Venčenie psov. Aké sú pravidlá a postup?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedeli ste, že Sloboda zvierat zachráni každý rok vyše 2500 zvierat? Väčšine sa podarí opäť nájsť svoj domov, no mnohé musia stráviť v útulku týždne, či dokonca mesiace. A keďže aj personál má obmedzené možnosti a najmä málo času, každému psíkovi padne dobre, keď ho niekto vyvenčí. Venčenie psov je dobrý skutok a psíky sú vďačné za každý kontakt s človekom. Za každú možnosť prebehnúť sa, nechať sa pohladiť a pocítiť aspoň na chvíľu viac lásky. Doprajte im to a nájdite si hodinku-dve na venčenie. Budete mať dobrý pocit aj vy a potešíte psíky.
Ako na to?

Venčenie psov – postup

Je to jednoduché. Nájdete si v blízkosti svojho bydliska útulok – tu je prehľad útulkov na celom Slovensku. My sme boli v tom bratislavskom na Poliankach na začiatku Lamača.

Netreba sa vopred ohlasovať, jednoducho prídete do útulku. Venčenie psov je v zime od 12:00 do 16:30, v lete do 17:00 každý deň. Pri infopulte vám vystavia za 2 eurá preukaz venčiara (trvá to asi 3 minútky, treba mať len občiansky).

Potom prejdete von ku kotercom kde vám zamestnanec útulku dá psíka. Môžete si vybrať sami, ale radšej si nechajte poradiť – ľudia z útulku najlepšie vedia, ktoré psíky už boli venčené a a ktoré sa ešte nedostalo. Nech sú vyvenčené všetky.
Vodítko dostanete, ale môžete si priniesť aj vlastné (pevné, bezpečné s primeranou dĺžkou). Odovzdáte preukaz, vezmete psíka a idete venčiť.

Po vyvenčení vrátite psíka, dostanete späť venčiarsky preukaz, do ktorého vám budú zaznačovať dátumy venčenia. Za určitý počet venčení dostanete odmenu 🙂 Pero, odznak alebo tričko.

venčenie psov

Pult útulku na bratislavských Poliankach, kde si za pár minút vybavíte preukaz venčiara.

Pravidlá venčenia

Venčenie v okolí bratislavského útulku je skvelé – nachádza sa na okraji lesa, ktorý ohraničuje z jednej strany ZOO, z ďalšej Staré Grunty, z opačnej kúpalisko Rosnička a Iuventa.

Na vychádzke nepúšťajte psíka z vodítka, mohol by vám ujsť alebo sa stratiť.
Psíkov, ktorí nepochádzajú z jedného výbehu nevenčite spoločne, ani v tesnej blízkosti. Hrozí riziko konfliktu.
Z venčenia sa vráťte včas, psíkov čaká spoločná večera (v rozmedzí od štvrtej do šiestej)
Nekŕmte psíkov v kotercoch alebo počas prechádzky. „Ale nejaký malý pamlsok mu môžete dať, to ho poteší,“ dodáva jeden zo zamestnancov útulku.
Ten nám tiež prezradil, že v útulku je momentálne okolo 200 psov a 50 mačiek. „Našťastie, tento víkend boli vyvenčení všetci. Cez týždeň chodí, pochopiteľne menej ľudí.“

venenie psov z útulku

Toto je Bojko, ktorý bol evidentne týraný. Dnes ho môžete vyvenčiť v bratislavskom útulku.

Nebojte sa problémov

Nie ste si istí, či to zvládnete? Nikdy ste nemali psa? Žiadne strachy.
Stačí dodržiavať určité pravidlá a budete mať dobrý pocit aj radosť nielen vy, ale tiež psík.

Na začiatku sa trošku zoznámte so psíkom. Nechajte sa oňuchať a nič nerobte – nehovorte, nehýbte sa, nerobte prudké pohyby. Len stojte. Ak je psík malý alebo bojazlivý, kľaknite si k nemu bokom, aby ste nevyzerali tak dominantne. Preukážete tak priateľskosť, nie hrozbu.

výcvik psovPrečítajte si aj
Výcvik psov. Dôležité je byť vo vzťahu jednotkou.

Psíka držte pevne na vôdzke. Nechajte ho oňuchávať, zastavte s ním, doprajte mu to. Keď sa stretnete s inými psíkmi, sledujte ich reakcie. Ak sa len oňuchávajú, je to v poriadku. Ak by začali na seba vrčať alebo štekať, radšej odveďte psíka ďalej. Stačí jemne trhnúť vodítkom, čím psa vytrhnete akoby z tranzu a on sa „preberie“.

Ak už náhodou došlo k útoku, bitke medzi psami, okamžite ich oddeľte a oddeľte nabok. Prinúťte psa sadnúť si a upokojte ho. Pohladkajte ho, prihovárajte sa mu. Nekričte, nebúchajte psa, nebite ho.

Na stránke Slobody zvierat nájdete kompletné pravidlá venčenia psov, ktoré pripravila dobrovoľníčka Monika.

venčenie psov z útulku v Bratislave

Areál bratislavského útulku na Poliankach.

Ako ešte môžete pomôcť?

Psíkom z útulkov teda môžete pomôcť venčením, adopciou, ale aj materiálnym a finančným darom. Keďže Sloboda zvierat je nezisková organizácia, zo štátneho rozpočtu nedostáva žiadne peniaze. Je teda odkázaná len na podporu ľudí, darcov, ktorým osud zvierat nie je ľahostajný.

Čo môžete priniesť do útulku?

  • Granulované krmivo a konzervy pre zvieratá, najmä pre mačiatka a šteniatka
  • Misky, obojky, vodítka, peliešky pre psov a mačky
  • Vyradené uteráky, deky a posteľnú bielizeň
  • Zateplené búdy rôznych rozmerov
  • Antibiotiká a zdravotný materiál
  • Kancelárske potreby

Môžete samozrejme aj prispieť dvomi percentami a podporiť tak zvieratká, alebo poukážte finančný dar. Tu si dokonca môžete vybrať, či pôjdu peniaze na okamžitú pomoc v núdzi, na krmivo, podpora útulku, koterce ap. Stačí vyplniť tento malý formulár.

venčenie sov

Krmivo a darčeky pre psíkov od darcov.

venčenie psov

Áno, aj psíky si chcú užiť Vianoce 🙂

preukaz na venčenie psov

Preukaz na venčenie psov si vybavíte za pár minút.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.