Ako urobiť vašu mačku šťastnou? Tu je 15 skvelých tipov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte doma mačku (a možno nielen jednu 🙂 ) a chcete, aby jej nič nechýbalo, bola spokojná a šťastná? Určite ju už dobre poznáte a viete, čo jej robí dobre. A čo ju naopak hnevá, kedy sa urazí a kedy potrebuje pokoj. Niekedy sa hovorí, že to mačka trpí doma svojich majiteľov 🙂 Nech je ako chce, keď je váš domáci miláčik spokojný, tak ste spokojní aj vy. Takže ako urobiť vašu mačku šťastnou? Vyskúšajte niektoré naše tipy a myslite na hlavné pravidlá.

 

15 rád ako urobiť mačku šťastnou

Mačky sú prítulné, družné, nezávislé, hravé, zvedavé, bystré, prešibané aj oddané. Na tom sa asi zhodneme. A ak sú navyše aj šťastné a spokojné, sme v siedmom nebi. Tu je 15 dobrých rád. Je samozrejme množstvo tipov, ako urobiť mačkou spokojnou, aj vy máte určite svoje odskúšané veci. Toto je len na ilustráciu, na čo myslieť a čo vyskúšať, ak ste to doteraz nerobili.

ikona mačka1. Doprajte im spoločnosť

ako urobiť mačku šťastnou

Mačky sa rady zapájajú do rôznych činností. Ak ich pán dlhšie sedí pri počítači, nedá im, aby samy labkami neopáčili klávesnicu. Mačky vám rady robia spoločnosť všade po dome. Doprajte im to a zapájajte ich. Čoskoro prídu na to, ktorá je vaša obľúbená izba, a podriemkavajú, zatiaľ čo si tu čítate či pozeráte televíziu. Na ceste do kúpeľne sa nečudujte, ak vám pôjdu za pätami. Kým sa umývate, niektoré rady vylihujú na okraji vane.

 

ikona mačka2. Vlastný kútik

Vytvorte ho v rôznych častiach bytu, kde budete spolu tráviť čas, napríklad v obývačke a spálni. Oplatí sa zmajstrovať mačací strom. Tento kus nábytku poslúži mačke ako preliezačka a atrakcia. Mal by mať pevný základ a viacero terás v rôznych výškach. Na svojom „posede“ môže mačka cvičiť, driemať, pozorovať miestnosť.

 

ikona mačka3. Odpracte malé predmety

V domácnosti sa vždy nájde niečo, čo môže mačku ohroziť. Treba odkladať drobné predmety ako gumičky, ihly, nite, spinky na spisy, sponky, malé gumy na gumovanie, aj tie na konci ceruzky, mince, zátky na fľaše. Mačka je schopná prehltnúť aj zátky do uší, ktoré môžu spôsobiť nepriechodnosť čriev.

ako urobiť mačku šťastnou

 

ikona mačka4. Zdravé maškrty

Už ste videli mačku prežúvať trávu a pomysleli si, že je hlúpa? Niektoré druhy tráv sú pre mačky veľmi prospešné, pričom najbežnejšie sú Avena sativa a Dactylis glomerata. Tieto názvy možno znejú ako mená postáv z kníh o Harrym Potterovi, no prvá je ovos a druhá reznačka laločnatá. Medzi ďalšie trávy, ktoré mačkám osožia, patrí jačmeň, ľan a pšenica. Pestujte vlastnú trávu a doprajte ju svojej mačke. Stačí na pár minút denne, pomôže to jej tráveniu.

 

ikona mačka5. Hravé prvky

Mačku potešíte hocičím, čo zavesíte na kľučku alebo položíte na podstavec, napríklad pružinou s loptičkou na konci, bezpečne zvinutým drôtom s nastoknutými kusmi lepenkových „žuvačiek“, minilaserom (ak nikomu nesvieti do očí), vypchatou plyšovou hračkou a loptičkami od výmyslu sveta, ktoré sa kotúľajú, poskakujú, zvonia, pištia či menia tvar.

 

ikona mačka6. Nebráňte jej v nočných potulkách

Človek neprespí dve tretiny dňa, no u mačky je to bežné, a tento čas si nezriedka vynahradí nočnou čulosťou. Práve v noci, keď dom stíchne a spoza steny šramotia myši a hmyz, ju to ťahá na prieskum. Zaujímajú ju kuny, cudzie mačky i žiara reflektorov. Hoci sa večer v spálni schúli do klbka, nechajte jej dvere otvorené. Ocení to, a vás nebudú v spánku rušiť jej eskapády.

ako urobiť mačku šťastnou

 

ikona mačka7. Masírujte malé mačiatka

Ak ste si zadovážili mačiatko, musíte napodobiť jeho matku a pomôcť mu, aby sa vyprázdnilo. Každý deň po niektorom kŕmení namočte mäkkú čistú handričku do teplej vody a jemne šúchajte intímne partie mačiatka spredu dozadu, aby ste podnietili vyprázdnenie. Hneď ako sa mačiatko začne vyprázdňovať, položte ho do podstielky, aby sa privykalo používať mačací záchod.

 

ikona mačka8. Bolí ju niečo?

Mačky bývajú hrdé a niekedy až do takej miery, že sa tvária statočne, hoci ich niečo bolí. Sú  samotárske, a tak nevolávajú o pomoc, ani inak na seba neupútavajú pozornosť. To by totiž mohlo upozorniť predátorov, že sú zranené, a teda ľahká korisť. Tento inštinkt si mačka zachováva napriek tomu, že sa o ňu horlivo a dôkladne staráte.
Ak chcete zistiť, či mačku niečo bolí, pozorujte ju. Skrýva sa väčšmi ako inokedy, leží na neobvyklom mieste? Odmieta potravu či vodu vo zvyčajnom čase kŕmenia alebo napájania?

 

ikona mačka9. Mačky potrebujú svoj priestor

Aby sa mačka cítila u vás dobre, bola spokojná a uvoľnená, musí mať pocit bezpečia. Hoci sa rada hrá aj nechá objímať, nepotrebuje toľko dotykov a hry ako pes. Mačky dbajú o svoje telo aj voľný priestor okolo seba a ľudia by to mali rešpektovať.

ako urobiť mačku šťastnou

 

ikona mačka10. Za dobré správanie odmena

Odmenami upevňujete vzájomné puto s mačkou a zároveň je to účinná výchovná metóda. Pri výchove mačky k žiaducemu správaniu sa však osvedčuje vzácnosť občasnej chvály a odmeny. Tak ako bábätká, aj mačky len krátko udržia pozornosť. Preto treba dobré správanie odmeniť okamžite. Ak mačka použije mačací záchod a chcete ju za to odmeniť, dajte jej maškrtu do cesty, ktorou z neho bude odchádzať, aby pochopila za čo ju dostala. Chváľte ju aj slovne, aby mačka nepribrala od záplavy maškŕt.

 

ikona mačka11. Nezahrávajte sa s jej dôverou

Na internete je množstvo videí, v ktorých psov dráždia kúskami safaládky zavesenými na ňufáku, či takých, kde im majitelia akoby hádzali hračky, ktoré v skutočnosti nemajú. Zahrávať sa s dôverou mačky je však podlý trik. Nerobte to. Keď jej ponúknete niečo lákavé, splňte svoj sľub. Zvieratá vnímajú vzorce správania. Ak sa vaše slová rozchádzajú s rečou tela, mačku privádzate do zmätku.

 

ikona mačka12. Výroba výbehu

Izbové mačky by sa rady dostali von, no ich majitelia za každým rohom vidia kocúrov bitkárov zo susedstva, potulných medvedíkov čistotných, kliešte, choroby a autá. Ak máte oplotený pozemok, mačka môže byť pod holým nebom, a pritom pod zámkom. Opravte diery v plote a pletivo pridajte aj zhora. Predávajú sa rôzne súpravy vhodných dielcov. Ak máte terasu či vnútorný dvor, môžete ho zastrešiť sieťkou.

 

ikona mačka13. Ako prestáť sviatky

Kým ľudia sa z bujarých osláv tešia, pre mačky môžu byť utrpením. Izbové i voľne žijúce mačky môže vydesiť nečakaný hluk ohňostroja i záplava hostí.
Voľne žijúcu mačku prineste pred sviatkami alebo oslavami dovnútra. Pokiaľ sa to nedá, umožnite jej aspoň nehatený prístup na bezpečné, zvukovo izolované miesto.
Izbovú mačku zavrite počas návštevy do jej izby, kde bude mať pokoj. Ak ide o spoločenské zviera a dovolíte mu pridať sa k vám, požiadajte hostí, aby za sebou zatvárali dvere, lebo mačka môže kedykoľvek ako strela vybehnúť von a stratiť sa.

reč mačiek - rozumiete jejPrečítajte si tiež
Reč mačiek. Ako im porozumieť a zistiť, čo cítia?

 

ikona mačka14. Mačky pradú, len keď sú blažené

Mačky pradú najmä vtedy, keď sú spokojné, ale aj aby si uľavili pri väčšom strese alebo bolesti. Ak mačka pradie a zdá sa vám, že niečo nie je v poriadku, všímajte si, či je nepokojná, nemôže spať alebo nechce žrať. Všímajte si, či je pradenie rýchle alebo pomalé. Pomalé pradenie je znakom spokojnosti, kým rýchle pradenie, ktoré môže byť spojené aj s rýchlym a plytkým dýchaním, môže byť znakom stresu alebo bolesti. Podľa niektorých vedcov sa pri pradení vylučujú endorfíny, ktoré ako prírodné analgetiká zmierňujú nepríjemné pocity. Mačka si teda môže pri bolesti sama naordinovať liek na uľavenie.

 

ikona mačka15. Kefovaním k zdraviu

Kefovanie slúži okrem odstraňovania chumáčov srsti aj na iné účely. Pomáha rozotrieť telesný maz po povrchu srsti, odstraňujú sa ním dráždidlá, a toto príjemné cvičenie utužuje aj váš vzájomný vzťah s mačkou.
Pri kefovaní mačky postupne použite niekoľko druhov kief. Najprv hrebeňom rozmotajte zauzlenú srsť, aby mačka vyzerala upravene. Potom jej jemne vykefujte srsť drôtenou kefou, aby ste odstránili uvoľnené chlpy. Nakoniec jej starou zubnou kefkou opatrne učešte srsť na tvári a okolo nej.
Dajú sa kúpiť aj rukavice, čo majú štetiny ako kefa, takže kefovanie tým viac pripomína maznanie. Prekefujte srsť na celom tele, vrátane chvosta a uší.

 

Zdroj a foto: kniha Mačky – kompletná príručka, internet, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.