Horúčka lieči, nezrážajte ju hneď. A pomáhajú zábaly, či teplý čaj?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Niekto ochorie aj párkrát za rok, iný raz, ďalší je zasa zdravý aj niekoľko rokov…no keď nás to chytí, ochorenie najčastejšie sprevádza horúčka. Bolí vás celé telo, kĺby aj svaly, ste stále unavení, treští vám v hlave a teplota stúpne nad 38, či 38 stupňov. V organizme sa niečo deje, ale to možno neznamená, že musíte teplotu okamžite zrážať liekmi…alebo predsa len áno? Aby sa telo príliš nevysililo a mohlo bojovať s ochorením? Ako to teda je? Pomôže zábal a horúce čaje?

Keď máme horúčku, pijeme teplý čaj, hoci to znie na prvé počutie paradoxne. Teplota tekutiny však reguluje telesnú teplotu.  „Po prvé, organizmus tak nestráca energiu na to, aby ohrieval danú tekutinu, takže studený nápoj nie je dobrý nápad počas choroby. A po druhé, aj ten teplý čaj pomáha trošku znižovať tú telesnú teplotu, pretože tráviaci trakt má regulačnú funkciu aj pri teplote tela,“ vysvetľuje známa česká lekárka Kateřina Cajthamlová.

 

Horúčka lieči….nezrážajte ju hneď

Či už ide o deti alebo dospelých, horúčka patrí medzi najbežnejšie zdravotné problémy. Je to spoľahlivý signál, že v tele sa niečo deje a bojuje s infekciou. Pomáha organizmu vysporiadať sa s vírusovou alebo bakteriálnou nákazou, a snaží sa vyburcovať imunitu, aby mala dosť síl na boj.

Ujasnime si hneď na začiatku, že o zvýšenú teplotu ide vtedy, keď máte od 37,5 do 38,8 stupňov. Nad 38,5 stupňa je to už horúčka. No netreba ju hneď zrážať. Prirodzene, opatrnejší by sme mali byť pri deťoch, no okamžité zrážanie horúčky pôsobí podľa lekárov skôr kontraproduktívne. Aspoň jeden deň by ste mali s ňou vydržať, pretože zbavuje telo väčšiny patogénov. Následné zrážanie teploty a liečenie potom prebieha rýchlejšie a jednoduchšie.

Ak horúčku hneď po nástupe zrážate liekmi, prechodne si síce pomôžete, uľaví sa vám, ale samotná choroba prebieha ďalej a môže sa predĺžiť.
Ak sa najmä u detí počas horúčky zhorší celkový stav – dieťa začne vracať, nereaguje na oslovenie, vyhodí sa mu vyrážka – vtedy treba volať lekára. Tiež pri bábätkách do troch mesiacov riešte horúčku čo najskôr.

Ako správne merať teplotu?
Ortuťový, či digitálny teplomer? A pod pazuchu, do úst, na čelo alebo do análneho otvoru? Najmä u detí to býva niekedy zložitejšie.
Najjednoduchšie je meranie teploty pod pazuchou. Najpresnejšie zasa v konečníku (pred použitím potrite koniec teplomeru olejom alebo vazelínou). Veľmi presné je aj meranie v ústach. Mimochodom, v konečníku býva až o po stupňa vyššia teplota ako pod pazuchou, na čo treba pri meraní myslieť.
Ak používate moderný bezdotykový teplomer, overte si, či má potrebný certifikát a nie je to len nejaký fejk.
A možno ste nevedeli, že od roku 2009 je v krajinách EÚ zakázaný predaj ortuťových teplomerov…

teplomer a horúčka

 

Pomáhajú zábaly?

Áno, horúčka je pre váš organizmus vyčerpávajúca. Chcete si uľaviť, dať liek, aby aspoň na pár hodín ustúpila vy ste sa mohli nadýchnuť. Je to prirodzená reakcia. Skúste však vydržať aspoň deň-dva, a dajte si vtedy vlažné zábaly. Namočte veľký uterák do vlažnej vody s teplotou asi 25 stupňov a obaľte ním brucho a hrudník na 15 minút. Cez to môžete dať deku alebo plachtu.

Potom dajte dolu, osušte telo, oblečte a po polhodinke zmerajte opäť teplotu. Tá by mala klesnúť o pol až jeden stupeň. Počas dvoch hodín môžete takéto zábaly opakovať 3x.
Dospelým prospieva vlažná sprcha. Postavte sa do sprchovacieho kúta alebo do vane. Hubku namočte do vody s teplotou 25 až 30 stupňov, a umývajte si takto celé telo: nohy, ruky, celý trup. Aj po tomto by mala klesnúť teplota po takej štvrťhodinke.

lipa liečivé účinkyPrečítajte si tiež
Lipa vás dostane do formy. Liečivé účinky.

 

Čo pomáha pri horúčke?

Existuje niekoľko zásad, vďaka ktorým lepšie zvládnete horúčku a organizmus sa začne rýchlejšie liečiť. Tu sú:

  • Dostatočne odpočívajte, v tichu, pokoji a teple. V miestnosti by nemalo byť chladno, ale ani prekúrené. Pravidelne vetrajte.
  • Ak vás trasie, máte zimomriavky, dodajte teplo zvonka: druhý paplón, deka, hrubé ponožky ap.
  • Nevyhnutný je pravidelný prísun tekutín ako je teplý čaj s medom a citrónom, slabý čierny čaj, prípadne bylinkový (lipový, šalviový, medovkový ai.).
  • Ovocné čaje nateraz vynechajte, zvyknú byť kyslejšie a zbytočne dráždia  žalúdok.
  • Dehydratácia komplikuje akékoľvek ochorenie. Rovnako dôležitá je strava. Vhodné je jedlo, ktoré obsahuje vajíčka, dusenú zeleninu, zeleninové polievky, ovsené kaše, jogurt, ovocie ap. Sú lepšie stráviteľné a dodávajú telu energiu.
  • Doprajte si naozaj veľa spánku, pretože počas neho telo efektívnejšie bojuje s nákazou.
  • Najlepšie lieky na horúčku sú antipyretiká, ktoré obsahujú jednu z troch účinných látok: paracetamol, kyselinu acetylosalicylovú alebo ibuprofen.
  • Ak horúčka po lieku neklesne, po 4 hodinách môžete podať iný liek s účinnou látkou. Ak horúčky pretrvávajú dlhšie, konzultujte ďalší postup s lekárom.

bábätko horúčka

Foto: Pixabay.com, Pexels.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.