Lipa vás po zime dostane do formy. Aké má liečivé účinky?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite viete, že liečivé účinky lipového kvetu sa využívajú pri rôznych problémoch: zápaly dýchacích ciest, nachladnutie, angína, horúčka, či lámka.
Lipa je však mimoriadne účinná aj po zime, pretože pomáha obličkám, ktoré bežne spracúvajú minerály a práve tie máme po zime vyčerpané. Aj preto sa môžeme cítiť unavene, ospalo, máme málo energie, sme náchylnejší na rôzne ochorenia. Po zime je naše telo zanesené kyselinami a lipové kvety nám môžu pomôcť.
Povieme vám ako, tiež sa pozrieme na liečivé účinky lipy a poradíme, ako najlepšie sušiť kvety lipy.

 

Strom lipa, kvety a sušenie

strom lipaLipa rastie voľne v Európe.  Dorastá do výšky 30 m, má srdcovité listy a žlté voňavé kvety. Bežne však rastie v záhradách a parkoch. Voňavé kvety sú cítiť najmä počas letných večerov a robia sa z nich čaje, i odvary.

Kvety lipy sa zbierajú obyčajne v júni a júli a to na začiatku ich kvitnutia ešte predtým, ako sa začnú tvoriť guľovité plody. Zbierajte celé súkvetia aj s blanitým listom. Sušte ich pri teplote do 35 °C v tieni, aby nestratili farbu. Pri sušení ich neobracajte.
Usušené kvety skladujte na vzdušnom mieste, chráňte ich pred vlhkom a svetlom. Správne sušené kvety sú svetložlté, majú príjemnú vôňu a sladkohorkú chuť.

Možno viete, že včely veľmi vyhľadávajú lipové kvety, z ktorých zbierajú med a niekedy aj rosu, čo pokrýva listy ráno v lete. „V Litve ľudia robia do kmeňov veľkých stromov diery, kde sa udomácnia divé včely, a potom sa tam zbiera ich med. V Poľsku sa taký med používa na liečbu pľúc a je veľmi drahý.” (Zdroj: C. Pierpoint Johnson, 1875)

 

Ako nám lipa pomáha?

Mnohými spôsobmi. Tíši kŕče, rozpúšťa hlieny, odporúča sa aj pri chorobách žlčníka a tráviaceho traktu.
Vyššie spomínané minerály potrebujeme k správnemu fungovaniu. Ako nám v tomto smere pomôže lipa? „Málokto vie, že telo vytvára predovšetkým kyslé látky. Tou najznámejšou je kyselina močová, ďalšou kyselina mliečna, ktorá sa usadzuje vo svaloch, preto ľudia mávajú problémy s pohybovým aparátom, napríklad s chrbtom.
Potom napríklad kyselina žlčová, ktorá súvisí s pečeňou alebo so žlčovými ťažkosťami.
Kyselina soľná alebo chlórna majú zase súvislosť so zažívaním, žalúdočnou činnosťou alebo s pálením záhy. Potrebujeme dodať telu minerály, ktoré sú zásadité. A v tom nám môže pomôcť práve lipa,”
 vysvetľuje pre magazín Téma vyhľadávaná bylinkárka Jaroslava Divílková.

sušená lipa liečivé účinky

Prechladnutie a horúčky

Lipový čaj predstavuje prvú pomoc pri prechladnutí a miernej horúčke, ale aj pri zápale nosových a prinosových dutín. Pije sa v malých množstvách po celý deň. Lipový čaj je vhodný aj pre deti a môže sa miešať s jablkovou šťavou, aby mal lepšiu chuť. Nad čajom sa môžeme aj napariť pri bolesti hlavy z dutín alebo upchatých dutinách.

Na lepšie vypotenie

Lipový kvet stimuluje prietok krvi do kapilár a na povrch tela, čím stimuluje aj potenie a pomáha ochladzovať telo pri horúčke. V kombinácii so stimulátormi krvného obehu, ako je ginko biloba, pomáha zlepšiť periférny krvný obeh a potlačiť pocit chladných končatín. Lipa je vhodná aj pri ľahkých omrzlinách a syndróme nepokojných nôh.

Úzkosť a napätie

Odvar z lipového kvetu má mierne upokojujúce účinky podobne ako napríklad benzodiazepín (čiže Xanax, či válium). Najlepšie je užívať odvar alebo tinktúru, pomáha potlačiť úzkosť, najmú spojenú s bolesťami hlavy a krku. Ďalej napätím, palpitáciami a inými problémami. Pôsobí len mierne a pomáha potlačiť nepokoj u detí, ale aj citový šok.

domáca bylinková lekárničkaPrečítajte si tiež
Domáca bylinková lekárnička. Čo do nej patrí?

Nespavosť

Lipový čaj je tiež dobré piť večer a je vhodný aj pre deti, lebo uvoľňuje organizmus a podporuje lepší spánok. Je lepší ako sedatíva. Na podporu sedatívnych účinkov sa zvykne kombinovať s mučenkou pleťovou.
Pri nervovom napätí a pre lepší spánok sa používa 50 – 300 g kvetov, ktoré necháme lúhovať 20 minút a pridáme do horúceho kúpeľa. Kúpeľ pôsobí uvoľňujúco.

Búšenie srdca a vysoký krvný tlak

Lipa údajne spomaľuje a stabilizuje pulz a srdcový rytmus a často sa odporúča pri nepravidelnom tepe. „Môže sa využívať aj pri liečbe vysokého krvného tlaku, najmä ak je spojený s artériosklerózou (kôrnatením tepien) a nervovým napätím. Ak sa lipa užíva dlhodobo, vysoký obsah flavonoidov môže zlepšiť stav artérií,” odporúča Andrew Chevallier, autor skvelej knihy Malá encyklopédia prírodnej medicíny.

UPOZORNENIE: Lipa môže občas vyvolať alergickú reakciu, peľ zasa sennú nádchu.

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com, Wikimedia


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.