10 krokov, ako opraviť starý nábytok

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Čas, premenlivé počasie aj drsná zima dokážu poriadne nahlodať vonkajší drevený nábytok. Či už to je stôl so stoličkami, nejaká skrinka, záhradný domček, čokoľvek. Ak ste schopní opraviť a obnoviť starý nábytok, môžete predĺžiť životnosť krásnych kusov, ktoré vlastníte. A dokonca môžete uvažovať aj o kúpe takého nábytku, ktorý treba opraviť. Možno sa to pre vás stane hobby. Nielenže ušetríte, ale namiesto vysedávania pred telkou alebo nudenia sa, budete robiť čosi užitočné a kreatívne.

Nábytok z masívneho dreva je dnes veľmi drahý a kúpiť si nejaký za výhodnú cenu je jediný spôsob, ako získať nábytok, ktorý prežije niekoľko generácií.
Niektorý nábytok – napríklad starý stolík vyššie na hlavnej fotke – potrebuje len trochu práce a zmení sa na nádherný kus zariadenia. Keď chcete vidieť ako, prečítajte si postup. Krok za krokom, ako opraviť starý nábytok, aby vyzeral opäť ako nový a živý.

 

10 krokov, ako opraviť starý nábytok

1.Prebrúste povrch, aby ste odstránili škvrny. Tento kúsok má poškodený roh. Okrem toho povrch dreva popraskal na miestach, kde príliš vyschol. Je dôležité uvedomiť si, že keď má drevo vyzerať pekne, musíte sa oň neustále starať.
Ochranný olej alebo tmel, ktorý sa má používať pravidelne, vsiakne hlboko do dreva a chráni ho. Bez pravidelnej údržby drevo vysychá a začne sa zmršťovať.

2.Najjednoduchším spôsobom opravy prehĺbenín a zárezov alebo doplnenia chýbajúcich častí dreva je použiť tmel na drevo so živicou.
Zmiešajte ich spolu a potom použite na jemne prebrúsený povrch dreva. Spracovanú zmes pritlačte na drevo a potom tlačte palcom dolu a smerom von, aby dobre priľnula k drevu. Ak to neurobíte, môže sa stať, že pri brúsení odpadne.

3.Zmes pred zaschnutím vyhlaďte, lebo potom bude tvrdá ako kameň a ťažko sa bude brúsiť. Majte po ruke nádobku s vodou, aby ste ju mohli navlhčiť prstom. Špičkou prsta živicu pritlačte a vyhlaďte ju, aby bola zarovno so zvyškom povrchu.

4.Zmes nechajte schnúť asi hodinu, alebo kým nie je tvrdá na dotyk. Nenechávajte ju schnúť dlhšie než dve hodiny. Vtedy je najvhodnejší čas zbrúsiť ju dohladka, lebo potom úplne zaschne a bude extrémne tvrdá.
Najprv brúste brúsnym papierom so zrnitosťou 120 a potom so zrnitosťou 240. Zbrúste toľko zmesi, aby zostalo len množstvo potrebné na zaplnenie diery alebo štrbiny, pretože sa nedá namoriť a bola by veľmi viditeľná.

5.Menšie praskliny a priehlbiny sa dajú zaplniť tmelom na drevo. Ten má rôzne odtiene. Ak drevo nebudete moriť, mali by ste si vybrať borovicový tmel. Ak ho však budete moriť, použite tmavší odtieň. Aplikujte len toľko tmelu, aby ste vyplnili poškodenú časť.

6.Teraz nastal čas brúsenia. Na odstránenie laku alebo farby použite papier so zrnitosťou 60 alebo 80 a na ostatné povrchy so zrnitosťou 120.

7.Po brúsení sa na dreve môžu objaviť tmavšie miesta. Nebrúste ich až do surového dreva, pretože by ste pokazili efekt starého dreva. Keďže časť starého moridla ste zbrúsili, dodajte drevu trocha farby gélovým moridlom.

Viac hobby článkov.

8.Drevo by ste mohli namoriť svetlejším odtieňom moridla, pretože vtedy starobylý efekt ľahšie prekukne na povrch. Nasaďte si rukavice a aplikujte gélové moridlo jemnou handričkou. Pracujte po malých plochách, lebo gélové moridlo usychá rýchlo. Ak objavíte striekance, pošúchajte ich gélovým moridlom.

9.Gélovým moridlom namorte celý kus nábytku, aby niektoré oblasti neboli svetlejšie alebo tmavšie ako ostatné. Teraz uvidíte, ako tmavšie oblasti presvitajú na povrch a dávajú vrchnému náteru starobylý vzhľad.

10.Na záver použite vosk na starožitný nábytok, tmel alebo lak. Tmel a lak sú najlepšie, ak plánujete opraviť akýkoľvek nábytok, ktorý by sa mohol poškodiť značkami po vode. Vosk chráni aj proti vyliatej vode a dodáva nábytku saténovo hladký vzhľad.

Zmajstrovať si doma rôzne veci, opraviť ich, či vylepšiť je nielen skvelá zábava, ale aj ušetríte a prekvapíte svojho partnera:-)

Každý dom či byt začne mať časom nejaké problémy a je dobré vedieť si poradiť. Ak chcete takto svojpomocne, odporúčame knižku plnú praktických rád Abeceda domáceho majstra. Alebo niektorý z časopisov, ktoré sú na trhu, ako je Urob si sám, Tvorivé bývanie, či Môj dom.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.