Prečo vaše dieťa nechce ísť spať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

O význame spánku u detí netreba ani polemizovať. Spánok dodáva mozgu energiu a podporuje rast mozgu, podporuje triedenie a ukladanie informácií (učenie), stimuluje emočný vývoj (nevyspaté dieťa býva nevrlé, mrzuté, podráždené a agresívne). Spánok u detí podporuje správne „formátovanie“ bielych krviniek, imunitu a kontrolu hmotnosti (nedostatok spánku zvyšuje hladinu hormónov, ktoré vyvolávajú hlad). Všetko toto možno viete a tak sa bezradne pýtate – prečo však moje dieťa nechce ísť spať?!
Môže to mať viacero dôvodov a tiež riešení.

 

Keď dieťa nechce ísť spať

„Niektoré deti sú síce výborní spáči, ale dostať ich do postele, utíšiť a uspať je úloha, ktorá je zložitejšia ako tisícpolíčkové sudoku,“ uznáva lekár Igor Bukovský, ktorý napísal skvelú knižku venujúca sa deťom vrátane spánku. Jeho Návod na prežitie pre bejby obsahuje hodnotné tipy a rady pre všetkých mladých rodičov.
Toto sú podľa dr. Bukovského dôvody, prečo dieťa nechce ísť spať. Prečo majú niektoré deti najväčší problém z uloženia/odchodu do postele a uspávania:

  • spánok predstavuje odlúčenie od vás (= strach z odlúčenia, nájdete ho v kapitole Dva najväčšie strachy)
  • batoliatka nerady spomaľujú alebo dokonca prerušujú svoj akčný život plný zážitkov, zábavy a objavov
  • rodičovské „Ide sa spať!“, ba aj oveľa nežnejšie „Šup, šup do postieľky“ môžu v dieťati vyvolávať pocit, že je ovládané (to sa Jonáškovi prestáva páčiť zhruba, keď dovŕši druhý rok)
  • dieťa sa bojí ostať samo
  • dieťa má strašidelné predstavy (príšery, duchovia, tresty…)
  • dieťa má problém znášať akúkoľvek zmenu aktivity, prostredia, osvetlenia a pod.

Preto múdri rodičia prípravu na spánok a uspávanie dieťaťa nespájajú s negatívnymi pocitmi, stresom, krikom, plačom, príkazmi.
Vedia, že oveľa lepšie je ak
– pomôžu dieťaťu postupne spomaliť tempo a utlmiť jeho bdelý, akčný stav
– vytvoria pozitívne emócie a príjemnú atmosféru spojenia
– vnímajú obavy dieťaťa a vedia ich rozptýliť
– pomôžu dieťaťu pestovať a zachovať si pocit bezpečia.

Hnev a krik tomu ani trochu nepomáhajú. Alebo chcete, aby vaše dieťa odišlo pod perinu plné strachu a potom sa budilo s nočnými morami? Takto určite nechce ísť spať…a nechcete to ani vy.

dieťa spánok

Buďte dieťaťu prístavom bezpečia.

Dieťa vo vašej posteli – áno, či nie?

Takmer všetky knihy vás budú od toho odrádzať a tvrdiť, že to je veľmi riskantné rozhodnutie, ktoré oľutujete. „My vám chceme povedať, že aj toto rozhodnutie závisí od vás,“ vysvetľuje Igor Bukovský, autor knihy  Návod na prežitie pre bejby.
„Ak sa rozhodnete zobrať dieťa do svojej postele, budete zažívať všetky výhody úžasného kontaktu a dieťaťu poskytnete to, čo potrebuje – bezpečie, vašu blízkosť, silnú väzbu, ktorá ho naplní. Beriete tým na seba aj veľkú zodpovednosť: dieťa, ktoré si vezmete do svojej postele na noc raz, tam už potrebuje spávať až dovtedy, kým nebude patriť do tej svojej.“
Ak sa však rozhodnete pre detskú postieľku, určite nie ste o nič horší rodičia. Rozhodnutie by mali rodičia/partneri urobiť spoločne, aby sa nestalo, že napríklad muž bude vnímať dieťa v manželskej posteli ako súpera až votrelca.
Zvážte výhody a nevýhody a rozhodnite sa slobodne a spoločne.

 

Dieťa vo vašej posteli – prečo áno

Spoločné spanie nie je len spoločný „čas a miesto“, ale nastavenie mysle. Toto sú dôvody, ktoré hovoria v prospech spania v spoločnej posteli (asi skôr v tej vašej, ako v tej detskej):

  • dieťa lepšie zaspí (zvlášť v prvých mesiacoch)
  • dieťa a aj mamička lepšie spia – lepšie si zosynchronizujú spánkový rytmus (spanie – kŕmenie) a pre mnohé mamičky to je veľká úľava, pretože sa lepšie vyspia
  • dojčenie je ľahšie – toto asi netreba vysvetľovať
  • pomáha to kompenzovať deficit spojenia cez deň – najmä, ak maminka už pracuje alebo je cez deň príliš zamestnaná aj staršími súrodencami
  • pomáha to dobehnúť odlúčenie z prvých dní/týždňov po narodení – predčasne narodené dieťa bolo v inkubátore, choré dieťa bolo v nemocnici a pod.
  • dieťa lepšie prospieva – ak dieťa pomaly priberá, spoločné spanie a častejšie dojčenie v noci môžu byť riešením.

 

spánok dieťa

V spoločnej posteli s rodičmi? Alebo samé vo vlastnej posteli, napríklad s macíkom?

Dieťa vo vašej posteli – prečo nie

  • dieťa nikdy neodíde z našej postele – to je pre mnohých rodičov dostatočne desivá obava, aby z toho bol pádny argument, ok, ale možno je pre dieťa výhodou na celý život, že bude mať nezmazateľne krásne spomienky na časy, keď s vami spávalo v jednej posteli – a nakoniec sa aj tak sa naučí spať samo, nebojte sa (prezradíme vám, ako na to)
  • dieťa si tak navykne na našu blízkosť, že bez nás nezaspí a keď sa v noci zobudí, nebude sa vedieť bez nás utíšiť – to je do veľkej miery pravda, ale ak nepracujete na zmeny ani sa nechystáte chodiť s manželom/manželkou každý druhý večer do kina, nemal by to byť až taký veľký problém (koniec koncov, dieťa potrebuje mať potreby – ak ich nemá v detstve naplnené, nemôže ich odložiť a vracajú sa v živote v škaredých maskách „choroby z odpojenia“ = neistota, strach, hnev, agresivita, poruchy sociálneho správania, problémy s disciplínou a pod.)
  • je to nezvyčajný zvyk – mnohé naše staré mamy spali ako malé deti v jednej posteli so svojimi mamami
  • pediatri to neodporúčajú – lenže pediatri sú trénovaní na to, aby vedeli vyšetriť, ošetriť a vyliečiť dieťa = otázky rodičovstva sa neučia na lekárskej fakulte
  • zničí nám to sexuálny život – a možno naopak: budete nútení objaviť nové zákutia bytu či domu na svoje romantické chvíle 🙂
  • stratíme súkromie: máme tri deti a večer som taká uťahaná, že chcem byť aspoň v posteli sama a mať pokoj – s týmto argumentom nemáme právo polemizovať
  • zvyšuje to riziko náhleho úmrtia novorodencov – len vtedy, ak by ste išli spať pod vplyvom alkoholu alebo drog (triezvi a zdraví rodičia neublížia dieťaťu v spoločnej posteli ani nevedomky počas spánku)


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.