Kreatívne jarné tvorenie s deťmi. Z toho, čo máte doma v šuflíku :)

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vytvoriť niečo pekné z toho mála, čo máme doma – to je určite výzva, ale pri troche kreativity sa to dá.  Ak nepatríme k pravidelným domácim majstrom, zrejme nemáme zásuvky plné farebného papiera, korálok, ozdôb a iných drobností, ktoré sú nevyhnutné na pokročilú tvorbu.
Pri troche fantázie a s prižmúreným okom si však jednoduché jarné tvorenie s deťmi môžete vychutnať aj vy. A hneď teraz. Z toho, čo máte doma. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov:

 • urobte si veselý obrázok slimáčika
 • namaľujte si obyčajné kamienky
 • upečte si veľkonočné medovníčky v tvare vajíčka
 • vytvorte si veselú kytičku s prepeličími vajíčkami

 

Veselý obrázok slimáčika

Na túto jarnú dekoráciu skutočne nepotrebujete  veľa. Stačí nepoužívaný rámik na fotku, zvyšky látok a mušličky alebo malé slimačie ulitky, ktoré nájdete pri prechádzke v lese. Najlepšie sú látky s pevnou štruktúrou, také, z akých sú napríklad obrusy.

Z podkladovej látky, napríklad béžovej či bielej vystrihnete obdĺžnik a látkou oblepte kartón, ktorý pasuje do rámika ako podklad na obrázok. Na prilepenie látky vám postačí aj obyčajné lepidlo v tube, látka bude držať.
Z druhej látky s výrazným vzorom vystrihnete slimáčika (alebo húsku, sovičku, zajačika). Ak je látka pevná a nepára sa, ako tá naša, netreba ju ani obšívať. Stačí opäť lepidlo v tube (my sme mali obyčajné, najlacnejšie z papiernictva) a slimáčika sme prilepili na podklad.
Na očká z gombíkov a prilepenie slimačích ulitiek sme už použili tavnú silikónovú pišťoľ. Kto nemá, bude sa musieť vynájsť a použiť sekundové lepidlo alebo namiesto skutočných ulitiek z prírody vystrihnúť malé slimačie ulitky z inej látky.  Prípadne použiť rôznofarebné gombíky.

Každopádne sa tvorenia nebojte, nejde predsa o dokonalý výsledok, ale aby ste s deťmi zahnali nudu a to bez nutnosti niečo kupovať.tvorenie s deťmi - slimáčik

 

Maľovanie kamienkov

Veľmi jednoduchá zábavka, totálne nenáročná na suroviny. Postačia vám aj obyčajné vodové farby a kamienky, aké nájdete pri krátkej prechádzke okolo domu či pri venčení psíka. Najlepšie sú okruhliaky, ale ak pri prechádzke nenatrafíte na hladké kamienky, ubezpečujem vás, že deťom to vôbec vadiť nebude. Pokojne pomaľujú aj ten najväčší, najostrejší šuter, ktorý budú vládať doniesť k prahu vašich dverí.

Väčšie deti zvládnu na kamienok nakresliť nejaký pekný vzor (napríklad zvieratko), menším stačí urobiť na zafarbený kamienok biele bodky. Zábava je to veľká a nekonečná – po zaschnutí stačí kamienky umyť vodou a môžete začať odznova. Výsledné diela naaranžujte napríklad na balkóne v kvetináči medzi kvietkami.tvorenie s deťmi - maľovanie kamienkov

 

Veľkonočné medovníčky v tvare vajíčok

tvorenie s deťmi - medovníčkyMedovníky sú azda najvďačnejší koláč. Rýchly, nenáročný, akurát do ručičky, vhodný k jabĺčku na desiatu či olovrant. A farbiť ich polevou je nielen zábavné, ale aj chutné. Ponúkame jednoduchý recept na ihneď mäkké medovníčky:

Suroviny (na dva veľké plechy medovníkov)

 • 250 g hladkej múky
 • 75 g práškového cukru
 • 95 g medu
 • 30 g masla
 • 1 vajce
 • 1/2 čajovej lyžičky sódy bikarbóny
 • 1/2 čajovej lyžičky korenia na medovníky (alebo kypriaceho prášku do perníka)

POSTUP

recept postupVšetky suroviny izbovej teploty zmiešame a vypracujeme ručne hladké cesto. Zabalíme do vrecúška a necháme odpočívať v chladničke 24 hodín. Kto sa ponáhľa, môže pracovať s cestom aj ihneď.

recept postupCesto rozvaľkáme na pomúčenej doske na hrúbku približne 0,5 cm. Pohárikom povykrajujeme vajíčka. Aby sme dosiahli z okrúhleho tvaru oválny, na bokoch “odkrojíme” pohárikom kraje.

recept postupMedovníčky upečieme na 180 °C pár minút do zlata (podľa hrúbky cesta, približne 7-10 minút). Nepečieme do hneda, lebo by boli hneď tvrdé. Nie je potrebné ich ničím potierať – poleva drží lepšie na medovníčkoch bez glazúry. Ak by boli tvrdé, pomôže vložiť ich do dózy s kúskami nakrájaného jabĺčka.

recept postupNakoniec podľa fantázie ozdobíme medovníčky. Do detskej ručičky najlepšie pasujú tuby s polevou (Dr. Oetker), s ktorými dokáže “tvoriť” aj dvojročné dieťa. Tieto tuby zoženiete aj v bežných potravinách, no ak by nie, môžete si vyšľahať bielu polevu z práškového cukru, bielka z vajíčka a citrónovej šťavy a touto naplniť sáčok s otvorom na konci.

recept postupS polevou môžeme vytvoriť kuriatka v škrupinke alebo sa len nechať viesť fantáziu a pokresliť vajíčka ľubovoľnými vzormi. Netreba vkladať veľké nádeje do finálneho umeleckého diela, dobrý medovník sa zje skôr, než sa pomaľuje a je jasné, že „otestovať“  treba aj farbu v tube 🙂
A ak vám predsa len pár ostane a nezjete ich nasledujúce ráno, môžete ich naviazať na šnúrky a ozdobiť nimi bahniatka vo váze.tvorenie s deťmi - medovníčky

 

Prepeličie vajíčka vo veselej kytičke

Prepeličie vajíčka majú tú výhodu, že sú dosť zaujímavé a fľakaté aj bez farbenia. Vďaka svojim miniatúrnym rozmerom sú rozkošné. Ak sa v rodine nájde dobrovoľník, ktorý ich vyfúka, môžete si s nimi ozdobiť kytičku jarných bahniatok, zlatého dažďa alebo jarných konárikov.
Stačí ich naviazať na šnúrky či stužtičky – podľa toho, čo nájdete doma v šuflíku. Menej je niekedy viac a takáto jednoduchá kytička vás vždy pri pohľade na ňu poteší.tvorenie s deťmi - prepeličie vajíčka

Foto: Zuzana Holubcová, Pixabay


Zdielať

About Author

Avatar photo

Autorka si razí svoju cestu životom, na ktorej najviac odtlačkov zanechala v e-commerce segmente. Nepohrdne dobrou kávou a inšpiratívnym rozhovorom. Príležitostne blogerka, matka dvoch detí (nonstop) a z času na čas dobrovoľníčka v rodinnom centre Dlháčik.

Komentáre sú uzavreté.