Rustikálny štýl je čoraz obľúbenejší. Tipy a inšpirácie pre váš byt i dom

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Páči sa vám prírodný a zároveň honosný štýl bývania? Priblížime vám, čím sa vyznačuje obľúbený rustikálny štýl a ukážeme jednoduché tipy, ako ho vniesť do svojho domova. Či už do kuchyne, obývačky, spálne, alebo predsiene. Ako zladiť farby, doplnky, dekorácie a čo s nábytkom.
Ak totiž máte radi anglickú vznešenosť a vážnosť, je tento štýl to pravé orechové práve pre vás. Rustikálny štýl pôsobí zámerne staromódne, ale z módy prakticky nevyjde nikdy. Spojením prírodných materiálov a farieb, zvolením vhodného nábytku a doplnkov si vytvoríte z domu hotovú oázu pokoja.

Rustikálny štýl sa vyznačuje jednoduchosťou, autenticitou a prirodzenosťou. Je to veľmi sofistikovaný, impozantný štýl, z ktorého vyžaruje teplo a pohoda. Čerpá z prírody, preto materiály, s ktorými sa pracuje pri zariaďovaní, sú najmä drevo a kameň. V rustikálnom štýle je cítiť nielen prírodu a krásu, ale aj praktickosť.

 

Rustikálny štýl a jeho charakteristické znaky

Ak sa vám páči tento štýl a zároveň sa nechcete vzdať moderného dizajnu, spojením týchto dvoch docielite naozaj jedinečný charakter svojho bývania.

Farby v rustikálnom štýle

Rustikál kladie dôraz na prirodzenosť. Inšpiráciou je mu krása prírody. Najlepšou voľbou pri vyberaní farieb do interiéru je, ak sa použijú prírodné a upokojujúce farby. V rustikálnom štýle pracujeme s teplými farbami. Okrem bielej využívame hnedú, bledohnedú, béžovú, krémovú a šedú. K prírodným farbám patrí aj červená, modrá, alebo zelená.
Ak chceme farby kombinovať, je dôležité, aby sa farby navzájom dopĺňali a ladili spolu. Okrem stien môžeme hojne využiť farby aj v doplnkoch. Rôzne textílie, koberce, lampy, vázy, obrazy vo vhodných farbách nám pomôžu dotvoriť celkový dojem.

rustikálny štýl tipy

 

TIPY pre zariadenie v rustikálnom štýle 

Základnou myšlienkou je, že sa inšpirujeme prírodou vo všetkých jej podobách. Drevo, kameň a kov – sú základné prvky tohto štýlu. V obľube sú najmä všetky neopracované verzie.

Nábytok

Je drevený, masívy a má jednoduché línie. Takýto nábytok navodzuje pocit odžitých rokov, akoby bol dom obývaný po generácie. Drevo sa kombinuje s tepaným železom. Vhodná je akákoľvek kombinácia dreva, kovu a kameňa. V interiéri sa nachádzajú masívne skrine a kožené kreslá. Rustikálny nábytok býva skutočne remeselne krásne spracovaný.
Môže byť aj patinovaný, alebo vyzdobený maľovanými ornamentami. Pôsobí pohodlne, útulne a aj prakticky. Takýto nábytok vyzerá, že prežije dlhé roky a skutočne to tak aj je. Do obývačky sú vhodné napríklad železné lustre. Drevené lavice, stoličky, masívny stôl, police a veľká pohodlná pohovka z prírodnej kože. Nábytok v odtieňoch hnedej, béžovej, bielej, ale aj šedej.

Drevo

V rustikálnom štýle je hojne využívané, väčšinou z tmavšieho červeného dreva. V modernejšej verzii sa používa aj svetlejšie drevo. Pokojne môžete investovať do holých drevených kusov nábytku, prípadne renovovať staré kusy, čím vo svojom dome vytvoríte jedinečný prvok.

Okná

Volíme veľké. Cieľom tohto štýlu je vniesť prírodu do interiéru. Preto sú v miestnostiach ideálne veľké okná a presklené priestory.

Strop

Býva otvorený, alebo s veľkými drevenými trámami. Steny bývajú prekryté prírodným materiálom ako drevo alebo kameň.

rustikálny štýl tipy

Doplnky

Dotvoria nám celkový imidž. Rustikálny štýl si priam žiada koberce a rôzne doplnky. Koberec môžeme pokojne umiestniť pod stolík v obývačke, alebo hocikde, kde cítime, že by sa hodil. Koberce bývajú ručne tkané. Ako doplnky sa požívajú rôzne kožušiny, vzory na vankúšoch, deky, obrazy, vázy, lampy.
Vhodnými doplnkami dokážeme skutočne veľa. V tomto štýle sa používa aj koža a semiš, preto často nájdeme v takomto interiéry koženú alebo semišovú stoličku.

Dekorácie

Obľúbené bývajú drevené konáre, keramické vázy, prútené koše, truhlice, nápisy na drevených tabuľkách, kovové dózy a iné kovové dekorácie. Kov by však nemal byť v lesklej verzii. Vhodné sú dekorácie vyrobené z bavlny, ľanu, konope, vlny alebo kože.

Obklady

Tehlové obklady patria do exteriéru, ale v rustikálnom štýle sa v interiéry priam žiadajú. A pretože príroda nie je zložená len z dreva, aj tento štýl rád využíva jej ďalší prvok – kameň, ktorý môžeme zapracovať v podobe betónových stien.
Tehly, drevené trámy, kameň – aj tieto prvky môžu dominovať vo vašej obývačke. Takmer samozrejmosťou pri rustikálnom štýle je krb. Ten môže byť ozvláštnený opäť kameňom.

Podlaha

Je najlepšia drevená. Dnes sú v ponuke mnohé materiály, ktoré drevo dokonalo napodobia a nie sú náročné na údržbu tak, ako pravé drevo.

rustikálny štýl tipy

 

Rustikálna predsieň, obývačka, spálňa, kuchyňa, kúpeľňa…

  • V PREDSIENI nemôže chýbať drevená lavica na obúvanie, doplnená napríklad teplou kožušinou a veľké zrkadlo, ktoré miestnosť presvetlí. Ako doplnok môže byť rám z neopracovaného dreva alebo so zašlou patinou. Háčiky na vešanie kabátov by mali byť z dreva, alebo kovu.
  • OBÝVAČKA máva veľké okná. Je preto dokonale presvetlená. Dominuje tu krb a veľký koberec, ktorý ju zútulní. Nábytok je z masívneho dreva a pôsobí luxusne. Neodmysliteľnou súčasťou je veľká kožená sedačka. Vhodnými doplnkami v obývačke môžu byť mosadzné, alebo kovové svetlá, svietniky, lampáše, kožušina, obrazy, rámčeky, vázy s kyticami.
  • V SPÁLNI opäť dominuje drevo – od podlahy, cez komodu až po posteľ. A dominantou je samozrejme posteľ. Najlepšie vysoká drevená posteľ.
  • V rustikálnej KUCHYNI nájdete maľované skrinky, drevenú pracovnú dosku, prípadne kamennú. Podlaha je opäť drevená, ale môže byť pokojne aj z dlaždíc, ktoré vyberáme vo vhodnom prevedení. Veľké dlaždice s vysokým leskom nie sú tým pravým orechovým. Kuchyňu opäť dotvoríme doplnkami – rustikálne svietidlo, zrkadlo, úchytky na skrinkách, obrazy, či drevený stôl so stoličkami – dokonalo docielime rustikálnu atmosféru. Do takejto kuchyne patria otvorené police a na nich keramické šálky, mlynčeky na kávu, mažiare, prútené košíky, rôzne formičky, alebo bavlnené vrecká s bylinkami.
  • V KÚPEĽNI sa opäť stretneme s drevom – drevené robustné skrinky, veľké umývadlo, ktoré môže byť aj z kameňa. Doplnky opäť dotvárajú rustikálny nádych  – váza, zrkadlo, úchytky na skrinkách, dlaždice, kôš na bielizeň. Namiesto tradičných vodných batérií pokojne využijeme ich mosadznú verziu.

rustikálny štýl tipy 

 

Rustikálny štýl po modernu

rustikálny štýl tipyNie je pravdou, že rustikálny štýl sa hodí len na vidiek, či chalupu. Tento štýl má veľa možností kombinácie a je príjemný, aj keď ho skĺbime s modernejším vkusom. Dnes je práve táto jeho verzia veľmi populárna. Stále sa však držíme zásady – svetlo, kvalitný nábytok, teplé farby, rustikálne doplnky.
Výrazným prvkom moderného štýlu je otvorený strop, aby mohli vyniknúť masívne drevené trámy. Steny ladíme napríklad do béžova a doplníme kamenným alebo tehlovým obkladom.

 

Ako vniesť do svojho domova rustikálny nádych

Ak uvažujete o zmene a vždy vás priťahoval tento štýl, tu je pár nápadov, ako ho vniesť do svojho domova.

ikona žiarovkaZačať môžete veľmi jednoducho. Napríklad výmenou kľučiek na všetkých dverách.
Steny môžete premaľovať. Mali by byť v jemnejších farbách, okrem bielej môžete použiť jemnú krémovú farbu, alebo sivú. Dôležité je držať sa farieb, preto renovuje a natierajte vo farbách tohto štýlu. Aj nábytok môžete renovovať, je to dokonca veľmi vítané, keďže renovácie práve tento štýl obľubuje.

ikona žiarovkaDo spálne si dajte drevenú posteľ, posteľné obliečky doplňte dekoračnými vankúšikmi a dekou, pred posteľ položte koberec alebo kožušinu. Svietidlá dajte opäť drevené alebo s kombináciou s kovom. Pozor – nie lesklým.

ikona žiarovkaobývačke použite masívny drevený nábytok a vyberte vhodnú dekoráciu. Ak si vyberiete originálny kus nábytku, určite trafíte do čierneho. To platí aj pri dekoráciách. Môže nimi byť váza, miska, kovová tácka, prútený kôš, kožušina, vankúše na pohovke.
Ak máte krb, ozdobte ho rodinnými fotografiami v pekných drevených rámoch, svietnikom so sviečkou, prípadne zaveste lampáš. Ak môžete investovať do výmeny svietidla nad stolík, železným lustrom nič nepokazíte.

opravte si starý nábytokPrečítajte si tiež
10 krokov, ako opraviť starý nábytok.

ikona žiarovkakuchyni vytvoríte rustikálny štýl výmenou úchytiek šmahom ruky. Na skrinkách vymeňte úchytky za tie zo zašlého kovu. Alebo za kožená pútka. Doladiť môžete aj vodné batérie.
Vhodnou dekoráciou sú drevené dosky na krájanie, medené, či kovové hrnce a panvice, a rôzne drobnosti – doplnky, ktoré dotvárajú celkový dojem.

ikona žiarovkaDo rustikálneho interiéru vnesiete atmosféru a prirodzenosť rôznymi originálnymi kúskami. Veľa takýchto kúskov je možné nájsť na bazároch. Cieľom tohto štýlu je docieliť prirodzenosť a pocit minulých časov. Na to nie sú potrebné drahé kúsky nábytku či doplnkov. Veľa sa dá vyriešiť renováciou starého. Dokonca si tento štýl priam žiada nedokonalé renovácie.
Starý nábytok sa dá opätovne využiť. Samozrejme kuchyňa s kamennou doskou, prípadne drevená podlaha a kožená sedačka sú nákladnejšie položky, ale vždy sa dajú nahradiť lacnejšou alternatívou. Zariadenie bytu v tomto štýle sa vám zaručene nezunuje a odmení sa vám pocitom tepla, istoty, trvácnosti a pohody.

Foto: Pixabay.com, Pexelsk.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Veronika Majzúnová

Vyštudovala som UK v Bratislave, odbor marketing manažment a dlhé roky som pracovala ako office manager. Žila som v zahraničí, kde som sa začala venovať tomu, čo ma najviac baví - písaniu :)

Komentáre sú uzavreté.