Nádchovník je čoraz populárnejší. Viete, ako ho využiť v domácnosti a pre zdravie?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Naše staré mamy vždy vedeli nájsť vo svojej záhradke nejakú tú liečivú bylinku. Vedeli, v ktorom ročnom období treba zájsť do lesa, kedy oberať a sušiť lipu a ako čo najlepšie využiť napríklad liečivé účinky skorocelu.
V nedávnej minulosti sa na silu liečivých účinkov byliniek akosi pozabudlo, no zelené zdravie si našťastie opäť nachádza cestu do našich domovov. Napríklad, v mnohých domácnostiach nájdete rastlinku, ktorej sa hovorí nádchovník.
Že ste o nej ešte nepočuli? To by ste mali čím skôr napraviť. Má totiž pestrú škálu účinkov a využijete ho nielen v nadchádzajúcom zimnom období. Môžete ním vylepšiť pokrmy, ale tiež si vyrobiť sirup, tinktúru alebo sprej do nosa.

 

Ako si vypestovať nádchovník doma

ako si vypestovať nádchovníkRastlina, ktorá sa odborne nazýva Plectranthus amboinicus má u nás mnoho ľudových pomenovaní. Hovorí sa jej nádchovník, rýmovník, ale aj mexický eukalyptus či kubánske oregano. Na prvý pohľad je to nenápadná rastlinka, ale vo vašej kuchyni, aj domácej lekárničke by jednoznačne mala mať svoje miesto.
Dorastá do výšky približne 20 až 50 centimetrov. Jej výhonky však môžu byť poriadne dlhé, môžu merať až jeden meter. Listy rastlinky sú pokryté jemnými chĺpkami a keď sa ich dotknete, prekvapí vás príjemná aróma. Niektorí ľudia ju prirovnávajú ku kombinácii vône mäty, eukalyptu a medovky.

Nádchovník sa pestuje pomerne ľahko a darí sa mu aj v podmienkach bytu. Zasadený v črepníku uprednostní priepustnú zeminu a slnečné alebo poloslnečné stanovište. Rozmnožuje sa jednoducho odrezkami, ktoré môžete nechať zakoreniť napríklad vo vode. Nemusíte sa báť toho, že by ste z tejto rastlinky mali nedostatok. Ak z nej odlomíte konárik alebo list, rýchlo opäť dorastie.
Sušiť listy nádchovníka sa kvôli ich dužinatosti neodporúča, ideálne je používať ich čerstvé.

 

V kuchyni, aj pre zdravie

Ako sme spomínali, nádchovník má svoje využitie aj v kulinárstve. Jeho listy sa používajú na dochutenie rôznych jedál alebo nápojov. Napríklad, ako píše portál The Ferns, výborne sa hodí k jedlám obsahujúcim paradajkovú omáčku alebo do jedál, do ktorých sa bežne pridáva oregano.
V niektorých krajinách je dokonca bežné konzumovať listy rastliny len tak, na chlebe s maslom a pridať ich môžete aj do šalátu. Kvôli výraznej chuti a aróme to však nie každému musí byť po chuti.

Výborný je aj nádchovníkový čaj alebo limonáda z neho. Odtrhnite si jeden či dva listy a zalejte ich v hrnčeku horúcou vodou a nechajte lúhovať 10 minút. Chuť takto vylúhovaného čaju nie je výrazná, pridajte však trochu medu a citrónovú šťavu a určite vám zachutí.
Ako napovedá samotný ľudový názov rastlinky, nádchovník sa môže využiť napríklad pri liečbe nádchy a tým, že uvoľňuje dýchacie cesty, môže pomôcť aj alergikom a astmatikom.

sirup z nádchovníka

 

Vyrobte si sirup či domáci repelent

Ako píše portál Záhrada, z listov nádchovníka si môžete doma vyrobiť napríklad sirup. Stačí, ak niekoľko listov nádchovníka trochu podrvíte v prstoch alebo v mažiari a uložíte ich do čistej zaváraninovej fľaše s cukrom a s niekoľkými plátkami citróna.
Následne uzatvorený pohár nechajte dva týždne postáť na slnečnom mieste. Sirup potom môžete scediť.

Ak listy nádchovníka zalejete bielym alkoholom, po niekoľkých týždňoch lúhovania vznikne tinktúra. Tou si môžete potierať okolie nosa napríklad počas nachladenia, aby sa vám lepšie dýchalo.
Z nádchovníka si môžete dokonca jednoducho vyrobiť aj sprej do nosa. Podrvte listy nádchovníka s lyžičkou morskej soli a zalejte horúcou vodou. Lúhujte približne 10 minút a následne sceďte. Vychladnutý výluh môžete potom preliať do aplikátora.

Prečítajte si ďalšie články O BYLINKÁCH.liečivé bylinky

Nádchovník takýmto spôsobom pomáha rozširovať dýchacie cesty. Pomôcť môže okrem toho aj pri teplote, kašli a bolestiach hlavy, píše odborná štúdia publikovaná v časopise Molecule. Tlmí zápal, pôsobí antibakteriálne, antimikrobiálne, antisepticky a má aj antioxidačné účinky. Jeho účinky sa však vedci snažia lepšie preskúmať ešte aj dnes.

Rozdrvený list nádchovníka alebo výluh z neho je možné aplikovať aj priamo na pokožku v prípade drobných poranení, kožných alergií alebo pri poštípaní hmyzom. Využiť ho môžete aj ako prírodný repelent proti nepríjemnému hmyzu.
Nádchovník sa pomaly ale isto stáva aj súčasťou kozmetických výrobkov. Ak ho chcete otestovať doma, stránka Nádchovník napríklad radí umývať si vlasy výluhom z tejto rastliny.

Zdroj a foto: The Ferns, Záhrada, Rastlinky.sk, 
Molecule, Nádchovník, Wikimedia/Sajetpa at Malayalam Wikipedia


Zdielať

About Author

Petra Sušaninová

Komentáre sú uzavreté.