Tepelné čerpadlá. Prečkáte s nimi nedostatok paliva aj obdobie vysokých cien energií

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tepelné čerpadlá budú v blízkej budúcnosti jediným prípustným zdrojom tepla pri novostavbách. O ich obstaraní by však mali uvažovať aj domácnosti, ktoré už zdroj tepla majú. Tepelné čerpadlá ponúkajú unikátnu kombináciu výhod, ktoré vás ochránia pred nedostatkami tradičných zdrojov tepla, ktoré sa vo svetle dnešných udalostí vo východnej Európe dostávajú ešte viac na povrch. O aké nevýhody sa jedná?

 

Tepelné čerpadlá – výhody

  • Pokiaľ na vykurovanie používate uhlie, zemný plyn či elektrinu, ste vystavení riziku rastu cien týchto komodít. Tepelné čerpadlá využívajú na výrobu tepla vonkajší vzduch a geotermálnu energiu, t. j. komodity, ktoré sú zadarmo k dispozícii v prakticky neobmedzenom množstve.
  • Pri uhlí, zemnom plyne či dreve vám hrozí aj obmedzená dostupnosť, t. j. nedostatok paliva pre nadchádzajúcu vykurovaciu sezónu. Ako už bolo uvedené vyššie, paliva pre tepelné čerpadlá je k dispozícii dostatok vo všetkých obývaných kútoch sveta.
  • tepelnými čerpadlami nemusíte skladovať zásoby paliva ani riešiť pravidelné  prikladanie. Vonkajší vzduch aj geotermálnu energiu si čerpadlá odoberajú zo svojho okolia samé.
  • Zatiaľ čo krajiny Európy už zakázali či plánujú zákaz používania kotlov na tuhé palivá, zemný plyn, drevo a pod., tepelné čerpadlá sú zdrojom tepla budúcnosti a žiadne obmedzovanie im nehrozí.
  • Keďže ide o lokálny zdroj tepla, nehrozia vám žiadne riziká v podobe prerušenia dodávok tepla a pod.

rustikálny štýl tipyPrečítajte si tiež
Rustikálny štýl je čoraz obľúbenejší.

 

Dopyt po čerpadlách rástol aj v období nízkych cien energií

Bolo to práve obdobie skokového nárastu cien fosílnych palív, čo odštartovalo prvú renesanciu tepelných čerpadiel v Európe. Dopyt po tepelných čerpadlách na starom kontinente rastie od roku 2013, pričom tempo rastu sa postupne zvyšuje.
Súčasné „obnaženie“ nevýhod spoliehania sa na dodávky energií zo zahraničia či obnoviteľné zdroje prvej generácie potom budú pravdepodobne spúšťačom ešte intenzívnejšieho dopytu zo strany domácností. Neváhajte teda a obráťte sa ešte dnes na predajcu tepelných čerpadiel so žiadosťou o návrh riešenia.

— PR článok —
Foto: Studio Harmony / Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.