Ľubovník bodkovaný. Liečivé účinky a recept na prípravu oleja

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jedna z najznámejších byliniek, ktorá sa často používa vo forme nálevu alebo tinktúry. Ľubovník bodkovaný je skvelý bojovník proti nadmernému stresu, je to prírodné antidepresívum, účinkuje proti zápalom ap. A popularita tejto bylinky rastie na základe klinických výskumov aj zo skúseností z prvej ruky. Lekársky sa využívajú kvitnúce vršky, využíva sa ako tinktúra, odvar, tabletky, kapsuly alebo netuhnúci olej (topicky).
Povieme vám, aké má ľubovník benefity pre naše zdravie. Kedy si dať pozor a s čím ho nekombinovať. A pridáme aj recept, ako si pripraviť olej z ľubovníka bodkovaného.

 

V čom pomáha ľubovník bodkovaný?

Má mnohoraké použitie, ale najčastejšie má tieto pozitívne zdravotné účinky:

  • pôsobí antidepresívne a pomáha pri zmene nálad
  • užíva sa pri problémoch s pečeňou a žlčníkom
  • má antibiotické aj antivírusové účinky
  • je vhodný v období menštruácie i klimaktéria
  • posilňuje cievy a zlepšuje krvný obeh
  • môžete ním ošetriť opuchy, pomliaždeniny a drobné ranky
  • pomáha aj pri ekzémoch, či hemoroidoch

Depresia, nepokojný spánok, sezónna afektívna porucha (SAP).
Látky obsiahnuté v ľubovníku bodkovanom vplývajú na chemické reakcie mozgu rôznymi spôsobmi, čo vedie k veselšej nálade. Ľubovník môže zlepšiť aj vitalitu, spánok a schopnosť relaxovať. Pozitívne účinky sa môžu niekedy prejaviť až po 6 týždňoch, ale zvyčajne to býva už po 2 týždňoch. Bylinka potláča zlú zimnú náladu, teda sezónnu afektívnu poruchu.

Ľubovník bodkovaný sa v európskom bylinkárstve používa ako základný terapeutický prostriedok aj na povzbudenie či liečbu rán.

ľubovník bodkovaný kvet

ikona stvorlistokÚzkosť, nervové vyčerpanie

Hoci sa dôraz kladie na to, že táto bylinka dokáže potlačiť depresiu, vie aj uvoľniť a posilniť vyčerpanú nervovú sústavu v dôsledku dlhodobého stresu a starostí. Ľubovník je užitočný v prípadoch úzkosti aj depresie, pozdvihuje náladu a vitalitu v menopauze. Jeho pôsobenie na hormón melatonín môže zmierniť priebeh choroby z časového posunu.

 

ikona stvorlistokBolesť zubov, ischias, pásový opar

„Olej z ľubovníka bodkovaného pomáha utlmiť nervové bolesti a napráva poškodené tkanivá. Aplikujeme ho rovno na kožu na neuralgické oblasti alebo pri bolesti zuba na líce,” radí odborník na liečbu bylinkami Andrew Chevallier, autor knihy Malá encyklopédia prírodnej medicíny.

 

ikona stvorlistokGastritída, žalúdočné vredy, lokálne rany

Bylinka urýchľuje hojenie, či už sa užíva vnútorne, alebo zvonka. Na rany a popáleniny sa využíva už po stáročia. Dnes si človek obzvlášť cení efekPri žalúdočných vredoch užívame denne 1 lyžicu netuhnúceho oleja. Je prirodzene antiseptický a tradične sa používal aj na liečbu rezných a bodných rán.
Pomáha pri ich hojení, pri vytknutí, odreninách či artritických kĺboch. Olej sa môže aplikovať aj na pooperačné rany – to je moderné rozšírenie jeho klasického využitia. Esenciálny olej možno pridať do netuhnúceho oleja na vonkajšie použitie podľa potreby.

 

Olej z ľubovníka bodkovaného

olej z ľubovníka bodkovanéhoPri príprave oleja nazbierame za suchého slnečného rána kvitnúce vršky ľubovníka bodkovaného. Bylinku opatrne posekáme na centimetrové kúsky a vložíme do veľkého skleného pohára. Zalejeme organickým olivovým olejom, aby bylinka bola úplne zakrytá. Obsah poriadne premiešame a uzatvoríme. Položíme na slnečný parapet a necháme postáť 4 týždne alebo kým olej nenadobudne bledú šarlátovú farbu. Precedíme a uskladníme vo fľaši.

Ľubovník si prirodzene môžete kúpiť aj v obchode, či už vo forme tabliet, kapsúl, oleja, tinktúry, čaju ai. Ako však pripomína portál NetDoktor.de, pri prípravkoch ľubovníka bodkovaného, ​​ktoré sa ponúkajú v lekárňach, treba byť opatrný. Často sa vyskytujú vo veľmi nízkych dávkach a (alebo) obsahujú ľubovník bodkovaný z Číny. Jeho účinnosť sa doteraz lekársky nepreukázala, takže majte sa na pozore.

 

Pozor na nesprávne kombinácie

ľubovník bodkovaný tinktúra

„Klinické výskumy naznačujú, že vedľajšie účinky pri užívaní ľubovníka sú veľmi mierne a nevyskytujú sa často. Riziko predstavuje iba jeho užívanie v kombinácii s inými konvenčnými liekmi,” upozorňuje Andrew Chevallier.
Podporou detoxikácie pečene totiž znižuje aj hladinu liekov v tele, takže sú menej účinné. V praxi to znamená, že ak užívame lieky na predpis, mali by sme vyhľadať odborníka na bylinky alebo sa dopredu poradiť s lekárom.

Užívanie ľubovníka tiež môže vyvolať citlivosť na svetlo. Popri užívaní liekov na predpis vrátane antikoncepcie sa treba najprv poradiť s odborníkom na bylinky alebo s lekárom. Potvrdzuje to aj PharmDr. Vladimír Finsterle, ktorý pre MojaLekaren.sk píše, že ľubovník sa nesmie kombinovať s antidepresívami, nesmie sa užívať  pred opaľovaním (hrozí ťažké spálenie pokožky) a nemal by sa vnútorne užívať dlhodobo. Pred chirurgickými zákrokmi si vždy treba zistiť interakcie s liekmi pre celkovú a lokálnu anestéziu.
„Tipnite si, aká je najčastejšia situácia, pri ktorej ľubovník neguje účinky liečiv …? Je to užívanie orálnej antikoncepcie, pri čom môže viesť až k jej zlyhaniu,” dodáva odborník.

Ďalšie články o liečivých bylinkách.liečivé bylinky

Prípad z praxe
Intenzívny výskum preukázal, že vplyvom ľubovníka bodkovaného sa urýchľuje vyplavovanie liekov z organizmu. Správa v časopise The Lancet (2000) opisuje prípad, keď sa pacient po transplantácii srdca v nemocnici veľmi dobre zotavoval až do okamihu, kým nezačal užívať ľubovník bodkovaný. Ukázalo sa, že rastlina mu znížila hladinu imunosupresívneho lieku v organizme až o 50 % a pacientovo telo začalo nové srdce odmietať. Len čo prestal ľubovník užívať, jeho stav sa rýchlo zlepšil. Toto je skutočne extrémny príklad, ale ukazuje, že liečivé rastliny a lieky sa naozaj navzájom ovplyvňujú a mali by sme na to myslieť. Pri užívaní liekov na predpis sa treba poradiť s lekárom alebo odborníkom na rastlinnú medicínu.

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com, SerafinByliny.sk
e-shop.VivatNatura.sk.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.