Kefír. Prírodné probiotikum, ktoré pomáha | Domáci recept

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bielkoviny, vitamíny aj probiotiká na jednom mieste. Dáte si denne pohár a rozhodne vám to pomôže: napríklad v boji proti zápalom, u mladých tlmí hormonálne výkyvy a deťom uľaví pri kolike. Kefír má však oveľa viac pozitívnych účinkov. Okrem iného jeho pravidelné pitie zlepšuje trávenie a dokonca znášanlivosť laktózy. Jednoducho v našom hrubom čreve udržiava priaznivú mikroflóru a následne pomáha pri nadúvaní, zápche alebo pri hnačke.
Pozrite si nižšie, v čom všetkom nám prospieva. Ako často a koľko ho piť. A ponúkneme recept, ako si jednoducho vyrobiť domáci kefír.

Kefíru sa zvykne hovoriť aj jogurt 21.storočia, ktorý prispieva k dlhovekosti. Potvrdil to aj ukrajinský lekár a laureát Nobelovej ceny Iľja Iľjič Mečnikov vo svojej teórii dlhovekosti.
O zaradení kefíru do jedálnička nepochybuje ani dr. Igor Bukovský. „Nafukovanie a kŕče sú to najmenej. Ak si človek dlhšie obdobie udržiava v hrubom čreve chronický zápal, trpí celé telo. Zdravý životný štýl a dostatok vlákniny v strave je alfou a omegou zachovania prospešných baktérií, ktoré udržia črevá zdravé a tým aj bolesti a nafukovanie na uzde.“

Čo je to vlastne kefír?
kefír s ovocímIde o mliečny výrobok, v ktorom prebehlo kvasenie prostredníctvom baktérií a kvasiniek. Kefír voláme aj prírodné probiotikum.
Kravské alebo kozie mlieko sa naočkuje kefírovými zrnami, ktoré majú vyvážený pomer kvasiniek a baktérií. Kvasenie prebieha pri izbovej teplote a bez alkoholu, ktorý sa tvorí pri tradičných fermentačných procesoch. Výsledný kefír tak obsahuje Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum, prospešné kvasinky a baktérie mliečneho kvasenia.
Kefír pochádza z Kaukazu a Tibetu, kde si toto biele zlato dlho pred okolitým svetom strážili.

 

Ako nám kefír prospieva?

Predovšetkým zlepšuje vstrebateľnosť živín a to vďaka vitamínom B12, B-karotín a vitamín K. Pomáha pri vstrebávaní minerálnych látok, ako vápnika, fosforu, aj mikroprvkov zinok, meď či železo.
Tak nám kefír vlastne zlepšuje imunitu a pomáha tiež s hormonálnymi výkyvmi. Takže ak naučíte svojich puberťákov dopriať si občas kefír, alebo acidofilné mlieko – hoci aj ochutené – určite neurobíte chybu.

Kyselina mliečna v kefíre upravuje podľa nutričnej špecialistky Kataríny Grich pH v našom tráviacom trakte. Potláča tak rozmnožovanie patogénnych baktérií. Bráni tak infekciám a premnoženiu kvasiniek. Mnohé druhy mliečnych baktérií v kefíre produkujú látky s antimikrobiálnymi účinkami,“ dodáva pre časopis Zdravie odborníčka.

V roku 2014 publikovali v Journal of Osteoporosis International štúdiu, podľa ktorej konzumácia kefíru zvyšuje hustotu kostí a znižuje riziko výskytu osteoporózy! Môže za to hlavne spomínaná vyššia absorpcia vápnika a horčíka.

 

Proti zápalom

V súčasnosti mnohí trpíme zápalmi v tele, najmä tými skrytými, ktoré sprvu ani necítime, nevnímame. Postupne nám však dokážu spôsobiť veľké problémy a bolesti. Laktobacily v kefíre majú protizápalový účinok, takže nám prospievajú v boji proti chronickým zápalovým ochoreniam.
Pravidelná konzumácia kefíru dokonca pomáha mnohých ochoreniam predchádzať, a to aj takým ako je diabetes, rakovina hrubého čreva, alergie, srdcovocievne ochorenia ap.

kefír kefírové zrná

Kefírové zrná, ktoré sa používajú pri výrobe kefíru.

Na dlhovekosť, aj proti rakovine

Spomínaný doktor Mečnikov tvrdil, že starnutie je de facto otravou človeka črevnou flórou. Naše črevá postupne osídľujú zdanlivo neškodné baktérie, ktoré nám pomáhajú pri trávení. Podľa Mečnikova je fermentované mlieko veľmi dobre stráviteľné, pomáha našej črevnej flóre a prispieva tak k našej dlhovekosti.

Okrem toho kefír zabíja určité typy rakovinových nádorov – pravidelné pitie napríklad zastavuje rast rakoviny prsníka. Kefír podporuje celkovú detoxikáciu organizmu a drží na uzde rôzne choroboplodné kvasinky, napríklad candida.
A čo je v súčasnosti mimoriadne dôležité, kefír pomáha nášmu telu pri súčasnom braní antibiotík, napríklad znižuje vedľajšie účinky.
Niektorí odborníci však upozorňujú, že užívanie antibiotík a kefíru môže mať určité nepriaznivé účinky, takže sa predtým radšej poraďte s lekárom.

kefírové mlieko

 

Ako si vyrobiť domáci kefír?

Ide to, a nie je to nič zložité. Potrebujete len tibetskú kefírovú hubu, ktorú nájdete na internete v e-shopoch.
Pripravte si čerstvé mlieko, zaváraninový pohár, umelohmotné sitko, gumičku a papierovú utierku.
Pohár s tibetskou kefírovou hubou prelejte cez sitko a premyte troškou vody, aby tam nezostalo mlieko. Huba nesmie prísť do kontaktu s kovom, inak by sa zničili prospešné baktérie, čiže žiadne kovové sitko ani kovová lyžička.

Do zaváraninového pohára vlejte čerstvé mlieko (cca pol litra na asi 2 lyžice húb) asi do dvoch tretín a vložte prepláchnuté huby. Zakryte papierovou utierkou a previažte gumičkou. Nechajte stáť 12 až 24 hodín hodín pri izbovej teplote, potom preložte do chladničky.
Fermentáciu priebežne kontrolujte, sem-tam potraste pohárom, mala by trvať asi 3 dni. Ochutnajte – ak sa stratí chuť mlieka a nápoj má hustejšiu konzistenciu a kyslejšiu chuť, hotovo.

Kefírové huby sa mierne namnožili, takže ich vyberieme do druhého pohára, premyjeme na sitku a vložíme do ďalšieho mlieka. Čím viac bude húb, tým rýchlejšie vám vyfermentuje kefír…a opakujete, dorábate si vlastný domáci kefír 🙂
Na zdravie!

mlieko a mliečne výrobkyPrečítajte si tiež
Mlieko a mliečne výrobky. Škodia, či prospievajú?

 

Ako často a koľko kefíru piť?

Toľko a tak veľa, ako vám je príjemné. Môžete si dať hrnček kefíru ráno po zobudení alebo pred spaním. Keď začínate piť kefír, radšej si dávajte menšie množstvá a postupne zvyšujte. Inak sa môže dostaviť hnačka, bolesti brucha, vyrážky ap. Tieto príznaky väčšinou rýchlo odznejú. Niektorí ľudia sa po krátkom čase zľaknú, pretože ich telo sa začne vďaka kefíru detoxikovať, očisťovať a im sa zhorší pokožka, prípadne majú hnačku – a prestávajú s pitím. Nebojte sa, telo proste potrebuje istý čas, aby si zvyklo na neznáme baktérie.
Tiež je dobré raz za čas vysadiť kefír na pár dní.

P.S. Denne niečo fermentované odporúča aj špecialistka na zdravotnú prevenciu a výživu Margit Slimáková. Objavila tiež kefírové kultúry – pozrite si video:

 

Foto: Wikimedia/A.Kniesel, Pixabay.com,  Wikimedia/Svorad


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.