Na vojnu stačí jeden nesprávny krok… Ken Follett a jeho Nikdy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ken Follett je majstrovský rozprávač a dokazuje to aj v najnovšom špionážnom trilery, z ktorého skutočne mrazí. Ukazuje, že na vojnu stačí naozaj jediný nesprávny krok a zákon reťazenia môže mať katastrofálne dôsledky.
Nikdy
je desivý triler, ktorý v súčasnej situácii rusko-ukrajinskej vojny naberá ďalší rozmer. Hrozivý a strašidelný. Je ako zdvihnutý prst, čo všetko sa ešte môže stať…

 

Špionážny triler NIKDY

Zmenšujúca sa oáza na Sahare, dron ukradnutý americkej armáde, neobývaný japonský ostrov a tajné zásoby chemických zbraní.
To všetko hrá dôležitú úlohu v neúprosne gradujúcom globálnom konflikte.

Pre tyrana je dosť ťažké deeskalovať. Vyzerá to slabošsky.

Sledujeme niekoľko zápletiek: pašovanie drog, utečenci z Čadu, vojna medzi Čadom a Sudánom, terorizmus, napäté vzťahy medzi Čínou, Japonskom, Južnou a Severnou Kóreou, USA.
Ale popri tom aj osobné životy, napríklad americkej prezidentky, jej rozpadajúci sa vzťah a tínedžerská dcéra.
Prípadne zblíženie dvoch tajných agentov, francúzskeho a americkej. Či spoločná nečakaná cesta špióna a utečenky…

Možnej a čoraz pravdepodobnejšej vojne sa snaží zabrániť mladá agentka CIA, špión v utajení medzi džihádistami, skúsený šéf čínskej rozviedky aj Pauline Greenová, na ktorú neustále útočí populistický protikandidát v blížiacich sa prezidentských voľbách.

 

Neskutočne mrazivé…

Ken Follett NikdyTreba pravdivo povedať, že príbeh sa trošku ťažšie rozbieha. Má niekoľko línií: USA a americká prezidentka, potom Čad, tiež Čína a Severná Kórea… Hlavných postáv nie je veľa, rýchlo sa s nimi stotožníte, obľúbite si ich, no chvíľu trvá, kým naskočíte na Follettov „vlak“.
Postupne to však celé naberie na obrátkach a celé to speje k šialenému záveru. Na všetkých frontoch…a vyvrcholenie v podobe jadrovej vojny je neskutočne mrazivé a zo strany Kena Folletta majstrovsky popísané.

Follett opäť dokázal, že je špičkový rozprávač, a to nielen historických románov, ale aj súčasných: Nikdy je politický, špionážny triler, ktorý perfektne ukazuje, ako malé drobné konflikty môžu napokon prerásť až do hromadného zabíjania a ničenia.

Čína nemá priateľov. Iba zákazníkov a dlžníkov.

Follett sa pridržiava faktov a skutočnosti. Je autentický, uveriteľný a o to viac mrazí z niektorých pasáží príbehu, najmä zo záveru. Týmto románom v podstate varuje:
Nedopustime, aby k niečomu takému došlo. Nikdy!
So súčasným arzenálom zbraní a možnosťami veľkých mocností by nás po začatí svetovej vojny už nečakala de facto žiadna budúcnosť.

Foto: LepšíDeň.sk, Tatran


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.