Šalvia alias babské ucho na bolesť v krku. Recept na sirup, tinktúru aj bonbóny

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Spomínate si na kultový film Dívka na koštěti o mladej čarodejnici Saxane? V jednej scéne potrebuje vypiť odvar z babského ucha, pretože len tak bude môcť zostať medzi skutočnými ľuďmi a cesta do rozprávkového sveta sa navždy uzavrie. Samozrejme, nešlo o vývar z ozajstného babského ucha, ako sa domnievala Saxana :-), ale o bylinkový odvar zo šalvie praslenatej, ľudovo nazývanej babské ucho.
Šalvia ako taká má množstvo liečivých účinkov a dá sa z nej urobiť sirup, ktorý pomáha pri bolesti v krku. Alebo šalviové bonbóny, čaj prípadne kúpeľ zo šalvie. Dáme vám na všetko recepty a povieme si, v čom nám šalvia najviac pomáha.

 

Šalvia lekárska

kúpeľ šalvia lekárskaŠalvia sa už v období stredoveku spájala s nesmrteľnosťou človeka. Peržania aj Číňania ju využívali ako prostriedok proti starnutiu. Táto liečivá bylinka vie nielen oživiť záhradku, ale má skvelú chuť a lieči mnohé neduhy.

  • Šalvia dezinfikuje, lieči zápaly, likviduje vírusy a plesne, a tiež podporuje trávenie.
  • Nálev zo šalvie je dobrý na vlasy, zamedzuje tvorbe lupín a pomáha pri liečbe akné.
  • Šalviový výťažok je vhodný pri liečbe zápalov v ústnej dutine a potláča nepríjemný zápach.
  • Šalvia je pomocníkom pri nadmernom potení, nálev zlepšuje spánok a potláča stres.
  • Táto bylinka upravuje aj nepravidelnú menštruáciu, lieči výtok a pomáha vyrovnávať hladinu hormónov.
  • Rozdrvený list šalvie využijete ako prvú pomoc po uštipnutí hmyzom alebo na drobné poranenia kože.

Najčastejšie si robíme šalviový čaj – stačí jednu lyžičku šalvie zaliať 250 ml horúcej vody a nechať vylúhovať. Potom sceďte a pomaly pijete. Čaj pomáha pri angíne, chrípke, nádche, prechladnutí, kašli.

Môžete si pripraviť aj sedací kúpeľ, ktorý je dobrý pri mykózach, plesniach a dobre dezinfikuje. Do studenej vody dajte dve veľké hrste šalviových listov a nechajte cez noc lúhovať. Na druhý deň vodu priveďte k varu, hneď odstavte a výťažok nalejte do vane s pripravenou vodou.

Upozornenie
So šalviou to príliš nepreháňajte. Obsahuje totiž mierne jedovatý thujon, ktorého množstvo sa výrazne zníži, ak šalviu dve minútky povaríte. Vyhnite sa šalvii najmä v období tehotenstva, pretože môže spôsobiť kontrakcie maternice. Ani ak dojčíte, pretože šalvia zastavuje tvorbu mlieka.
Nepoužívajte šalviu pri pití alkoholu alebo potom, pretože môže zosilniť sedatívne účinky alkoholu.

šalvia lekárska

 

Sirup zo šalvie na bolesti v krku

Potrebujete 50 g šalviových lístkov, 200 g kryštálového cukru, 250 g horúcej vody a šťavu z jedného citróna.
Prevarte cukor vo vode. Listy šalvie nasekajte nadrobno a prelejte ich horúcim cukornatým roztokom. Nechajte lúhovať jeden deň.
Potom sceďte cez plátno do hrnca, predajte citrónovú šťavu a zahrievajte na miernom ohni asi 5 minút. Napokon nalejte do pohárov, uzavrite a nechajte vychladnúť. Skladujte v chladničke, sirup vám vydrží niekoľko mesiacov.
Takýto sirup si môžete dávať, keď vás bolí v krku, máte opuchnuté hrdlo, dostali vás nejaké virózy.

 

Šalviové bonbóny

Pripravte si 2 lyžice šalviových listov, 100 g krupicového cukru, 120 ml medu a šťavu z ½ citróna.
Do hrnca dajte všetky suroviny a zľahka zahrievajte na miernom ohni. Hotovú hmotu spoznáte tak, že keď ju nakvapkáte na tanierik, začne tuhnúť.
Na kuchynskú linku si dajte papier na pečenie, ktorý posypete práškovým cukrom a pomocou čajovej lyžičky nanesiete na papier množstvo na jeden bonbón. Nechajte stuhnúť a potom presypte cukríky do pohára s uzáverom. Uchovávajte v suchu pri izbovej teplote.
Keď vás pobolieva hrdlo, cumlite takýto šalviový bonbón, pomôže to sliznici.

 

Šalviová tinktúra

Vezmite 50 g šalviových listov, naplňte fľašu a zalejte pollitrom kvalitného destilátu. Nádobu zatvorte a nechajte odstáť dva týždne. Občas potraste. Potom tinktúru preceďte a užívajte podľa potreby.

šalvia lekárska

 

Rôzne druhy šalvie

Existuje viacero druhov šalvie, najčastejšia je asi spomínaná šalvia lekárska. Vo voľnej prírode nájdete napríklad šalviu lúčnu, ktorú spoznáte podľa voňavých modrofialových kvetov.
Pri divokej šalvii sa však zbierajú len kvety, ktoré sa používajú na kloktanie alebo pri príprave octu.

Liečivá je aj šalvia muškátová. Stredovekí lekári nazývali túto šalviu „čisté oko“ pre jej schopnosť liečiť problémy s očami. Využíva sa na posilnenie obličiek, nadobličiek a ženských reprodukčných orgánov. „Šalvia sa oddávna používala ako ľudový liek proti menštruačným kŕčom (5 kvapiek oleja zo šalvie muškátovej zmiešajte s 5 kvapkami jojobového oleja a vmasírujte do oblasti brucha),“ radí Dr. Josh Axe v knihe Staroveké liečenie.

Vdychovanie vône šalviového oleja znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu a zlepšuje náladu u ľudí s depresiou. Zistila to štúdia publikovaná v Journal of Phytotherapy Research. Keďže stres býva hlavnou príčinou nespavosti, rozptýlenie pár kvapiek oleja šalvie muškátovej v spálni cez difuzér (alebo pridanie piatich kvapiek do kúpeľa pred spaním) vám môže zlepšiť spánok.

Šalviový olej má aj antimykotické a antiseptické vlastnosti a podporuje zdravie očí, vlasov a pokožky. Orálne sa užíva nanajvýš jedna-dve kvapky.

liečivé bylinkyPozrite si ďalšie BYLINKY a ich liečivé účinky.

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.