Astmatický záchvat. Ako ho spoznať a čo robiť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Môže vás zaskočiť kedykoľvek a kdekoľvek. V mestskej doprave, v obchode, v čakárni alebo hoci aj na ulici. Nikdy neviete, kedy astmatický záchvat nepostihne niekoho z vašich blízkych, priateľov alebo aj úplne neznámych ľudí. Vy budete pritom a zrazu neviete, ako reagovať. Čo urobiť najskôr? Volať na linku 112 alebo najskôr dotyčného nejako stabilizovať. Podať mu rýchlu, okamžitú pomoc a až potom volať?
Otázok je veľa, no keď budete svedkom astmatického záchvatu niekoho vo vašom okolí, na váhanie nebude času. Preto vám prinášame zrozumiteľný a overený postup, ako rozpoznať záchvat a čo urobiť. Odobril ho Slovenský Červený kríž.

Možno viete, že pri astmatickom záchvate sa kŕčovito stiahnu svaly v pľúcach. Vzápätí sa zúžia dýchacie svaly, čo sťažuje dýchanie. V niektorých situáciách možno ľahko rozpoznať spúšťač záchvatu, ako je alergia, nádcha, určitý liek alebo cigaretový dym. Inokedy je príčina neznáma. U mnohých postihnutých prepukne záchvat náhle a rýchlo.

Ľudia trpiaci astmou obyčajne nosia so sebou inhalátory, takže v núdzovej situácii si dokážu pomôcť sami. Modré inhalátory obsahujú utišujúci liek a dokážu zmierniť záchvat. Hnedé alebo biele inhalátory slúžia na prevenciu a počas záchvatu by sa nemali používať.

 

Príznaky

  • Namáhavé dýchanie
  • Sipivý dych
  • Problémy s rečou (postihnutý používa krátke vety a šepká)
  • Kašeľ
  • Nepokoj a úzkosť
  • Prejavy hypoxie, napríklad sivomodré pery, ušné laloky a nechty (cyanóza)
  • Vyčerpanosť pri prudkom astmatickom záchvate. Ak sa záchvat zhorší, postihnutý môže prestať dýchať a stratí vedomie.

 

astmatický záchvatSpúšťače

Existuje viacero známych špúšťačov, ktoré by mal astmatik poznať a vyhýbať sa im. Sú to plesne, tabakový dym, prach, ale aj väčší chlad. Záchvat tiež môže spustiť veľký stres, silný smiech alebo plač, ale aj búrky. Všimli si to alergiológovia z Americkej akadémie alergie, astmy a imunológie: veľa astmatikov vyhľadáva rýchlu lekársku pomoc po búrkach!
Spúšťačmi záchvatu môžu byť aj chemické prísady v jedle (rôzne konzervačné látky, potravinové farbivá, či síričitany), ďalej alkohol, acylpyrín a tiež vonné sviečky a osviežovače vzduchu.

Pri astmatickom záchvate sa snažte zmierniť dýchacie ťažkosti a v prípade potreby zavolajte odbornú pomoc.

<strong>Špecifický postup, ako použiť difúzor</strong>
Umelohmotný difúzor, ktorý sa dá nasadiť na inhalátor, umožňuje účinnejšie vdychovať liečivé látky. Predstavuje praktickú pomôcku najmä pre malé deti trpiace astmatickým záchvatom.

 

Astmatický záchvat – ako postupovať?

astmatický záchvatZachovajte rozvahu  postihnutého upokojte. Povedzte mu, aby použil inhalátor aj s difúzorom, ak ho má k dispozícii. Požiadajte ho, aby dýchal pomaly a zhlboka.

astmatický záchvatPostihnutého pohodlne posaďte.

astmatický záchvatMierny záchvat by mal pominúť za niekoľko minút. V opačnom prípade opäť aplikujte jeden vstrek z inhalátora. Opakujte každé 2 minúty. Použite najviac 10 vstrekov.

astmatický záchvatAk inhalátor nezaúčinkoval alebo ak sa stav postihnutého zhoršuje a dýchavičnosť mu zabraňuje hovoriť, prípadne ak ho záchvat priveľmi vyčerpal, zavolajte na tiesňovú linku 155/112.

astmatický záchvatPomôžte postihnutému použiť inhalátor. Kým príde záchranka, sledujte životné funkcie – stav vedomia, dýchanie a pulz. Všetky údaje si zapíšte.

ako postupovať, keď sa dusítePrečítajte si tiež
Ako postupovať, keď sa dusíte vy alebo niekot iný?

Upozornenie

  • Ak ide o prvý záchvat a postihnutý nemá lieky, okamžite zavolajte na tiesňovú linku 155/112.
  • Ak postihnutý upadne do bezvedomia, uvoľnite dýchacie cesty a skontrolujte dýchanie.

Ak vás táto tematika zaujíma, odporúčame príručku Prvá pomoc, ktorá je autorizovanou knihou spoločností venujúcich sa problematike prvej pomoci. Slovenskú verziu podporuje a odobruje Slovenský Červený kríž.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.