Zaujímavosti v Prahe. 7 tipov na nezvyčajné miesta a pamiatky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tak ako Paríž nie je iba o Eiffelovej veži a Louvri, Londýn o Big Ben, či Rím o Koloseu a Forum Romanum… tak ani Praha nie je iba o „Václaváku“, Pražskom hrade či Karlovom moste. Táto česká metropola ponúka omnoho viac, ako si bežný turista môže myslieť.
Ak sa chcete vyhnúť typickým turistickým atrakciám, davom ľudí a čakaniu v radoch, ponúkame vám 7 tipov na zaujímavosti v Prahe. Netradičné miesta, ktoré určite stoja za pozornosť.

Zaujímavosti v Prahe

praha-na-mapePraha právom patrí na najvyššie priečky rebríčkov najnavštevovanejších európskych miest. A to najmä vďaka historickému jadru, ktoré vznikalo v 11. storočí a nájdeme ho aj v zozname svetového dedičstva UNESCO. Podľa Českého štatistického úradu navštívilo Prahu v roku 2022 takmer 6 miliónov turistov. Najviac ich prišlo zo susedných štátov, pričom najvyšší počet patril Nemcom (859 260 turistov) a Slovákom (349 504 turistov).

Nie je žiadnym prekvapením, že slovenskí turisti sa do Prahy radi vracajú. Ak tam najbližšie zavítate, vyskúšajte okrem klasických miest aj tie menej tradičné. Niečím zaujímavé, jedinečné a originálne. Uvidíte túto metropolu z úplne iného uhlu pohľadu.

praha-erbKnižnica Klementinum

Tipovali by ste, že najkrajšiu knižnicu sveta máme hneď za rohom? Otvorili ju v roku 1727. Spolu so školou je táto skvostná knižnica treťou najväčšou vzdelávacou inštitúciou na svete. Okrem pozoruhodnej zbierky kníh sa pýši aj neštandardnou zbierkou glóbusov. Za pomerne nízke vstupné môžete tento svetový unikát vidieť aj vy. Nachádza sa neďaleko Karlovho mostu.

kniznica-klementinum-praha

Baroková knižnica Klementinum.

praha-erbDivoká Šárka

Ak hľadáte únik od ruchu veľkomesta, prírodná rezervácia Divoká Šárka bude pre vás to pravé. Považuje sa za jeden z najrozsiahlejších pražských parkov, pričom je častým cieľom horolezcov, cyklistov, turistov a v letnom období obzvlášť vhodná na kúpanie.
Svoje pomenovanie nesie po hlavnej hrdinke v povesti Dívčí válka, ktorá ukončila svoj život skokom zo skaly. Táto prírodná rezervácia sa nachádza v časti Praha 6 – Liboc.

praha-erbPražské Planetárium

Toto výnimočné planetárium by ste rozhodne nemali na svojich potulkách Prahou vynechať. Okrem toho, že je jedno z najväčších na svete, pýši sa aj najväčším rozlíšením obrazu v celej Európe. Projekčná plocha tohto planetária je najväčšia v rámci Českej republiky a jeho kopula je až vo výške 15 metrov.

Ponuka pre návštevníkov obsahuje exkurzie, prednášky a aj náučné premietania. Nachádza sa v areáli parku Stromovka, no v roku 2023 bolo kvôli rozsiahlej rekonštrukcii uzatvorené. Znovu sa naň môžete tešiť v roku 2025, kedy bude so svojim vybavením niesť ocenenie najmodernejšieho planetária na svete!

praha-erbKočičí kavárny

Ste milovníkmi mačiek a kávy? Tak potom kočičí kavárny budú pre vás skvelým zážitkom. Tento typ kaviarní začal vznikať v roku 2014 s cieľom poskytnúť ľudom liečivý kontakt s mačkami, ktorý podľa viacerých teórií prináša nášmu telu duševnú pohodu. Prečítajte si náš článok Keď mačka lieči – ako funguje felinoterapia.

V týchto kaviarňach funguje striktné dodržiavanie hygienických pravidiel, no takisto aj prísne pravidlá, ktoré majú dodržiavať zákazníci pri kontakte s mačkami.
Ak vás toto spojenie dvoch rôznych svetov zaujalo, v Prahe nájdete kočičích kaváren hneď niekoľko. Veľmi obľúbenými sú: Cat Café v centre mesta či Kavárna kočičí v časti Smíchov.

kocici-kavarna-na-smichove-praha

Kočičí kavárna na Smíchově.

praha-erbRiegrovy sady

Tento mestský park nájdete v časti Vinohrady a je výnimočný najmä vďaka príjemným podnikom v tichej časti mesta s výhľadom na Petřín a Pražský hrad. Vek tohto parku sa odhaduje na sto rokov a založený bol na pôvodných viniciach.
V parku sa nachádzajú rozsiahle trávnaté plochy, detské ihriská, športový štadión TJ Bohemians a športovisko TJ Sokol Vinohrady. V severnej časti, smerom na Žižkov, na Riegrove sady nadväzuje Riegrova záhrada a rekreačno-športový park Rajská záhrada.
Hovorovo sa sady označujú ako Riegráč, Riegrák, Riegráče alebo Riegráky.

praha-erbPražská Kampa

Ak chcete v Prahe zažiť atmosféru Benátok, určite zájdite práve sem. Romantická Pražská Kampa je totiž nepravý ostrov na rieke Vltave s malebnými domčekmi. Táto menšia skupina domčekov, ktoré „plávajú“ na vode sú medzi domácimi označované aj ako Pražské Benátky.

Prvé zmienky o tejto časti mesta pochádzajú už z roku 1169. V súčasnosti je na ostrove prístupný aj park Kampa, ktorý je skvelý pre páry alebo rodiny s deťmi.

praha-erbSvet medúz

Na streche obchodného centra Arkády Pankrác v časti Praha 4 sa nachádza výnimočná expozícia. Ide o najväčšie medúzárium v Európe s viac ako 10 tisíc medúzami rôznych druhov. Tento obrovský počet medúz možno sledovať v 38 rôznych akváriách.

Svet medúz dopĺňajú audiovizuálne efekty a pre deti je pripravené interaktívne akvárium a detský kútik. Ohromí vás najväčšie akvárium v tvare gule, ktoré je zapísané v Guinnessovej knihe rekordov.
Majú otvorené počas celého roka, od 9:00 do 21:00 a vstupné vás vyjde na 290 Kč, rodinná vstupenka (2+2) na 650 Kč.

 

Foto: Prague.eu, Freepik.com, FB/Kočičí kavárna na Smíchově


Zdielať

About Author

Klaudia Plevová

Volám sa Klaudia, pochádzam zo západného Slovenska a som predovšetkým manželka a matka. Mám vyštudovaný odbor Ekonomika a manažment podniku na Žilinskej univerzite v Žiline. Som milovníčkou udržateľného a zdravého životného štýlu. Mám rada veľa pohybu rôzneho druhu, pomalú módu, dobrú kávu či film, a v neposlednom rade varenie a pečenie.

Komentáre sú uzavreté.