Grécko a grécke ostrovy. Čo si na dovolenke pozrieť a čo vyskúšať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Grécko a najmä grécke ostrovy určite patria medzi najobľúbenejšie turistické destinácie.  Najmä u Slovákov. Spojenie skvelého jedla, teplého mora, bohatej histórie a nádhernej prírody vie v nás, turistoch, ale aj domácich, vyvolať pocit pohody a relaxu!
Preto sme pre vás pripravili pár tipov a rád, na čo sa na týchto nádherných ostrovoch pripraviť a nedať sa zaskočiť. Ale tiež čo si tam pozrieť, čo sa oplatí zažiť a čo treba ochutnať.

Vedeli ste, že ku Grécku patrí asi 2000 ostrovov?

 

Problémy s vodou

grécko zástavaAk ste Grécko navštívili, už určite viete, že Gréci majú problém s pitnou vodou. K pitnej vode sa len tak jednoducho nedostanete ani v hoteloch. Skoro všade vás vopred upozornia, aby ste vodu nepili, prípadne si vodu najskôr prevarili, aby stratila všetky škodlivé látky.
Mnoho hotelov však ako náhradu poskytuje automaty, kde si vodu bez problémov načapujete, alebo si jednoducho vodu kúpite v miestnych supermarketoch. Je veľmi dôležité rešpektovať tieto výstrahy, pretože ak sa vody napijete, môže vám spôsobiť nemilé žalúdočné problémy. A to predsa na dovolenke rozhodne nechceme! Upozorňujeme však, že takáto voda sa nachádza aj v drinkoch – v podobe ľadu!

S týmto problémom sa spája aj ďalší – problém s kanalizáciou a potrubiami. Nezľaknite sa teda, ak vás v hoteli upozornia, že toaletný papier do toalety splachovať nemôžete, je to tam normálne ? . Aj keď to pre nás nie je bežné, v Grécku to tak bežne funguje na pevnine a najmä na ostrovoch. Smetný kôš , samozrejme, menia každý deň, takže sa nemusíte ničoho obávať.

 

Problémy s odpadom

Gréci majú extrémny problém s vývozom odpadu, a to najmä na ostrovoch. V hoteloch a rezortoch to nie je až tak cítiť, no ak sa vyberiete preskúmať ostrov, môžete byť nemilo prekvapení, koľko odpadu nájdete len tak voľne pohodeného po zemi! Hotelové pláže, ale aj niektoré verejné, sú však udržiavané a pravidelne čistené, takže tam by ste sa s týmto problémom nemali stretnúť.

Na uliciach sa tiež môžete stretnúť s množstvom túlavých psov a mačiek, ktorých sa hotelieri snažia zbaviť mnohými spôsobmi, no často bezúspešne. Preto sa môžete stretnúť s tým, že vás hotelieri budú žiadať o to, aby ste týchto zvieracích návštevníkov nekŕmili a nehladili, pretože sa budú stále vracať.

mačka na stole

 

Rozdiely v službách

Grécko je svojím životným štýlom rozhodne iné v porovnaní s ostatnými európskymi turistickými destináciami. V čom?
Počas cesty krajinou si môžete niekedy pripadať, ako keby niekde zastal čas. Mnohé budovy sú vo veľmi dezolátnych stavoch. Služby v hoteloch sa tiež nedajú príliš porovnávať. Čo to znamená? Že keď si zarezervujete hotel s tromi hviezdičkami, v iných krajinách má taký istý hotel dve. Proste to tak funguje.

Vedeli ste, že väčšina pravých Grékov žije na gréckej pevnine a na ostrovy sa sťahujú len cez letnú sezónu kvôli biznisu?

Grécko a grécke ostrovy

GRÉCKO – čo vidieť a zažiť?

Ale aby sme nehovorili iba o negatívach, prejdime na krásy, ktoré určite musíte spoznať! Je ich veľa, toto je náš redakčný výber.

1. Požičanie skútra, štvorkolky, či auta

Grécko je nádherná krajina, ktorú sa oplatí vidieť. Najmä ostrovy. Tie totiž môžete veľmi jednoducho celé preskúmať! Ako?
Ak ste dobrodruh a nebaví vás celý deň len ležať na pláži, prenajmite si skúter alebo štvorkolku a vydajte sa na dobrodružstvo! Takéto požičovne nájdete doslova na každom rohu a ceny sú veľmi prijateľné. Výhodou skútru je, že s ním zaparkujete úplne všade a dostanete sa aj na menej prístupné miesta!
Pozor si však určite dávajte na bezpečnosť. Gréci príliš nerešpektujú pravidlá cestnej premávky a taktiež policajti často striehnu na turistov, ktorí nemajú prilby alebo doklady a dávajú im veľmi mastné pokuty!

 

2. Ach tá príroda!

A teraz si to predstavte. Vietor vo vlasoch, nádherne piesočnaté pláže, azúrovo čisté more a všade dookola olivové háje. Toto je tá správna predstava o prírode na ostrovoch.
Napríklad taký ostrov Korfu patrí medzi najzelenšie ostrovy Grécka! Taktiež tu nájdete množstvo kamenných jaskýň, v ktorých sa môžete kúpať.
Mnohý považujú za raj na zemi ostrov Zakynthos. Priezračné more a zeleň taká zelená, že až neveríte. K tomu pohostinní domáci, domáce vínko, obchodík s čerstvými potravinami.
A k tomu všetkému zamatovo zelené cyprusové stromy, striebristé olivové háje, nádherné pláže… uf, to znie skvele, čo poviete?

Čarovná pláž Navagio na Zakynthose.

Čarovná pláž Navagio na Zakynthose.

 

3. História na každom kroku

grécko bohatá históriaKaždý z nás určite vie, že antické Grécko ma veľmi dlhú tradíciu. Kto z nás ešte nepočul o rôznych gréckych bájach a hrdinských príbehoch? História v tejto krajine na nás priam dýcha a je už len na vás, či si pôjdete pozrieť svetoznámu Acropolu (chrámový komplex v Aténach), ruiny mesta Delphi (ruiny chrámov, starobylého divadla a štadióna) či previesť sa po rieke Acheron, ktorá podľa gréckej mytológie spája svet živých s podsvetím.

Medzi najobľúbenejšie historické pamiatky podľa TripAdvisoru patrí okrem spomínaných aj mesto Rhodos, ktorého história siaha až do roku 408 pred n.l.  Olympia na Peloponézskom polostrove, ktorá dala svetu Olympijské hry.  V meste Nafplio nájdete pevnosť Palamidi z 18. storočia, ktorá je lemovaná neoklasickými uličkami a množstvom kostolov. A samozrejme staroveká slávna Sparta, ktorá bola svojho času symbolom vojenskej sily. Nachádza sa tam archeologické nálezisko s ruinami divadla, mestskej steny či svätýň.

Odporúčame tiež mestečko Oia na ostrove Santorini. Úzke uličky s reštauráciami, nádherné biele domy a úžasný výhľad na okolie.
Zájdite si aj do Meteory, čo je rozsiahly skalný útvar, ktorý pripomína prírodné stĺpy. A na nich postavených šesť kláštorných komplexov…

 

4. Vynikajúce jedlo

Gyros, souvlaky či grécky šalát sú neodmysliteľnou súčasťou pobytu v Grécku.
Medzi najzaujímavejšie a tradičné grécke jedlá patrí aj sfougata, teda vyprážané guľôčky, ktoré sa pripravujú zo zmesi vajec, syra a korenín.
Tzatziky je ako viete biely jogurt s nastrúhanou uhorkou, cesnakom a korením. Perfektné k šalátom či gyrosu.
Koulouri je okrúhle pečivo posypané sezamom. Skvelé ráno ku kávičke.
Klasická baklava, niekoľko vrstiev lístkového cesta, ktoré spája zmes posekaných orechov a sladký med/sirup.

grécka baklava

Určite nevynechajte ani spanakopitu, niečo ako baklava, ale nie sladká. Ide o slaný špenátovo-syrový koláč z lístkového cesta ochutený kôprom.
Pastisio sa podobá na talianske lasagne, vyrába sa z vrstveného mletého hovädzieho mäsa (alebo jahňacieho) s omáčkou.
A ešte jeden sladký tip – galaktoboureko je obľúbený grécky dezert. Sú to krupicové koláče z lístkového cesta zaliate sladkým sirupom. Voňajú po pomarančoch a najlepšie sú ešte teplé.
Ak ste milovníkom rýb a iných morských živočíchov, nezabudnite ochutnať ponuku v rozmanitých prímorských reštauráciách. Určite nebudete ľutovať!

Pozrite si ďalšie CESTOVATEĽSKÉ TIPY.Lepsiden.sk cestovanie

Zaujímavosť
Veľmi veľa gréckych reštaurácií vlastnia Česi a Slováci, takže sa často môžete stretnúť s personálom, ktorí hovorí slovenským alebo českým jazykom.

Foto: autorka, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Ahojte všetci! Moje meno je Patrícia a som študentka jazykov a literatúry na vysokej škole. Medzi moje záľuby patrí objavovanie nových krajín, móda, literatúra a, samozrejme, moja najväčšia vášeň je písanie. Vo svojom voľnom čase doučujem anglický jazyk, čo ma veľmi baví. Milujem prácu a stretnutia s kreatívnymi ľuďmi a taktiež stretnutia s priateľmi pri dobrom jedle a pohári vína.:)

Komentáre sú uzavreté.