Dovolenka na chorvátskej Istrii. Nádherná Pula a tip na ubytovanie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte chuť si „odskočiť“ k moru a nechcete cestovať celú noc? Chorvátsky polostrov Istria je od Slovenska len pár hodín cesty autom a my vám odporúčame najmä juh polostrova – mestečko Umag na severe, Poreč či Rovinj v strede, ale najmä južný cíp s nádherným mestom Pula. Ideálna dovolenková destinácia pre rodinky, mladé i staršie páry. Je tam čo vidieť – úžasné historické pamiatky, pláže s čistou a teplou vodou, národný park, ale hlavne prívetiví ľudia. Pozrime sa na mestečko Pula a dáme aj tip na lacné, ale vynikajúce ubytovanie v rodinnom penzióniku Katarina.

 

Historická Pula

Pula na juhu Istrijského polostrova má približne 65 tisíc obyvateľov, no pri prechádzke po meste máte pocit domácej atmosféry. Z osobného prístavu odchádzajú výletné lode do Benátok, ale ak zostanete v Pule týždeň, či trošku viac, nebudete mať potrebu ísť niekam inam.

V meste nájdete významné historické pamiatky najmä z antickej doby, konajú sa tam rôzne kultúrne festivaly a v okolí je plno rekreačných zariadení (Veruda, Zlatne stijene, Puntižela ai.).

Odporúčame navštíviť Amfiteáter z 1.storočia n.l., ktorý je piaty najzachovalejší v Európe a považuje sa po rímskom Koloseu za najveľkolepejšiu stavbu svojho druhu na svete. Zmestí sa doň až 23 tisíc divákov, v podzemí nájdete múzeum pestovania olivovníkov a spracovania olív s exponátmi až z rímskej doby. V lete sa tam konajú mnohé kultúrne festivaly a zábavné akcie, napríklad súboje gladiátorov, ktoré sú veľmi populárne.

Pula, Amfiteáter

Pula a Amfiteáter z 1.storočia n.l.

amfiteáter v Pule

Po rímskom Koloseu najveľkolepejšia stavba svojho druhu na svete.

V centre mestečka si určite všimnete Herkulovu bránu z 1.storočia pred Kristom, ktorá bola súčasťou rímskeho opevnenia. Neobíďte ani Porta Gemina, Dvojitú bránu z 2.storočia, kde sa vchádza do Archeologického múzea Istrie. Na pahorku nad mestom sa týčia pozostatky rímskeho divadla starého 1800 rokov.

V srdci Puly na malom námestíčku určite neminiete Augustov chrám z 1.storočia, ktorý je zasvätený kultu Augusta a Romy. Vnútri je múzeum rímskych sôch.
V Pule však nájdete oveľa viac historických pamiatok – treba sa nechať unášať históriou a vychutnávať si ju.

Pula

Vstupná brána do mesta Pula.

Zábava, kúpanie a výlety

Pula je naozaj živé mesto a okrem pamiatok ponúka množstvo športových aktivít a výletov.
Rôzne gastronomické prehliadky, koncerty, tanečné a hudobné večery, rozhodne navštívte miestne trhy ovocia a zeleniny, rýb, mäsa, či typických istrijských suvenírov a hand made výrobkov.

Pýchou Puly a celej Istrie je Národný park Brijuni, ktorý zahŕňa súostrovia Brijuni zložené z dvoch väčších ostrovov a 12 malých ostrovčekov. Brijuni bolo kedysi sídlom juhoslovanského prezidenta Tita.
Ak sa chcete vybrať na výlet, odporúčame lesopark Monte Ghiro, Medulin, pláže Banjole, či Donji Kamenjak, ktorý sa nachádza v najjužnejšej časti polostrova Kamenjak. Ten je rajom pre milovníkov romantického kúpania a odvážneho surfovania.

Apartmans Katarina

Apartmány Katarina a výhľad z hornej terasy.

Tip na skvelé ubytovanie

Pula je teda výborným východiskovým bodom k množstvu pamiatok, do národného parku, na polostrov Kamenjak. V meste i okolí nájdete veľa hotelov, hostelov, penziónov, no vždy je to o osobnom odporúčaní. My sme vyskúšali rodinný penzión Apartmány Katarina a môžeme vrelo odporúčať.

5 rôzne veľkých izieb pre celkovo 20 ľudí, k každej vlastný sprchový kút a kuchynka s chladničkou. Z horného poschodia je nádherný výhľad na neďalekú zátoku a pláže. Čisté izby v cene od 30€ na noc za izbu.
Bezplatné wi-fi, bezplatné parkovanie pri dome, môžete si priviezť aj domáceho miláčika.

Najviac však oceníte domácich – manželia Branka a Alois sú nesmierne priateľskí, prívetiví ľudia, ktorí sa o vás postarajú akoby ste boli doma 🙂 Alois je profesionálny kuchár, ktorý mal v Ľubľane reštauráciu, takže odporúčame ochutnať jeho špecialitky. Môžete nakúpiť potraviny alebo im dať peniaze, oni nakúpia a uvaria vám, na čom sa dohodnete.

Pláž, výlety, šport aj podzemie.
Prečítajte si viac o Pule a Istrii.

Alois jahňa

Alois oblieva jahňa pivom, aby získalo na chrumkavosti.

My sme v čase našej návštevy vychutnávali pečené jahňa, úplne čerstvé (predchádzajúci večer zabité) poliate pivom a k tomu grilovaná zelenina a zemiaky.
Pán Alois je navyše veľmi vtipný, milý, určite s ním podiskutujete, hoci po slovensky rozumie len trošku. Práve pohostinnosť a prostredie robia z tohto penziónu skvelým rodinným ubytovaním.

Pozrite si hodnotenia na Tripadvisor.com, sú tam aj fotografie a možnosť priamo si rezervovať izbu. Prípadne kontaktujte priamo Katarinu, ktorá hovorí plynule anglicky, ale aj veľmi dobrou slovenčinou: +421 917 371 533 alebo píšte na e-mail katarina.drlja@gmail.com.

Apartmans Katarina

Pohľad na penzión Apartmans Katarina.

Ako sa dostať do Puly?

Do Puly vedie takmer po celý čas diaľnica, takže sa tam z Bratislavy dostanete zhruba za 6 a pol hodiny. Odporúčame ísť cez Rakúsko a Slovinsko.
Rakúska diaľničná známka stojí 9,90€ na 10 dní – zakúpite ju na viacerých bratislavských čerpacích staniciach. Vyrazíte na Viedeň, ktorú obídete z východu a smer Graz. Keď dorazíte k tomuto mestu, odbočte smerom na Leibnitz a Maribor – o pár kilometrov sa dostanete k rakúsko-slovinským hraniciam. Tesne pred nimi si kúpte slovinskú diaľničnú známku, vignettu – upozornia vás na to mnohé tabule. Zastavte na pumpe a môžete zaplatiť aj kartou – 7-dňová známka vás vyjde na 15€.
Pokračujte na Maribor, potom smer Ľubľana, Trieste a Koper. Tam zídete z diaľnice a nasledujúcich cca 20 km pôjdete po ceste 1.triedy, kým sa napojíte na diaľnicu v Chorvátsku.

Na slovinsko-chorvátskych hraniciach sa zdržíte minimálne, colníci len zbežne pozrú z diaľky vaše doklady, prejdete na chorvátske územie a šplháte sa do kopca až prídete k vstupu na diaľnicu. Tam si len cez otvorené okno vyzdvihnete lístok a mýtne zaplatíte až pri výjazde z diaľnice v Pule. Bude vás to stáť 48 kún, čiže v prepočte necelých 7€ a platiť môžete aj kartou.
Diaľnica vedie teda až priamo do Puly, do časti Vinkuran, kde sa nachádza spomínaný Penzión Katarina. Ak chcete využiť toto príjemné a lacné ubytovanie, dajte si do navigácie Prilaz Rostinka 11, Vinkuran, Pula.

Šťastnú cestu a príjemnú dovolenku!

amfiteáter Pula

Chystá sa súboj gladiátorov v Amfiteátri, Pula.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.