Palmový olej. Aplikácia na mobile vám odhalí jeho prítomnosť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Lacný zabijak, ktorým sa kŕmime každý deň. Tak označujú mnohí odborníci palmový olej. Je to však naozaj tak? Nie je to len módne preháňanie?
Mnohí sme o ňom počuli, vraj sa nachádza v pečive či sušienkach, ale veľakrát ani nemáme tušenie, kde všade ho jeme. Nájsť niekedy sušienky či pečivo bez pridaného palmového oleja je priam nadľudský výkon.
Palmový olej je totiž lacný. Ale zároveň ničí planétu, škodí zvieratám a nášmu zdraviu. Existuje však bezplatná aplikácia, ktorú si môžete stiahnuť do mobilu a stačí zoskenovať kód na danom výrobku. Zistíte bez čítania miniatúrnych písmen, či sa vo výrobku nachádza škodlivý palmový olej.

Verili by ste, že palmový olej sa naozaj nachádza takmer v polovici potravinárskych výrobkov? Margaríny, čokolády, majonézy, sušienky, slané chipsy, rôzne tyčinky, či pečivo. A tiež v krmive pre psy, aj v kozmetike.
Jednoducho, palmový olej je skutočne lacný, až o tretinu oproti repkovému a dvakrát lacnejší ako slnečnicový olej. Tak prečo ho nevyužívať vo veľkom. A hoci ide o naozaj malé koncentrácie v jednotlivých výrobkoch, ak sa to všetko zráta, už ide o dosť veľké množstvo, ktoré z dlhodobého hľadiska môže škodiť. Najmä posledné dve-tri generácie jedia oveľa viac palmového oleja, čo odborníci dali do súvislosti s mnohými ochoreniami.

 

Nebezpečný palmový olej

Tým rizikom v palmovom oleji sú nasýtené mastné kyseliny. Napríklad v 100 gramoch repkového oleja ich je 7 gramov, v palmovom oleji až 49 gramov! Hrozivý rozdiel.
Lekári niekoľkokrát dôveryhodne dokázali, ako palmový olej škodí. Upcháva postupne naše cievy, čo vedie k ich kôrnateniu alebo dokonca k infarktu. Ako odborníci oddávajú, jedinou výhodou plamového oleja je možno jeho nízka cena. Nič viac. Inak nám len škodí a pomaly, skryto nás zabíja.

Musíme sa teda báť všetkého, čo obsahuje palmový olej?
Nemusíte. Rozhodujúci je celkový obsah sacharidov a tukov a zloženie mastných kyselín. „Ak výrobca použil palmový olej len na ovplyvnenie roztierateľnosti, tuhosti, pevnosti ap., a doplnil ho rastlinným olejom s vhodným podielom nenasýtených mastných kyselín, netreba sa o zdravie báť,“ tvrdí profesorka Jana Dostálová.

Ani doktor Igor Bukovský si nemyslí, že by sme mali mať hrôzu z palmového oleja. Určite nepatrí k tomu najzdravšiemu, čo jeme. Mali by sme sa mu vyhýbať, ak sa dá, ale ešte horší je napríklad kokosový olej, ktorý sa v poslednom čase vyzdvihuje ako zdravšia alternatíva.

„Lekári tvrdia, že denne prijmeme vedome či nevedome približne 6x vyššiu dávku než je naše telo schopné spracovať,“ píše portál Fitshaker.sk. „Palmový olej je tak jedným z faktorov, ktorý spôsobuje neustále zvyšujúci sa počet infarktov a mozgových mŕtvic.“

makový olej mak z jarnejPrečítajte si tiež
Makový olej. Na kĺby, do šalátov aj na šúľance.

Škodí prírode aj zvieratám

Ako tvrdí Hanka Sekulová, propagátorka prírodnej záhrady, „palmový olej zásadne nepoužívam, nechcem pripravovať orangutany o domov a podporovať palmovú monokultúru ničiacu všetko okolo.“ Aj preto si radšej vyrába mnohé veci podomácky a bez palmového oleja, ako je bylinkové mydlo, alebo také chutné šuhajdy. Pekne to popísala vo svojej knižke Zdravá kuchyňa a domácnosť.
A má pravdu. Palmový olej pochádza z palmy olejnice guinejskej, ktorá má pôvod v západnej Afrike, ale dnes sa pestuje namiesto pralesov na Borneu či v Malajzii. Keďže palmový olej je taký lacný a „vhodný“, čoraz viac sa prospešné dažďové pralesy nahrádzajú palmovými plantážami. Porovnajte si to – v roku 1985 mali palmové plantáže len 1500 km², v roku 2015 to už bol stonásobok. Áno, 100x viac, čiže 150 000 km²!
Vyše 5 000 orangutanov, ale aj stovky tigrov a veľa iných druhov doslova uhoria zaživa alebo sa  najprv udusia.

Prečo to nie je dobré?
Pôvodný prales je domovom mnohých živočíšnych druhov, ktoré neprežijú na palmových plantážach. Napríklad taký tiger sumatranský sa dostal na pokraj vyhubenia kvôli rozrastajúcim sa palmovým plantážam.

palmový olej

Aplikácia Palm Oil Scanner

palm oil scannerMoc zmeniť to máme v rukách my. Je na nás spotrebiteľoch, či budeme študovať etikety výrobkov a odmietať tie, v ktorých sa nachádza palmový olej.
Ak nemáte chuť študovať miniatúrne písmenka a hľadať niekedy v záplave malých písmeniek slovíčko palmový, stiahnite si užitočnú aplikáciu Palm Oil Scanner.

Táto aplikácia dokáže skenovať čiarové kódy v obchode a povedať vám, či daný produkt obsahuje palmový olej alebo nie. Ak obsahuje, môžete si zobraziť dokonca aj vhodné alternatívy výrobku bez palmového oleja.
Aplikáciu sme si stiahli a vyskúšali, fungovala perfektne. Skontrolovali sme si obsah na etikete a sedelo to.

Aplikáciu si môžete stiahnuť zadarmo z Google Play aj App Store do vášho telefónu.

Kde všade nájdete palmový olej?

  • Oleje a tuky
  • Čokoládové produkty
  • Cukrovinky a sušienky
  • Cereálne výrobky
  • Slané pochutiny
  • Pečivo
  • Mliečne výrobky a zmrzliny
  • Polotovary a hotové jedlá
  • Omáčky a dochucovadlá
  • Výrobky pre deti ako mliečne kaše, sušienky, detské mlieko
  • Rastlinné výrobky
  • Doplnky stravy

Otestovali sme aplikáciu Palm Oil Scanner
a pri týchto cukrovinkách nám ukázalo obsah palmového oleja:

cukrovinky palmový olej


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.