Astmatický záchvat. Ako ho spoznať a čo robiť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Môže vás zaskočiť kedykoľvek a kdekoľvek. V mestskej doprave, v obchode, v čakárni alebo hoci aj na ulici. Nikdy neviete, kedy astmatický záchvat nepostihne niekoho z vašich blízkych, priateľov alebo aj úplne neznámych ľudí. Vy budete pritom a zrazu neviete, ako reagovať. Čo urobiť najskôr? Volať na linku 112 alebo najskôr dotyčného nejako stabilizovať. Podať mu rýchlu, okamžitú pomoc a až potom volať?
Otázok je veľa, no keď budete svedkom astmatického záchvatu niekoho vo vašom okolí, na váhanie nebude času. Preto vám prinášame zrozumiteľný a overený postup, ako rozpoznať záchvat a čo urobiť. Odobril ho Slovenský Červený kríž.

Možno viete, že pri astmatickom záchvate sa kŕčovito stiahnu svaly v pľúcach. Vzápätí sa zúžia dýchacie svaly, čo sťažuje dýchanie. V niektorých situáciách možno ľahko rozpoznať spúšťač záchvatu, ako je alergia, nádcha, určitý liek alebo cigaretový dym. Inokedy je príčina neznáma. U mnohých postihnutých prepukne záchvat náhle a rýchlo.

Ľudia trpiaci astmou obyčajne nosia so sebou inhalátory, takže v núdzovej situácii si dokážu pomôcť sami. Modré inhalátory obsahujú utišujúci liek a dokážu zmierniť záchvat. Hnedé alebo biele inhalátory slúžia na prevenciu a počas záchvatu by sa nemali používať.

 

Príznaky

  • Namáhavé dýchanie
  • Sipivý dych
  • Problémy s rečou (postihnutý používa krátke vety a šepká)
  • Kašeľ
  • Nepokoj a úzkosť
  • Prejavy hypoxie, napríklad sivomodré pery, ušné laloky a nechty (cyanóza)
  • Vyčerpanosť pri prudkom astmatickom záchvate. Ak sa záchvat zhorší, postihnutý môže prestať dýchať a stratí vedomie.

 

astmatický záchvatSpúšťače

Existuje viacero známych špúšťačov, ktoré by mal astmatik poznať a vyhýbať sa im. Sú to plesne, tabakový dym, prach, ale aj väčší chlad. Záchvat tiež môže spustiť veľký stres, silný smiech alebo plač, ale aj búrky. Všimli si to alergiológovia z Americkej akadémie alergie, astmy a imunológie: veľa astmatikov vyhľadáva rýchlu lekársku pomoc po búrkach!
Spúšťačmi záchvatu môžu byť aj chemické prísady v jedle (rôzne konzervačné látky, potravinové farbivá, či síričitany), ďalej alkohol, acylpyrín a tiež vonné sviečky a osviežovače vzduchu.

Pri astmatickom záchvate sa snažte zmierniť dýchacie ťažkosti a v prípade potreby zavolajte odbornú pomoc.

Špecifický postup, ako použiť difúzor
Umelohmotný difúzor, ktorý sa dá nasadiť na inhalátor, umožňuje účinnejšie vdychovať liečivé látky. Predstavuje praktickú pomôcku najmä pre malé deti trpiace astmatickým záchvatom.

 

Astmatický záchvat – ako postupovať?

astmatický záchvatZachovajte rozvahu  postihnutého upokojte. Povedzte mu, aby použil inhalátor aj s difúzorom, ak ho má k dispozícii. Požiadajte ho, aby dýchal pomaly a zhlboka.

astmatický záchvatPostihnutého pohodlne posaďte.

astmatický záchvatMierny záchvat by mal pominúť za niekoľko minút. V opačnom prípade opäť aplikujte jeden vstrek z inhalátora. Opakujte každé 2 minúty. Použite najviac 10 vstrekov.

astmatický záchvatAk inhalátor nezaúčinkoval alebo ak sa stav postihnutého zhoršuje a dýchavičnosť mu zabraňuje hovoriť, prípadne ak ho záchvat priveľmi vyčerpal, zavolajte na tiesňovú linku 155/112.

astmatický záchvatPomôžte postihnutému použiť inhalátor. Kým príde záchranka, sledujte životné funkcie – stav vedomia, dýchanie a pulz. Všetky údaje si zapíšte.

ako postupovať, keď sa dusítePrečítajte si tiež
Ako postupovať, keď sa dusíte vy alebo niekot iný?

Upozornenie

  • Ak ide o prvý záchvat a postihnutý nemá lieky, okamžite zavolajte na tiesňovú linku 155/112.
  • Ak postihnutý upadne do bezvedomia, uvoľnite dýchacie cesty a skontrolujte dýchanie.

Ak vás táto tematika zaujíma, odporúčame príručku Prvá pomoc, ktorá je autorizovanou knihou spoločností venujúcich sa problematike prvej pomoci. Slovenskú verziu podporuje a odobruje Slovenský Červený kríž.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.