Farbenie vajíčok prírodnými materiálmi. EKO tipy na Veľkú noc

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Keď sa blíži Veľká noc, začíname uvažovať, čo napečieme, že by bolo dobré aj poupratovať a ako si vyzdobíme domácnosť. Ku klasike patria veľkonočné vajíčka. Ich zdobenie je veľmi starou tradíciou, ktorá sa udržiava v mnohých krajinách.
Metódy sú rôzne, ale my máme pre vás farbenie vajíčok prírodnými materiálmi. Čiže také EKO farbenie Na Veľkú noc 🙂 A to je v dnešných časoch, keď znovu začíname viac uvažovať ekologicky, dobrý nápad, čo poviete?

 

Cibuľové šupky ako základ

farbenie vajíčokÁno, už ste to počuli, možno vyskúšali – cibuľové šupky sú klasika, takže určite ich nevyhadzujte. Odkladajte ich v sieťovanom vrecku s malými okami. Ak máte dosť žltej aj červenej cibule, ich šupky si odkladajte oddelene, ani ich spolu nevarte, pretože výsledná farba nie je veľmi pekná.
Na varenie šupiek z cibule je výborné použiť dažďovú vodu, ale samozrejme môžete použiť aj tú z vodovodu.

Šupky varte na miernom ohni asi hodinu (alebo tak dlho, kým voda nebude dostatočne tmavá). Vývar nechajte vychladnúť na izbovú teplotu, šupky z neho nevyberajte.

Vyberte z chladničky vajíčka, aby sa ohriali na izbovú teplotu. Ak budete variť studené vajíčka, môžu vám prasknúť. Vyberte biele vajíčka. Občas sa stane, že na niektoré škrupiny farba dobre nechytí, ale to len výnimočne.

 

Materiál na zdobenie

Kým sa cibuľové šupky varia a vajíčka sa zohrievajú, pouvažujte, čo by ste použili na zdobenie veľkonočných vajíčok. Stačí vybehnúť na záhradu alebo pred činžiak, do parku, do lesa a poobzerať sa.
Napríklad nádherný jemný odtlačok vytvára modrica. Na vajíčko sa často podarí preniesť aj jej modrú farbu.
Hlavičky púpav dodajú žltú farbu a lupienky z ruží zanechajú na škrupine svoj nádherný odtieň.
Jemné listy rebríčka zanechajú jedinečný vzor.
Pekné sú aj listy ďateliny a papradia.

Krásne dekorácie na vajíčkach vytvoria aj rôzne druhy tráv, ktoré zostali po zime a udržali si svoj tvar. Zaujímavé obrysy má aj burina; niektoré druhy zanechajú na vajíčkach rovnako zaujímavé odtlačky ako pestované rastliny.

Andrew Chevallier, autor knihy Malá encyklopédia prírodnej medicíny, radí, aby ste vyberali také kvety a listy, ktoré sú čo najrovnejšie a dobre priľnú na vajíčko. Vtedy býva odtlačok výraznejší.farbenie vajíčok na prírodno

 

Ideme farbiť a zdobiť

Prejdeme k ďalšej fáze farbenia a zdobenia – nájdite nejakú starú plachtu, obliečku na podušku, väčší kus nepotrebnej látky. Vyšúchaná tenká látka dobre absorbuje vodu, čím farba zo šupiek lepšie prenikne k vajíčku.

Plátno roztrhajte alebo rozstrihajte na pásy široké asi dva centimetre a dlhé asi jeden meter. Ak je materiál dosť pevný, roztrhajte ho ešte na menšie pásy, široké asi pol centimetra. Pokiaľ to nejde, pripravte si hrubšiu bielu niť, ktorou obviažete vajíčko zabalené do pásov plátna.

Prestrite na stôl veľký mäkký uterák. Chyťte vajíčko do ruky a jemne ho podložte pásikom plátna tak, aby ste ho mohli uchopiť prstami. Na plátno položte kúsok listu alebo kvetu a priviňte ho k vajíčku. Cez priložený kúsok preložte plátno a pevne držte.
Prikladajte takto ďalšie lístky a kvety, až kým nepokryjete celé vajíčko. Keď už ste prešli dookola celého vajíčka, pretočte pásik plátna (ako keď balíte balík) do kolmého smeru, aby ste mohli položiť kúsok rastlinky aj na konce vajíčka.
Možno sa vám na začiatku bude zdať tento postup nemotorný, ale nedajte sa odradiť. Zvládnu to aj deti, ak sa trochu pocvičia 🙂dievčatko a veľkonočné vajíčka

 

Farbenie veľkonočných vajíčok

Prvé vajíčka sa vám asi nepodarí úplne celé pokryť kvetmi, ale to ani nie je cieľom, lebo hnedé pozadie škrupiny veľmi pekne kontrastuje s vytlačenými vzormi.
Keď už je vajíčko zabalené v pásiku plátna širokom asi 2 cm, ešte raz ho jemne previažte úzkymi pásikmi alebo hrubšou niťou či motúzikom, aby sa počas farbenia pásiky nezvliekli.

Pomocou dierkovanej naberačky jemne položte vajíčka do teplého vývaru z cibuľových šupiek tak, aby boli všetky úplne ponorené. Vývar postupne priveďte do varu a mierne varte asi osem minút, aby škrupina nachytala čo najviac farby.

Potom vajíčka po jednom vyberte dierkovanou naberačkou. Prichytené kúsky cibuľových šupiek otrite späť do hrnca. Vajíčka vložte do vody s izbovou teplotou alebo trochu teplejšej a nechajte ich vychladnúť.

farbenie vajíčok

Plátenný obal z vajíčka by sa mal dať ľahko zvliecť. Ak to nejde, rozviažte ho.
Odbalené vajíčka položte na niekoľko vrstiev pijavého papiera, aby sa dôkladne usušili. Keď sú ešte teplé, môžete ich vyleštiť jedlým olejom. Na leštenie použite mäkkú látku. Lesk zvýrazní krásu zdobenia a hnedého či červenkasto hnedého pozadia.

Takto nafarbené a ozdobené vajíčka dajte do kartónového obalu a uložte v chladničke. Vydržia rovnako dlho ako obyčajné vajíčka uvarené natvrdo. Keď ich vyberiete z chladničky, ich lesk sa možno trochu zakalí, ale pri izbovej teplote ho znovu získajú.

veľkonočné sviatky dieťaPrečítajte si tiež
Vianočné sviatky. Čo predstavujú jednotlivé dni?

Náš tip
Ak chcete, pred varením vo farbiacom vývare môžete na vajíčka napísať voskovou pastelkou mená, a to namiesto kvetinových vzorov alebo v kombinácii s nimi.
Takisto môžete nastrihať obrázky z ľahko ohybného hrubšieho papiera a obaliť ich okolo vajíčka spolu s listami alebo trávou. Najobľúbenejšími motívmi sú zajkovia a kuriatka.

farbenie vajíčok

Zdroj: internet, Malá encyklopédia prírodnej medicíny
Foto: Unsplash.com, Pixabay.com,
Instagram/Panebistecca
, anindilyakwa_arts a  MissWonderSmith.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.