Bardejov. Prechádzka po gotickom klenote Slovenska

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zlatým vekom histórie Bardejova a jeho obyvateľov bolo 15. storočie. Na sklonku stredoveku, keď sa v meste najviac darilo remeslám a obchodu s vínom, vznikla väčšina historickej zástavby, vďaka ktorej je dnes Bardejov najgotickejším mestom Slovenska, zapísaným do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Bardejov patrí medzi najzachovalejšie stredoveké mestá strednej Európy. V roku 1950 ho vyhlásili za mestskú pamiatkovú rezerváciu a od roku 2000 je zapísaný v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Na území mesta sa nachádza 131 nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok! Bola by škoda, keby ste nevideli ani jednu – LepšíDeň.sk vás spolu s Dajamou pozýva na prechádzku po meste Bardejov. Vydavateľstvo Dajama sa už dlhé roky venuje propagácii Slovenska, našej prírody, miest, histórie a krásne prechádzky pripravilo aj do knižky Najkrajšie mestské prechádzky.

 

Ako sa dostanete do Bardejova?

Vlakom sa musíte zaviesť do Kysaku (napríklad RegioJet), odtiaľ do Prešova autobusom alebo vlakom za asi 25 minút. A z Prešova do Bardejova premávajú často vlaky aj autobusy. Pozrite si cestovné poriadky.
Ak sa tam vyberiete autom, idete po diaľnici až do Prešova, kde smerujte na Dukliansku ulicu a ďalej na Kapušany. V Kapušanoch odbočíte z hlavnej cesty (Prešovská) doľava na Bardejov. Budete prechádzať cez Demjatu, Raslavice, Kobyly až dorazíte do mesta Bardejov.

Železničná stanica leží asi jeden kilometer od centra Bardejova. Po Slovenskej ulici sa dostaneme na severovýchodný okraj stredovekého vnútorného mesta, ohraničeného najlepšie zachovalým stredovekým mestským opevnením na Slovensku. Súvislý východný úsek mestských kamenných hradieb si najprv pozrieme zvonku. Neskôr sa vrátime ku križovatke a cez Dolnú bránu vstúpime do vnútorného mesta. Z pôvodnej brány sa zachovali iba kamenný most ponad priekopu a barbakán.

 

Bardejov a Kostol sv. EgídiaPrechádzka po meste sa začína

Za barbakánom odbočíme doľava, aby sme z uličky Na hradbách uvideli vnútornú stranu hradieb, ktoré sme predtým videli len zvonku. Po úzkej ulici s kamennou dlažbou prejdeme okolo Červenej (Kráľovskej) a Veľkej bašty k Hrubej bašte, ktorá je najmohutnejšou v celom opevnení. Vedľa nej stojí Malá bašta.
Trasa prechádzky ďalej sleduje prstenec hradieb. K zaujímavostiam tvar hrušky, pričom uzatvárajú stredoveké mesto s pravouhlou uličnou sieťou.

Ulica sledujúca južný úsek mestských hradieb mierne stúpa k miestu, kde do roku 1843 stála Horná brána. Zachovali sa z nej len časť muriva, kamenný most a Štvorhranná (Prašná) bašta, postavené na posilnenie jej obrany. Vedľajšia Kláštorná bašta  stojí v záhrade františkánskeho kláštora a je prístupná cez záhradnú reštauráciu.

 

Ulička Johna Lennona

Na malom námestí pred františkánskym kostolom odbočíme na Baštovú ulicu a popri Školskej bašte sa dostaneme až na Hviezdoslavovu ulicu, na ktorej v minulosti stála Západná brána. Uličkou V. M. Miškovského na vnútornej strane bývalého soľného skladu (9) sa dostaneme na Kláštorskú ulicu, do ktorej ústi slepá Ulička Johna Lennona, navštevovaná nostalgickými fanúšikmi dnes už nežijúceho člena legendárnej skupiny The Beatles.

Na vonkajšej strane severných hradieb sa rozprestiera park s fontánou a samostatne stojacou  renesančnou baštou. Chodníkom vedúcim popod hradby sa dostaneme k historickej budove bývalého humanistického gymnázia. Od nej nám zostáva absolvovať posledný úsek bardejovských mestských hradieb a po úzkej uličke Na hradbách prejdeme k Dolnej bráne, čím sa celý hradbový okruh merajúci približne 1,5 km uzavrie.

 

Skvostné námestie

Na Radničné námestie sa od Južnej brány dostaneme po Stöcklovej a Poštovej ulici. Obdĺžnikovité námestie v strede historického Bardejova je architektonickým skvostom mesta. Je uceleným urbanistickým súborom stredovekých stavieb, ktorý prešiel rozsiahlou obnovou. Renováciu v roku 1986 ocenili prestížnou európskou cenou –  zlatou medailou nadácie ICOMOS pri UNESCO. Po obvode námestia sa zachovala súvislá zástavba stredovekých meštianskych domov s typickými štítovými priečeliami.

Námestie budeme obchádzať v smere hodinových ručičiek. Od ústia Poštovej ulice štvrtý vpravo vidíme meštiansky dom Gantzughof  s nástennými maľbami na fasáde, v ktorom je výstavná sieň Šarišského múzea. O dva domy ďalej stojí budova mestského úradu. Meštiansky dom v strede južného radu zaujme rokokovými maľbami na fasáde a vo vedľajšom meštianskom dome vpravo nájdeme expozíciu ikon Šarišského múzea.

Bardejov Radničné námestie

Kostol sv. Egídia

Patrí k najvýraznejším dominantám v panoráme mesta a predovšetkým Radničného námestia. Je monumentálnou gotickou stavbou, ktorú povýšil pápež Ján Pavol II. na baziliku minor.
V rámci prehliadky kostola uvidíme okrem iného aj unikátny súbor 11 gotických krídlových oltárov a za pohľadmi na mesto z vtáčej perspektívy vystúpime do chrámovej veže.

Jedinou samostatne stojacou stavbou uprostred námestia je jedna z najkrajších historických radníc na Slovensku. Patrí k unikátnym príkladom doznievajúcej gotickej architektúry, na ktorej už cítiť príchod renesancie.
Peknou bodkou za bardejovskou prechádzkou môže byť aj prehliadka historických a umeleckých zbierok Šarišského múzea v interiéri radnice.

 

Bardejovské kúpele

Bardejovské kúpele Ľudový prameň

Ľudový prameň.

Do programu návštevy Bardejova odporúčame zaradiť aj prechádzku po Bardejovských Kúpeľoch. Sú administratívnou súčasťou Bardejova, ktorá leží v zalesnenej doline masívu Stebníckej Magury.
Ak sa do kúpeľov vyberieme po turistickom chodníku, musíme prejsť necelých päť kilometrov, po ceste je to o kilometer viac. Môžeme však využiť aj autobusy MHD.

Od autobusovej zastávky v spodnej časti kúpeľov sa vydáme cez park k Ľudovému prameňu. Je prvou z viacerých možností na trase ochutnať liečivú minerálnu vodu. Okolo Kúpeľnej dvorany sa dostaneme pred kúpeľný Hotel Astória a odtiaľ pokračujeme parkom k Pamätníku cisárovnej Alžbety, nazývanej Sissi, najslávnejšej návštevníčky kúpeľov. Na konci parku stojí vynovený Hotel Alžbeta. Odbočkou doľava prídeme ku vchodu do Múzea ľudovej architektúry.

Prehliadka najstaršieho skanzenu na Slovensku so sprievodcom trvá necelú hodinu a v kúrii pri skanzene nájdeme malú muzeálnu expozíciu. Od skanzenu sa vrátime do dolnej časti kúpeľov. Trasa vedie cez Kolonádu s ôsmimi minerálnymi prameňmi, okolo Kostola Povýšenia sv. Kríža a končí tam, kde sme prechádzku po kúpeľoch začali.

Zaujímavosti mimo trasy
Bardejov patrí medzi mestá s najvýznamnejšími židovskými pamiatkami na Slovensku. Vo vnútornom meste stoja dve synagógy (na Kláštornej a Stöcklovej ulici). Okolo starej synagógy na Dlhom rade vzniklo suburbium – komplex židovských rituálnych stavieb, ktoré  sú súčasťou  zápisu v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Za vyhliadkami na mesto sa môžeme vybrať na kalváriu, postavenú na zalesnenom svahu východne od mesta, alebo južnejšie ležiaci Šibeň s dvojkrížom na vrchole.

Smolenický zámokPrečítajte si ďalšie tipy z rubriky CESTOVANIE.

Podujatia

  • Hry rytiera Rolanda – tradičné podujatie s prívlastkom Deň mesta (jún)
  • Organové dni Jozefa Grešáka – festival organovej hudby (júl – september)
  • Kultúrne leto – Béla Keler – cyklus kultúrnych podujatí (júl – august)
  • Bardejovský jarmok – tradičný trh s kultúrnym programom (august)

Foto: Dajama, Bardejov.sk

Bardejov mapa


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.