Ako odstrániť sekundové lepidlo z pokožky, oblečenia alebo iných materiálov?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite ste už niekedy použili sekundové lepidlo – vie poslúžiť v mnohých prípadoch, na opravu drobných plastových vecí. Pri projektoch, kde potrebujete rýchlo schnúce a dobre držiace lepidlo. Ale možno sa vám aj stalo, že sa vám dostalo na prsty alebo pokožku…a sú takí, ktorí zámerne skúšajú, či im sekundové lepidlo zlepí k sebe prsty 😊
Áno, zlepí a potom je ťažšie odstrániť ho z pokožky. Ako ho z nej dostať? Ako dať preč lepidlo z plastu, dreva, či oblečenia? Poradíme.

ikona zdvihnutý palec6 tipov, ako odstrániť sekundové lepidlo z pokožky

Najčastejšie budete chcieť lepidlo dostať z prstov a tu sú osvedčené metódy:

1. Acetón

Namočte vatový tampón v acetóne (nachádza sa aj v odlakovači na nechty) alebo citrónovú šťavu. Opatrne očistite postihnutú oblasť. Buďte opatrní, pretože acetón môže podráždiť pokožku.

2. Teplá mydlová voda

Namočte zlepené prsty do teplej mydlovej vody a nechajte ich tam asi 5-10 minút. Potom opatrne trite prsty o seba, kým sa lepidlo neodstráni.

3. Odlupovanie

Ak je lepidlo už suché, môžete ho postupne odlupovať. Je to zdĺhavé, ale dá sa to. Len neprepichujte ani netrhajte pokožku, aby ste si ju nepoškodili.

4. Olej

Skúste použiť rôzne oleje, ako napríklad olivový olej, kokosový olej alebo olej na odstránenie líčidiel. Namočte vatový tampón do oleja a opatrne očistite zalepenú pokožku. Olej by mal zafungovať na lepidlo ako rozpúšťadlo.
Pomáha aj vazelína alebo maslo, ktoré uvoľní lepidlo a to potom ľahšie odstránite.

5. Čistiaca pasta

V niektorých prípadoch môžete použiť aj jemnú čistiacu pastu na odstránenie lepidla. Naneste ju na postihnutú oblasť a opatrne potierajte, až kým sa lepidlo neodstráni.

6. Soľ

Na mechanické odstránenie použite soľ ako peeling. V krajnom prípade sa môžete spoľahnúť na prirodzenú regeneráciu pokožky, pri ktorej sa lepidlo v priebehu niekoľkých dní samo odlepí.

Pozrite si, ako rozlepiť prsty zlepené sekundovým lepidlom:

 

ikona zdvihnutý palecAko odstrániť sekundové lepidlo z oblečenia?

Sekundové lepidlo sa môže dostať aj na oblečenie. Najprv vyskúšajte teplú mydlovú vodu, ktorá lepidlo postupne uvoľní. Ak škvrna nezmizne, siahnite po pracom géle. Malé množstvo rozotrite na dané miesto, potom opláchnite a nechajte voľne uschnúť.

Ak obyčajná voda nezaberie, môžete vyskúšať sódu bikarbónu a ocot. Na škvrnu naneste primerané množstvo jedlej sódy a snažte sa ju čo najviac vtlačiť do látky. Nechajte ju pôsobiť aspoň 20 minút a potom na škvrnu naneste malé množstvo octu. Škvrnu následne opláchnite. Ak na tkanine zostane jemný prášok, zoškrabte ho.

ikona zdvihnutý palecAko odstrániť sekundové lepidlo z plastu?

Potrebujete odstrániť sekundové lepidlo z plastového povrchu? Namočte papierovú utierku alebo vatový tampón do vody so saponátom, priložte ho na škvrnu a nechajte pôsobiť aspoň hodinu. Lepidlo by sa malo uvoľniť.

Na zotretie zvyškov sekundového lepidla môžete použiť aj ocot alebo lieh s vysokým obsahom alkoholu. Následne ho vyčistíte čistiacim prostriedkom. Určite sa však vyhnite odlakovaču na nechty, ktorý môže plast nenávratne poškodiť.

ikona zdvihnutý palecAko odstrániť sekundové lepidlo z dreva?

Odstránenie sekundového lepidla z dreva môže byť náročné, ale dá sa to. Najskôr vyskúšajte odlakovač na nechty s acetónom. Ten naneste na zalepené miesto pomocou vlhkej handričky a jemne odstráňte všetky zvyšky lepidla.
Môžete použiť aj vazelínu. Naneste na lepidlo štedrú vrstvu a nechajte ju pôsobiť cez noc. Potom miesto očistite papierovou utierkou.

Ak acetón ani vazelína nezaberajú, zvážte použitie špeciálneho čistiaceho prostriedku, ktorý kúpite v drogériách alebo hobby obchodoch. Prípadne drevo jemne prebrúste a zrenovujte.

sekundove-lepidlo-loctite

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, vesna.cz, homago.cz,
lepidla-online.cz, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.