Jesenné premeny v prírode a v záhrade

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vlastné záhradky majú ľudia v obľube prevažne z dvoch dôvodov. V prírode radi oddychujú a čerpajú z nej energiu, no tiež hojne využívajú jej dary. Kvety a plody z okrasných či zeleninových záhonov, chutné ovocie z ovocných stromov, ktoré obohacuje ich kuchyňu o zdravé domáce produkty.

Život v súlade s prírodou bol ešte donedávna doménou ľudí, ktorí veľmi nezapadali do konceptu konzumnej spoločnosti. V súčasnosti sa však masa, ktorá uznáva zdravý životný štýl, stále rozrastá. Mnoho rodín vlastní rodinné domy nielen kvôli komfortnejšiemu bývaniu, ale aj kvôli záhradám a vlastnoručne dopestovanej úrode. Kvôli domácemu ovociu a zelenine.
Preto sú dnes medzi pestovateľmi obľúbené vyvýšené záhony, ktoré záhradkárske práce maximálne skvalitňujú a uľahčujú. Záhony, do ktorých možno sadiť nielen kvety, ale aj zeleninu a napĺňať ich špeciálnym kupovaným substrátom, pretože nie sú závislé od pôdy v záhrade.

 

Remeselné a záhradkárske práce

Na jeseň sa mnohí majitelia domov rozhodnú svoje domovy renovovať a tiež sa pripravujú na jesenné práce v záhrade. No v jesennom období dbajte na to, aby ste pri remeselných a záhradkárskych prácach v exteriéri boli vhodne oblečení.
V sychravom počasí nepodceňte termoprádlo a voľte zateplené vrchné oblečenie, ideálne nepremokavé. Nezabudnite ani na vhodnú pracovnú obuv – najmä v prípade, ak pri renovácii plotu či fasády používate lešenia. A nepodceňte ani ochranu hlavy a rúk, ktorú si výškové práce vyžadujú.

V záhrade je na jeseň potrebné pozberať úrodu, pretrhať burinu, pokosiť trávu, prekypriť pôdu a porasty pripraviť na zimný spánok. Pokiaľ sa záhradkár rastlinám pravidelne venujete a v každom ročnom období im dopraje všetko čo potrebujú, nemusí sa obávať, že nebude mať počas novej sezóny v nasledujúcom roku kvalitnú úrodu. A ako sa postarať o trávnik?

starostlivosť o trávnikPrečítajte si tiež
Starostlivosť o trávnik – mesiac po mesiaci.

 

Pravidelná starostlivosť o zeleň

V jesennom období je potrebné tiež pravidelne upravovať trávnik. Trávu je dobré kosiť dovtedy, dokým sa nespomalí jej rast. Správna dĺžka trávy je nevyhnutná pre udržanie jej zdravia aj počas obdobia pokoja v zimnom období. Ak je tráva príliš nízka, studený vietor či mráz môže poškodiť jej korene a spôsobiť odumieranie stebiel. No aj príliš vysoká tráva nie je žiaduca – v nej často vznikajú plesne. Záverečné kosenie trávnika sa obvykle realizuje koncom októbra, alebo začiatkom novembra.

Ideálna výška trávy je približne šesť centimetrov. A podceniť netreba ani vertikutáciu. Prevzdušnenie pôdy zabezpečí lepší prísun vody a hnojiva ku koreňom. Prevzdušnená pôda vytvorí vhodné podmienky pre nové vyrastajúce steblá a vďaka takejto starostlivosti môže byť trávnik v záhrade skutočne zdravý a silný po celý rok.

— PR článok —
Foto: Dreamstime.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.