Krajina slobody. Ken Follett je naozaj majstrovský rozprávač

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kam mu len pamäť siahala, túžil sa stať slobodným. Ako dieťa závidel podomovému obchodníkovi, ktorý sa potuloval z dediny do dediny, predával nože a povrazy a spieval balady. Zdalo sa mu už vtedy úžasné, že ten chlapík môže vstať za úsvitu a spať, keď je unavený. A dodnes prahne po inom živote. Sníva o tom, že si postaví dom v údolí, na pôde, ktorú bude môcť nazvať svojou; o práci od svitu do mrku a odpočinku za tmy; o slobode rybárčenia za slnečného dňa na mieste, kde lososy nepatria pánovi, ale komukoľvek, kto ich uloví…

spisovateľ Ken FollettO tomto všetkom sníval Mack, hlavný hrdina knihy Krajina slobody od majstrovského rozprávača Kena Folletta.
Mack sa od siedmich rokov budil pár minút pred druhou po polnoci, keď ním matka prudko zatriasla a potom pracoval pätnásť hodín hlboko v podzemí bane až do piatej popoludní. Keď sa večer dotackal domov, často zaspal už nad ovsenou kašou.
Bol to neuveriteľne ťažký život, aký žili koncom 18.storočia v Škótsku. Dnes si ani nevieme predstaviť, že by sme toľko hodín pracovali v takých ťažkých a neľudských podmienkach.

Je preto len prirodzené, že ľudia vtedy snívali o slobode. O odchode za lepším životom. O krajine slobody. Veď aj Mack, ktorý sa ako jeden z mála baníkov naučil čítať a písať, o tom čítal v knihách. Ľudia sú inde vo svete slobodnejší a majú menej starostí.
A takto sa to všetko začalo.

Krajina slobody

Mack preto napísal list a poslal do Londýna. Teraz mu prišla odpoveď od Caspara Gordonsona, londýnskeho právnika, ktorý písal články do novín zosmiešňujúcich vládu. Bola to najvzrušujúcejšia udalosť v Mackovom živote. Zmení mu život od základu, napadlo mu. Možno mu prinesie slobodu…
A bolo to presne tak. Ten list o slobode zmenil všetko. A prečítal ho v kostole pred všetkými. Bohatými pánmi i chudobnými sluhami, či otrokmi.

Mack vošiel do prostrednej uličky v kostolíku a zvučným hlasom povedal: „Platenie prísľubného je čistý nezmysel.“
Sir George stuhol, všetky hlavy sa otočili k Mackovi. V kostole zavládlo hrobové ticho. Mack počul, ako mu búši srdce.
„Tento obrad nemá žiadny zmysel,“ pokračoval. „Chlapca nemožno prisľúbiť bani. Dieťa neslobodno uvrhnúť do otroctva.“
„Sadni si, sopliak bláznivý, a zavri ústa!“ osopil sa naňho sir George. Povýšenecké okríknutie Macka tak rozčúlilo, že stratil všetky pochybnosti.
„Vy si sadnite!“ odsekol neohrozene a celé zhromaždenie zalapalo po dychu nad jeho trúfalosťou. Namieril prst na reverenda Yorka. „V kázni ste rozprávali o pravde a dôstojnosti. Zastanete sa pravdy aj teraz?“
Kňaz sa s obavami zadíval na Macka. „O čom hovoríš, Mack McAsh?“
„O otroctve!“
„Poznáš škótske zákony,“ povedal York zmierlivo. „Baníci sú vlastníctvom majiteľa baní. Keď si človek odpracuje rok a jeden deň, stráca slobodu.“

List, čo držal v ruke, znamenal, že jeho sen sa môže naplniť.

loď z knihy Krajina slobody | Ken Follett

Majstrovský rozprávač Ken Follett

kniha Krajina slobody | ken FollettFollettova Krajina slobody je fascinujúci historický príbeh o ceste za šťastím, o láske a nezávislosti. Odohráva sa v troch krajinách, začína sa v Škótsku, odkiaľ Mack uteká do anglického Londýna a napokon do americkej Virgínie.

Mack McAsh je rebelant, no má charizmu, vie si získať ľudí…ale to ho paradoxne dostáva do ďalších problémov. Sledujeme jeho cestu za slobodným životom, živorenie i túžbu pomôcť iným. Bojuje za lepšie pracovné podmienky a vyššiu plácu, nielen baníkov v Škótsku, ale aj vykladačov uhlia v Londýne, kam sa neskôr dostane.
Macka odsúdia za hrdelný zločin – spolčovanie sa a útok na vojakov, ktorí ho vyprovokovali. Trest smrti sa podarí zmierniť na sedem rokov otroctva na tabakovej plantáži kdesi za morom…

Všetky tieto udalosti popisuje Ken Follett úžasným spôsobom. Chytí vás od prvých strán, ponoríte sa do príbehu a putujete spolu s Mackom ťažkým životom. Uvedomujete si, aké zložité to mali vtedy ľudia a akí vďační môžeme byť dnes. Follett je majstrom zápletiek a neustále dokáže prekvapovať, mieša karty a zahráva sa s nami, čitateľmi. Napokon dospeje k nečakanému rozuzleniu, po ktorom však máte neuveriteľne očistný pocit.

Pozrite si viac KNIŽNÝCH TIPOV.knihy lepsiden.sk

Fascinujúca historická freska

To všetko sa odohráva na pozadí historických udalostí 18.storočia. Dozvedáme sa o bežnom živote ľudí, rozdieloch medzi pánmi a spodinou, o škótskom vidieku i londýnskom spôsobe života.
Londýn sa potáca na pokraji chaosu, americké kolónie sa búria proti anglickej nadvláde. Lizzie, nezávislá žena trhá putá manželstva bez lásky. A Mack, mladý hrdý muž podstupuje všetky riziká, len by naplnil svoj vábivý sen o slobode…

„Fascinovala ma neuveriteľná odvaha vysťahovalcov, ktorí sa v 18. storočí vybrali na chatrných lodiach cez oceán do Ameriky, aby preskúmali neznáme oblasti. Pritom nemali ani najmenšiu predstavu, čo ich čaká,“ vysvetlil Ken Follett.

Takéto excelentné príbehy dokáže písať len Ken Follett. Napokon, predviedol to v sériách ako Kingsbridge (Piliere zeme, Na veky vekov a Ohnivý stĺp), či Storočie (Pád titanov, Zima sveta a Prah večnosti).
Odporúčame aj jeho knihy Medzi levmi, Kavky, či Tretie dvojča.
A rozhodne nesklame ani Krajina slobody, ktorá vyšla ešte v roku 1996, no až teraz sa dočkala slovenského prekladu vďaka vydavateľstvu Tatran.

Foto: Ken-Follett.com, vydavateľstvo Tatran

Ken Follett spisovateľ


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.