trávnik netrpel podvýživou. Na aplikáciu hnojiva je teda najvhodnejší posypový vozík. Pred naplnením hnojivom treba dávať pozor, aby boli otvory zavreté. Odporúča sa tiež, nenapĺňať vozík na trávniku, prípadne na ploche budúceho trávnika, lebo hnojivo môže vypadnúť aj mimo zásobníka.
Prípadne môžete využiť ručný posýpač, ktorý držíte pred sebou, krútite kľukou a rovnomerne rozosievate hnojivo na dané miesta.

Koľko je to dostatok hnojiva?
Potrebné množstvo na štvorcový meter uvádza výrobca. Dodržiavajte ho, naše skúsenosti hovoria, že sa to vyplatí. Vždy si to prerátajte na veľkosť svojho trávnika.

Zdroj: publikácie Dokonalý trávnik a
Trávniky pre krásu, šport a relax.
Foto: LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.