Nakopnite po sviatkoch svoje trávenie. Poradíme, čo nesmie chýbať

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ruku na srdce, koľkokrát ste sa za posledné týždne prejedli? Bojíte sa po sviatkoch stupiť na váhu, bolí vás hlava, páli záha a stále sa cítite akýsi plný? Nie ste v tom sami! Je čas pripraviť sa na jarnú očistu, detox a odľahčenie jedálnička. Dôležité je začať úpravou stravy, dbať na zloženie jedál a postupne do svojho života pridať pravidelný pohyb.
Poďme spoločnými silami nakopnúť naše trávenie a pozrime sa, čo by v januári v našom jedálničku rozhodne nemalo chýbať.

 

Vláknina

zelenina na lepšie trávenieSúži ako metla, „povymetá“ všetky zákutia nášho tráviaceho systému od škodlivín. Najviac vlákniny nájdeme v zelenine, ovocí, ovsených vločkách, pohánke ale aj v celozrnnom pečive. Doplniť vlákninu a odľahčiť jedálniček môžete aj s pomocou chrumkavých šalátov a čerstvých lahodných klíčkov.

Šalát nemusí byť v zime ochladzujúci, stačí ak medzi zeleninu pridáte trochu teplých cestovín a premiešate s bielym jogurtom alebo feta syrom.
Chýbajúcu vlákninu poľahky doplníte aj psylliom alebo obyčajným drveným ľanovým semiačkom.  Stačí ak ich prisypete do šalátu, jogurtu či smoothie.

 

Nezabúdať na probiotiká

Medzi potraviny podporujúce trávenie, patria mliečne výrobky s probiotickou kultúrou.
Sú to práve probiotiká, ktoré udržiavajú našu črevnú mikroflóru v rovnováhe a podieľajú sa na posilňovaní našej imunity.  Nájdeme ich predovšetkým v mliečnych výrobkoch, ktoré prešli procesom kvasenia – v jogurtoch, kyslom mlieku, zákvase či v pravej bryndzi.

 

Pitný režim

Dodržiavanie pitného režimu je dôležité počas celého roka. V prípade, že chcete odľahčiť svoj jedálniček, začínate s diétou alebo jarným detoxom, dbajte na dostatočný pitný režim dvojnásobne. Dajte prednosť poháru čistej vody a bylinkovým čajom pred sladenými nápojmi. Nezabudnite, hlad je často zamaskovaný smäd.

ovocie na lepšie trávenie

 

Prírodné sladidlá sú cesta

Ak si neviete predstaviť šálku obľúbenej kávy, či čaju bez malej lyžičky cukru, dajte prednosť prírodným sladidlám, ako napríklad med či rastlinné sladidlá a sirupy. Pravý med vám pomôže v boji zo zvýšeným cholesterolom, pôsobí protizápalovo a obsahuje tiež antioxidanty, ktoré pomáhajú vyrovnávať hladinu cukru v krvi.

 

Zeleninový a ovocný deň

Vyskúšajte zaradiť do svojho týždňa čisto ovocný alebo zeleninový deň a trávenie sa vám poďakuje. Nielen, že doplníte potrebnú vlákninu, vitamíny, minerály, ale zároveň zaženiete chuť na sladké. V ponuke od FARMOVE.sk nájdete už vopred vyskladané debničky s kvalitným ovocím a kvalitnou zeleninou.

ovocie a zeleninaPrečítajte si tiež
22 tipov, ako vám ovocie a zelenina vydržia dlhšie.

 

Vyskúšajte niečo nové

Farmove.skObjavujte nové chute, urobte si z tvorby nových jedál zábavu. Vďaka netradičným ingredienciám získa každé vaše jedlo výnimočnú chuť. Vyskúšajte pri varení použiť limetkové listy, topinambur, kvaku, ibištek jedlý alebo čajot, podobný našej tekvici. Experimentujte s koreninami, s chilli a nezabúdajte – jedlo si vychutnávajte.

Základom zdravého životného štýlu sú kvalitné potraviny, vyvážená strava a pravidelný pohyb. S použitím kvalitných surovín z FARMOVE.sk, sa novoročné predsavzatia plnia jednoduchšie.

 — PR článok —
Foto: Farmove.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.