10 tipov, ako môžete využiť čajové vrecúška

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mnohí pijeme čaj počas celého roka – nielen v zime a na jeseň na zahriatie. Ale aj v lete, vlažný, na svieženie. Zelený, čierny, ovocný, bylinkový…je jedno aký, no ak používate čajové vrecúška, nevyhadzujte ich do koša. Viete ich využiť v domácnosti, na záhradke, pre svoje zdravie i krásu 🙂
Máme pre vás 10 tipov, ktoré môžete vyskúšať – nič za to nedáte, práve naopak, získate.

 

 Ako využiť čajové vrecúška

Prečo by ste nemali vyhadzovať čajové vrecúška a využívať ich ešte po ich použití? Nuž, obsahujú antioxidanty, protizápalové a antibiotické látky, ktoré tam aj po vylúhovaní sčasti zostanú. Tak prečo ich zahadzovať?

ikona čajové vrecúško1. Pohlcujú pachy

Cítite z chladničky zápach? Alebo zo skrinky? Položte na tanierik niekoľko použitých čajových vrecúšok a umiestnite na dané miesto. Nechajte niekoľko dní, vrecúška postupne pach absorbujú.

 

ikona čajové vrecúško2. Do kompostu a hnojiva

Toto poznajú mnohí záhradkári, ktorí využívajú silu čaju. Použité vrecúška dáte do nádoby s vodou, necháte odstáť a potom ňou polievate záhony. Funguje to aj na škodcov a niektoré plesne (vylúhujte vrecúško vo vode a potom postriekajte rastliny – špeciálny účinok má rumančekový čaj).
Inak vedeli ste, že vôňa z čajového vrecúška sa nepáči niektorým hlodavcom a tiež mačkám?

Prípadne dávajte čajové vrecúška do kompostu – čoskoro sa tam rozložia. Alebo niektorí radia zahrabať ich priamo do hliny k rastlinkám. Obsahujú totiž dusík, ktorí pôsobí ako prírodné hnojivo. Pri zaliatí alebo počas dažďa sa uvoľnia látky priamo do pôdy.
Nechajte tam vrecúško tak týždeň, potom vyhrabte a vymeňte. Nedávajte ich však k rastlinám, ktoré potrebujú zásaditú alebo neutrálnu pôdu.

čajové vrecúška do záhrady

 

ikona čajové vrecúško3. Prázdne miesta na trávniku

Trávnik vie niekedy potrápiť – po zime snežná pleseň, mach, kruhy, prázdne miesta… Ak napríklad ani napriek rovnomernému siatiu osiva nezmizli prázdne miesta na trávniku, pomôžte si čajovými vrecúškami. Vylúhujte ich vo vode a do tej namočte semená trávy. Tak sa posilnia a zbavia nečistôt. Majú potom tendenciu lepšie sa uchytiť, tráva rastie rýchlejšie a je aj krajšia.

 

ikona čajové vrecúško4. Proti akné

Najlepší je zelený čaj, ktorý obsahuje katechíny a tie ako vieme majú antibakteriálne účinky. Takže vylúhujte vrecúško zeleného čaju asi pol hodiny a potom si ho priložte na miesta so stredne závažným akné. Nechajte pôsobiť 5 až 10 minút, potom umyte studenou vodou. Opakujte dvakrát denne a uvidíte, že postupne sa bude koža vyčisťovať.

 

ikona čajové vrecúško5. Na škvrny od slnka a veku

Objavili ste si na pokožke škvrnky, vrásky, či poškodenia spôsobené slnkom, alebo jednoducho pribúdajúcimi rokmi? Keď si vylúhujete zelený čaj, zmiešajte obsah dvoch vreciek s dvomi lyžičkami medu. Túto masku si naneste na tvár, krk alebo dekolt a nechajte pôsobiť asi 10 minút. Potom umyte vlažnou vodou.
Ak máte citlivejšiu pokožku, najskôr to vyskúšajte len na malom kúsku kože.

 

ikona čajové vrecúško6. Proti plesni na prstoch

Onychomykóza je nepríjemná záležitosť, či už na prstoch nôh alebo rúk. Triesloviny v čaji majú však antiparazitné účinky, tak to využite. Odložte pár vrecúšok zeleného čaju do chladničky, chlaďte ich tak pol hodinky a potom ich priložte na necht. Nechajte pôsobiť 15 minút. Opakujte 2 až 3x denne.

čajové vrecúška

 

ikona čajové vrecúško7. Využitie v domácnosti

Použité čajové vrecúška viete v domácnosti využiť v mnohých prípadoch.
Napríklad na vyčistenie a vyleštenie lakovaného dreveného nábytku, prípadne podlahy z tvrdého dreva. Vylúhujte vrecúško vo vode na slabý čaj a ním potom čistite povrchy.

Alebo odmastenie riadu: namočte mastný riad do teplej vody, pridajte niekoľko použitých čajových vrecúšok a nemusíte využívať chemické prípravky. Čaj pomôže uvoľniť prilepené jedlo aj mastnotu.

Vyčistite nimi okná. Je to jednoduché – použité vrecúška prevarte na slabý čaj, nastriekajte rozprašovačom na okno, zrkadlo ap., a očistite. Lepšie sa uvoľní nečistota, mastnota a odtlačky prstov.

 

ikona čajové vrecúško8. Čajový kúpeľ

Ešte ste taký neskúsili?
Dajte do teplej vody niekoľko použitých čajových vrecúšok – bylinkové, zelený čaj, kamilkový… Antioxidanty upokoja telo a zregenerujú pokožku.
Prípadne ich využite na umytie vlasov: prevarte čajové vrecúška a nechajte vychladnúť. Na záver sprchovania si tým polejte vlasy, potom klasicky zmyte, už bez šampónu. Budú lesklejšie a dostanú viac výživy. Najlepší je čierny a zelený čaj.

horúčka lieči ako ju riešiťPrečítajte si tiež
Horúčka lieči, nezrážajte ju. A pomáhajú zábaly, či teplý čaj?

 

ikona čajové vrecúško9. Na opuchnuté oči

Tento trik poznajú mnohé dámy. Ak vás trápia opuchnuté alebo unavené oči, mávate pod nimi kruhy, priložte si vlhké chladné vrecúško na dané miesto. Stačí niekoľko minút a zbaví vás opuchu.

 

ikona čajové vrecúško10. Prvá pomoc pri poranení

Čajové vrecúška viete skvele využiť aj pri cestovaní. Vďaka svojim regeneračným účinkom sa dajú použiť ako rýchla pomoc na podráždenú pokožku po uštipnutí hmyzom, po spálení slnkom alebo na drobné odreniny, či vyrážky. Čaj totiž pokožku upokojí, dezinfikuje a zároveň pomáha urýchliť samotné hojenie. Najlepší je rumančekový a skorocelový čaj.

Pozrite si video, ako vyrobiť originálne vrecúško na čaj:

 

Foto: Unsplash.com. Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.