Ak máte doma mačacieho miláčika, dobre viete, aké to je, keď sa začne k vám túliť, obtierať sa vám okolo nôh alebo keď vám vyskočí do lona a usalaší sa tam 🙂 Je to úžasný pocit a už tento obyčajný okamih vás dokáže naplniť šťastím a pohodou. Možno však viete, že každá mačka lieči, volá sa to felinoterapia a my vám vysvetlíme, ako funguje, ako vám môže pomôcť a ako oplatiť túto schopnosť vašej mačičke.
Mimochodom, možno ste si všimli, že keď u vás zavládne doma napätie a hádate sa, mačka sa nenápadne vzdiali a vráti sa až vtedy, keď sa upokojíte. Aj to dokazuje, že mačky vedia vycítiť rozrušenie. A keď pradie, vytvárajú sa v nej endorfíny, vďaka ktorým lepšie znáša bolesť.
Ako mačka lieči?
Nie je to nič zložité a možno ste to aj zažili. Mačka vám vyskočí do lona alebo sa posadí k tomu miestu na vašom tele, ktoré vás bolelo. S ktorým máte alebo ste mali problémy. Mačka naozaj dokáže vycítiť miesto vášho zdravotného alebo aj psychického problému. Či už ide o permanentný stres, ochorenia kĺbov, depresie, zápaly v tele ap.
Mačka je proste čarovné stvorenie. Vie vycítiť, že vás niečo trápi a prevezme na seba toto trápenie. Vďaka jej liečivým schopnostiam sa dá zredukovať stres, úzkosť, agresivita či depresie. Vedia u človeka zlepšiť kognitívne funkcie, zlepšujú koncentráciu, pomáhajú rozvíjať komunikáciu a reč u malých detí, či postihnutých ľudí.
Samotná liečba teda prebieha jednoducho – maznáte sa s mačkou, hladkáte ju, prihovárate sa jej. Nepotrebuje žiadny výcvik, dôležité je len to, aby bola vychovávaná ľuďmi a otvorená kontaktu. Nechajte mačku, ak sa chce k vám pritúliť, sadnúť si k vám alebo na niektorú časť vášho tela. Nechajte mačku, ak chce s vami spať v posteli (a vám to neprekáža).
Za všetku jej liečiteľskú starostlivosť jej stačí dávať jediné: okrem stravy a pozornosti ju veľa hladkajte.
Ako funguje felinoterapia?
Felinoterapia je súčasťou zoorehabilitácie, pri ktorej sa využíva terapeutický vplyv zvieraťa na človeka. Podporuje liečbu psychických a somatických porúch. Využíva sa najmä v domovoch dôchodcov, v nemocniciach a liečebniach, ale pokojne poslúži aj vám, v každodennom živote.
Liečiteľské schopnosti mačiek vám potvrdia mnohí skúsení a dlhoroční chovatelia.
Môže ísť o pasívnu felinoterapiu, kedy je len mačka vo vašej prítomnosti, je v danej miestnosti a nemusí tu prebiehať žiadny osobný kontakt.
Aktívna felinoterapia prináša priamy kontakt dieťaťa, či chorého s mačkou. Liečiteľské schopnosti mačiek sa využívajú napríklad u dlhodobo hospitalizovaných detí na onkológii či neurológii. Deti sa tam neraz nudia, chýbajú im rovesníci, najbližšia rodina a to všetko na ne vplýva negatívne. Prítomnosť mačky ich vie nabudiť, prináša im to iný zážitok a pomáha prekonať problémy spojené s liečbou.
Stačí keď deti mačku hladkajú, dotýkajú sa jej, maznajú sa s ňou alebo sa jej prihovárajú.
Podobné účinky majú mačky aj na seniorov. Starší ľudia radi hladkajú jemný mačací kožúšok mačiek, aktivuje sa tak u nich motorika prstov a rúk, ktorá s pribúdajúcim vekom stagnuje, zhoršuje sa.
Prečítajte si tiež
Ako urobiť vašu mačku šťastnou? Tu je 15 tipov.
Ktoré mačky liečia?
Možno si kladiete otázku, či majú takéto terapeutické schopnosti všetky mačky, alebo len niektoré plemená. Podľa odborníkov sa nedá určiť presné plemeno, pretože každé má svoje špecifiká. Rozhoduje aj hmotnosť a veľkosť mačky, jej temperament a povaha, starostlivosť o srsť ap.
Pozitívne účinky teda badať pri akomkoľvek plemene, ale odborne sa najčastejšie využívajú perzské, britské krátkosrsté a bengálske mačky. Tiež siamské, nórske lesné, sibírske mačky. Výnimkou samozrejme nie sú ani domáce mačky a občas sa vraví, že vhodnejší sú (kastrovaní) kocúry.
Foto: LepšíDeň.sk