Ako pestovať citrusy doma v kvetináči? Krok za krokom

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno vám napadne hneď otázka – dajú sa na Slovensku vôbec pestovať citrusy? Veď potrebujú veľa tepla a u nás…nuž, pestovať sa dajú. Citrusy sú dokonca obľúbené izbové rastliny a vedia plodiť, no nečakajte množstvo nádherných veľkých plodov, ako to vidíte v subtropických a tropických pásmach. Tam majú predsa len iné podmienky, no dopestovať si ich môžete a stojí to za to. Ochutnať vlastný citrón, pomaranč alebo mandarínku 🙂

Citrusy sú kríky alebo stromy, ktorých rozmery sa pohybujú od necelého metra v prípade chinotta až po 8-10 metrov v prípade pomarančovníkov. Koruna väčšiny citrusov zvykne nadobudnúť guľatý tvar s 3 – 5 veľkými hlavnými konármi, z ktorých sa postupne vyvíjajú sekundárne výhony nižšieho rádu.

 

Ako pestovať citrusy – krok za krokom

Máme pre vás rady a tipy, ako vyberať rastliny, ako zvoliť miesto, zasadiť, polievať a hnojiť.

ikona pomarancAko vybrať rastlinu?

Citrusy sú náročné, dlhoveké rastliny a treba ich kupovať s rozvahou. Určite oslovte dôveryhodnú škôlku, ideálne špecializovanú, kde nájdete kompetentných ľudí. Myslite na tieto veci:

  • listy by mali byť harmonicky vyvinuté a peknej sýtozelenej farby, bez známok napadnutia parazitmi
  • skontrolujte, či konáre nie sú zlomené alebo vyschnuté
  • uistite sa, že rastlina je certifikovaná, aby ste mali záruku o type odrody, použitom podpníku a o jej všeobecnom zdravotnom stave
  • spýtajte sa personálu, či bol vami vybraný exemplár získaný odrezkom alebo štepením. „Táto informácia je veľmi dôležitá, keďže rastlina rozmnožená odrezkom má koreňovú sústavu, ktorá jej neumožní dlho prežiť, pretože je slabšia a náchylnejšia na choroby. Naopak, rastlina rozmnožená štepením má silné korene, ktoré jej zaručia dlhý život a odolnosť voči nepriaznivým podmienkam,“ odporúča skúsená biologička Eliana Ferioli, autorka knihy Citrusy, ktorá vyšla aj v slovenčine.

ako pestovať citrusy mandarínky

 

ikona pomarancAko vybrať vhodné miesto?

Citrusy uprednostňujú dostatočne vlhké podnebie s miernymi zimami, bez veľkých teplotných výkyvov. Ideálna vegetačná teplota je medzi 12-13 a 29-30 °C. Cedrát a citrónovník sú najcitlivejšie; nasledujú pomarančovník, mandarínkovník a grapefruit, a napokon citrónovník horký a kumkvat, ktoré znášajú nízke teploty lepšie.

Citrusy umiestnite na priame slnko alebo tam, kde ho budú mať aspoň 4 hodiny denne, hlavne od jari do leta, keď sú v plnej vegetatívnej aktivite. Najlepšia orientácia je na juh a na západ. Dávajte pozor na vietor a prievan, ktoré môžu vyvolať opadanie listov a predčasné zhodenie práve vyrašených púčikov a plodov.

 

ikona pomarancPestujte citrusy v kvetináči

Citrus v kvetináči má tú výhodu, že ho môžete premiestniť podľa potreby, ale skúste to nerobiť často a myslite na dobré stanovisko už vopred. V horšom období ho uložte na nevykurované svetlé miesto, kde sa teplota udržuje pár stupňov nad nulou: napríklad studený skleník alebo presklená veranda orientovaná na juh. V týchto podmienkach rastlina nerastie a treba ju len občas zaliať, aby sa zemina udržiavala zľahka vlhká.
Vyhnite sa prekúrenému a tmavému prostrediu, pretože teplo v kombinácii s nedostatkom svetla spôsobí nerovnováhu a rastlina minie energiu na tvorbu príliš tenkých výhonkov.

Citrusy v kvetináči môžete vyniesť von koncom apríli, ale ak sú ešte nízke ranné teploty, alebo výkyvy, vhodne ich prikryte netkanou textíliou, prípadne zaneste späť dnu. Od mája sa citrusy môžu nechať na otvorenom vzduchu bez problémov aj počas noci.

 

ikona pomarancVýber kvetináča

ako pestovať citrusy pomarančNesiahnite po akomkoľvek kvetináči, aby ste nemuseli neskôr presádzať a riskovať poškodenie citrusu. V črepníku bude citrus už „navždy“, tak na to myslite.

Hlinený kvetináč je podľa E.Ferioli vhodný, pretože je pórovitý, umožňuje cirkuláciu medzi pôdou a vonkajším prostredím: necháva prúdiť kyslík zo vzduchu, vďaka ktorému môžu korene dýchať a rýchlo odparuje vlhkosť.
Citrusy v hlinených kvetináčoch musíme častejšie zalievať, sú však ťažké a preto stabilné, ale náročnejšie na prenos a málo odolné pred rozbitím.

Plastový kvetináč je ľahší, prenosnejší a lacnejší. Čistí sa jednoduchšie ako hlinený, ale nedýcha a zadržiava vlhkosť. Pozor na stojatú vodu, ktorá spôsobuje nebezpečnú hnilobu citrusov. Tento nedostatok sa však podľa odborníkov dá kompenzovať vystlaním dna vyššou vrstvou drenážneho materiálu, aby sa zaručil rýchly odvod prebytočnej vody ku dnu nádoby, kde sú drenáže.

Drevený kvetináč je prírodný, elegantný a estetický. Dá sa z neho vyrobiť nádoba na mieru akéhokoľvek tvaru a rozmerov.

Tipy a triky
  • Citrusy majú hlboké korene, a preto potrebujú nádoby vhodnej výšky. Priemer musí byť úmerný korune: ak konáre vytŕčajú príliš nad okraj kvetináča, môže byť ťažšie ho premiestniť.
  • Pred použitím hlinené kvetináče umyte veľkým množstvom vody, aby ste odstránili prípadné pre rastliny škodlivé látky, ako napríklad niektoré typy solí.
  • Ak sa na stenách hlinených kvetináčov tvoria prstence a usadeniny vodného kameňa, odstráňte ich vodou a octom pomocou tvrdej kefy.

 

ikona pomarancAkú zeminu vybrať?

Substrát na pestovanie citrusov musí byť mäkký a priepustný, aby umožňoval prietok prebytočnej vody. Úroveň kyslosti závisí od podpníka – o tom sa poraďte v záhradníctve. Dobrú zeminu pre citrusy v kvetináči si môžete pripraviť aj sami: 1/3 dobrej záhradnej zeminy, 1/3 kôrového humusu a 1/3 nie príliš jemného riečneho piesku (alternatívne pomletej pemzy). Piesok zaručí priepustnosť, humus a záhradná zemina poskytnú výživové látky a kyslosť. Dno musíte vystlať vrstvou drenážneho materiálu (kameninou, štrkom, inertným materiálom, ako je keramzit, perlit alebo pemza).

 

ikona pomarancAko zavlažovať citrusy

Naučte sa zabezpečiť citrusom v kvetináči potrebné množstvo vody podľa ich vegetačných rytmov a v súlade s klimatickou a environmentálnou situáciou.

Čím je nádoba menšia, tým rýchlejšie pôda vyschne, pričom rastliny v hlinených kvetináčoch potrebujú úmerne k veľkosti častejšie polievanie ako tie v plastových. Pri vysokých teplotách musíte zvýšiť objem aj frekvenciu polievania, rovnako v prípade suchého počasia, avšak neprežeňte to, aby sa korene nezadusili. Presný opak platí pri zvýšenej vlhkosti vzduchu.
V zásade by v zime malo stačiť týždenné zavlažovanie, v lete môže byť treba polievať každý deň alebo aj dvakrát denne.

Ak listy začínajú vädnúť a ochabovať, je to jasný znak, že ich treba poliať. Ak sa vám zdá zemina na povrchu veľmi suchá, trochu z nej odoberte a skontrolujte, či je hlbšie ešte vlhká. V opačnom prípade ju polejte.

Vždy je lepšie polievať ráno, pretože spojenie vody, svetla a tepla umožňuje lepšiu asimiláciu vyživujúcich procesov. Vyhnite sa najteplejším hodinám dňa: prudký teplotný rozdiel medzi vodou a zeminou by spôsobil koreňom stres.

pomaranče a mandarínkyPrečítajte si tiež
Pomaranče a mandarínky. Citrusy, ktoré liečia.

Polievajte pomaly, aby sa voda stihla absorbovať. Využívajte najlepšie dažďovú vodu, pretože má nižší obsah solí (hlavne vápnika), neobsahuje dezinfektanty, ktoré škodia plodinám, jej použitie nemá kontraindikácie a je zadarmo.

Ak máte len tú z „vodovodného kohútika“, musíte ju nejako ošetriť a zbaviť chlóru, ktorý má dezinfekčný účinok a nesvedčí citrusom. Čiže nechajte vodu najskôr odstáť v otvorenej nádobe, prípadne pridajte lyžičku octu, ktorý sa spojí s vodným kameňom a vytvorí nerozpustnú soľ. Tá sa usadí na dne nádoby.
Do nádoby tiež môžete vložiť vrecúško s rašelinou, ktorá naviaže vodný kameň. Takýmto spôsobom navyše dostanete vodu na izbovú teplotu, čím sa vyhnete teplotnému šoku koreňov.

ako pestovať citrusy

 

ikona pomarancAko hnojiť citrusy?

Citrusy potrebujú tzv. makroživiny, dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Na obaloch hnojív sa označujú skratkou N-P-K a kombináciou čísel, ktorá udáva množstvo jednotlivých prvkov v percentách.
V menšom zastúpení sú nevyhnutné aj tzv. mikroživiny: vápnik, magnézium, síra, železo, zinok, meď, mangán.

Citrusy potrebujú predovšetkým dusík a fosfor, ale aj draslík, hlavne počas dozrievania plodov. Pokiaľ ide o mikroživiny, najdôležitejšími sú železo, ktorého nedostatok sa prejavuje zožltnutím listov (chlorózou), a magnézium, ktoré je stavebnou látkou chlorofylu, podieľa sa na spracovaní organických látok a zlepšuje využitie dusíka a spracovanie fosfátových zlúčenín.

Ďalšie výborné rady nájdete napríklad v knihe Citrusy od Elainy Ferioli – o presádzaní, strihaní a reze. Jednoduché rady známej biologičky, ktorá navyše popisuje všetky druhy citrusov, aj menej známych ako kumkvat, cedrát, bergamot, či chinotto.
Ďalšia zaujímavá publikácia Citrusy od Hans Petra Maiera radí, ako udržať citrusy zdravé, ako ich rozmnožovať a prezimovať.
A ešte jeden tip – Pěstujeme citrusy v našich podmínkách, česká príručka pre amatérskych pestovateľov, citrusy v skleníkoch a v črepníkoch.

Foto: Pexels.com, Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.