Zostali vám zvyšky sviečok? Tu je 8 tipov, ako ich využiť v domácnosti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy si občas radi doma zapálite sviečku? Len tak pre radosť, alebo s jemnou arómou, aby vám rozvoňala domácnosť. Prípadne vidíte v tom čosi viac ezoterickejšie? Každopádne vám po čase zostanú nevyhorené zvyšky sviečok a určite ich netreba hneď vyhadzovať do koša. Môžete ti opäť využiť na rôzne účely – inšpirujte sa našimi tipmi.

8 tipov, ako využiť zvyšky sviečok

Nevyužitý vosk naozaj poslúži pri rôznych príležitostiach. Pokojne si zriaďte malú škatuľku, kde budete kúsky odkladať a vytiahnete ich vtedy, keď je treba.

ikona zdvihnutý palecNa zaseknutý zips

Zips sa proste občas zasekne – na bunde, nohaviciach, ešte častejšie na topánkach. Prípadne sa vám zadrháva a práve vtedy siahnite po zvyšku vosku, ideálne neutrálnej farby. Potierajte zips voskom po obidvoch stranách a potom jazdite zipsom hore a dole, aby sa vosk dostal všade. Uvidíte, že po chvíli bude jazdec kĺzať hladko a bez problémov.

ikona zdvihnutý palecVytvorte si novú sviečku

Ideálne využitie starého vosku. Zrecyklujete ho, chránite prírodu a ešte aj ušetríte 🙂

  • nová sviečka zo zvyškov sviečokPostupne teda zbierajte zvyšky sviečok, vosk, odkladajte si ich. Myslite na to, že by mali byť z rovnakého materiálu, čiže len sójové, alebo len palmové, či parafínové. Nemiešajte ich.
  • Vosk následne nechajte roztopiť v nejakej nádobke vo vodnom kúpeli, akoby ste robili čokoládu. Môžete do zmesi pridať obľúbenú potravinársku farbu alebo nejakú vonnú esenciu. Ak máte vosk rôznych farieb, nechajte sa prekvapiť výslednou farbou.
  • Roztopený vosk nalejte do finálnej nádobky, malého pohárika, do zaváraninového pohára ap. Vložte knôt (na internete ich nájdete veľké množstvo a to za pár centov). Nechajte vychladnúť, čo trvá zhruba 2 až 3 hodiny a potom vyberte.

sviečky z včelieho voskuPrečítajte si tiež
Ako si vyrobiť točené sviečky z včelieho vosku.

ikona zdvihnutý palecPečať na listy

Kedysi sa dával vosk na listy a vyzeralo to luxusne, vzácne a efektne. Vídame to vo filmoch, ale prečo to neurobiť aj dnes a v reále? Dodá to vášmu listu originalitu a šmrnc. Roztavte trošku vosku nad plameňom, povedzme v lyžičke a potom ho opatrne nalejte/nakvapkajte na list. A už len pritlačte nejaké pečatidlo, predmet so vzorom ap.

ikona zdvihnutý palecZbavte sa vŕzgania

Ak vám vŕzgajú dvierka alebo šuplíky, ľahko vám pomôže práve zvyškový vosk. Stačí ním potrieť hrany daného nábytku a je po probléme.

ikona zdvihnutý palecVosk uľahčí odhadzovanie snehu

Hm, teraz ste sa zamysleli, ako môže pomôcť zvyškový vosk pri odhadovaní snehu?
Ak ste už „lopatovali“ sneh, určite sa vám stalo, že sa sneh lepil na lopatu. Zostávali tam zvyšky, čo sťažovalo odhadzovanie. Jednoducho lopatu vopred namažte voskom, zospodu, zvrchu, po bokoch a už sa vám sneh nebude lepiť.

ako využiť zvyšky sviečok

ikona zdvihnutý palecNa rozstrapkané šnúrky

Ak máte šnúrky dlhšie, začnú sa vám na koncoch strapkať, ale vy ich nechcete vyhodiť, lebo sa vám páčia, perfektne vám sadla ich dĺžka a materiál? Žiadny problém. Vyskúšajte trik, ktorý poznajú mnohí už od detstva: koniec šnúrky namočte do roztopeného vosku a nechajte zaschnúť.

ikona zdvihnutý palecŠikovný podpaľovač

Chystáte sa do prírody na opekačku? Alebo chcete grilovať na záhrade? Pripravte si tento šikovný podpaľovač, ktorý vám pomôže založiť oheň: odložte si kartónovú škatuľu na vajíčka, do priehlbiniek určených na vajcia dajte kúsok suchej tkaniny, prípadne vatový tampón a polejte to horúcim roztopeným voskom. Nechajte stuhnúť, vyberte a odložte si. Potom vo vhodnej chvíli len vyberiete a zapálite.

ikona zdvihnutý palecPoužite vosk do aromalampy

Aromatické lampy na vosk sú pomerne obľúbené. Ak takú máte doma aj vy, nekupujte najbližšie drahý vosk a esenciálny olej. Nakrájajte zvyšky vosku zo sviečok na maličké kúsky a vložte ich do lampy. Ideálne sú z vonných sviečok. Potom len klasicky zapálite a prevoní vám to celú domácnosť.

sú sviečky naozaj škodlivé?Prečítajte si tiež
Sú niektoré sviečky škodlivé? Ako sa vyhnúť rizikám?

 Foto: Freepik.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.