Ak sa chystáte do Prahy a chcete popri krásnych historických pamiatkach zažiť aj niečo iné, nezvyčajné – odporúčame Svět Medúz. Je trošku mimo centra, ale metrom ste tam za pár minút. Výstava určite poteší nielen deti, či mladých, ale aj dospelých. Svět medúz nájdete na streche obchodného centra Arkády Pankrác v Prahe 4.
V 38 akváriách je viac ako 10 tisíc medúz rôznych druhov, tvarov a veľkostí (uvádza sa 30 druhov). Nižšie si môžete pozrieť aj naše video.
Nádherný Svět medúz
Minimálne v Európe, ale asi aj vo svete ojedinelý projekt, ktorý spája pod jednou strechou ohromujúci život medúz s audiovizuálnymi efektmi. Je čerstvo zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov ako najväčšie guľové akvárium.
Svet medúz dopĺňajú audiovizuálne efekty a pre deti je pripravené interaktívne akvárium, aj detský kútik.
Ohromí vás najväčšie akvárium v tvare gule, má objem 2 000 litrov vody (najväčšie “bežné” akvárium má objem 5 000 litrov vody) a všetky akváriá spolu majú objem až 12 500 litrov vody. Interiéry boli navrhnuté tak, aby vo vás vyvolali čo najintenzívnejší pocit, že sa nachádzate pod hladinou mora: napomáhajú tomu 3D projekcie s bohatými audiovizuálnymi efektmi.
V zariadení pracuje aj špecialista na chov medúz. Starostlivosť o medúzy však nie je jednoduchá. Potrebujú rôznorodú potravu, nemôžu sa samy pohybovať, takže ich musia prenášať umelé prúdy. Potrebujú tiež čistú morskú vodu.
Ako sa tam dostanete?
Svet medúz nájdete na streche OC Arkády Pankrác (Na Pankráci 86), na 2. poschodí. Ide tam červená linka metra C, stanica Pankrác. Autobusom linkou 188, 193 alebo H1. Autom bez problémov zaparkujete v podzemí obchodného domu, cez víkend je parkovanie zdarma.
Čiže vojdete do obchodného domu, vyjdete na najvyššie poschodie a prejdete akoby na strechu (vedú tam šípky, čiže nezablúdite). Tadiaľ prejdete asi 50 metrov k Světu medúz.
Kúpite si vstupné a prejdete cez turniket. V celom interiéri je prítmie (kvôli medúzam), vždy popisy k danému akvárium a medúzam. V uličke sa zmestia 2-3 ľudia a pomaly postupujete, prezeráte, fotíte. Ak vás naozaj zaujíma svet medúz, strávite tam pokojne aj hodinu, či viac. Ak to chcete len preletieť, nečítate popisy, tak vás to asi sklame.
Otvorené majú po celý rok od pondelka do nedele, 9:00 až 21:00. Základné vstupné stojí 290 Kč (cca 12€), znížené 220 Kč a ak ste rodina, určite využite výhodné rodinné vstupné (2+2) za 750 Kč, čiže okolo 30€.
Pri detskom kútiku nájdete aj Bistro medúz, reštauráciu so špeciálnym menu.
Ďalší rozdiel je aj v zabezpečenom vstupe vody do filtrácie. Medúzu tvorí totiž 98% vody, takže by ju ľahko mohlo vsať filtračné zariadenie. Preto majú akváriá množstvo malých vstupov vody, od ktorých sú medúzy odháňané ich prúdom.
No a posledný rozdiel je osvetlenie akvária. Niektoré druhy medúz potrebujú silné osvetlenie, ktoré nahrádza slnečný svit. Bez svetla by nedokázali vyrásť.
Pozrite si naše video zo Světa medúz:
Fascinujúce medúzy
Medúzy sú jedným z najstarších živočíšnych druhov vôbec. Hlbiny svetových oceánov obývajú už milióny rokov, nechávajú sa unášať oceánskymi prúdmi a svoju krehkú krásu predvádza vo fascinujúcej podmorskej šou. Majú hypnotický vzhľad, ktorý umocňuje široká škála fluorescenčných farieb, ktoré presvitajú v morskej tme.
Jedným z najpozoruhodnejších druhov je Turritopsis dohrnii. Tieto medúzy dokážu ovplyvniť svoj životný cyklus a vrátiť sa z dospelého štádia do štádia polypa. Čiže akoby boli nesmrteľné. Pre svoj zvláštny vzhľad sa medúza s hrboľatým koreňom nazýva volské oko.
V akváriách môžete vidieť aj štvorhranku austrálsku Fleckerovu. Vyzerá nenápadne, ale je to jeden z najjedovatejších živočíchov na svete – dokáže zabiť až 60 ľudí.
Vedeli ste, že…
- Každý mesiac spotrebuje Svět medúz 1000 kg soli
- Medúzy žili skôr ako dinosaury – odhaduje sa, že sú až dvakrát staršie
- Najdlhšia medúza meria 36,5 metra, ide o Tanierovku obrovskú
- Medúzy boli vo vesmíre: v roku 1991 sa na palube lode Columbia podieľali na výskume mikrogravitácie, dokonca sa tam aj rozmnožili
- Vedci odhadujú, že celkový počet neobjavených druhov je okolo 300.000. Doteraz objavili “len” okolo 2000 druhov medúz.
- Močenie nepomáha pri popálení medúzou. Čo teda robiť? Umyť ranu morskou vodou, octom alebo horúcou vodou. Na ošetrenie nepoužívajte sladkú vodu.
Medúzy žijú v moriach celého sveta od južného pólu po severný, väčšinou na pobrežiach, ale známe sú aj hlbokomorské druhy. Napríklad medúzy z radu Stauromedusidae obývajú len vody studených morí na severnej pologuli.
Na rozdiel od nich medúza tanierovec lesklý žije len v teplých vodách. Medúzy vystavené v akváriu, takzvané bezuché dlaždicovce (Aurelia aurita), obývajú najmä európske moria.
Medúzy majú najrôznejšie tvary (zvoncovité, sploštené) a farby. Ich veľkosť sa pohybuje od 3 mm do 3 metrov v priemere. Telo medúzy tvorí z 97 % voda.
Pozrite si FOTOgalériu:
Foto: LepšíDeň.sk