Ako sa vyznať v kolagénoch? Spoznajte typy kolagénov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kolagénové hydrolyzáty sú v dnešnej dobe veľmi populárne a niet sa čo diviť. Ak spĺňajú potrebné kritériá kvality, môžu byť veľmi nápomocné pri riešení sprievodných javov starnutia organizmu. Kolagén je v tele veľmi dôležitou stavebnou bielkovinou, bez ktorej by sme nemali pohybový aparát ani kožu. Ako postupne starneme, telo ho nestíha tvoriť samé a preto je vhodné mu dopomôcť cez hydrolyzáty, ktoré doplnia chýbajúci kolagén.

 

Typy kolagénov

Kvalitný kolagénový hydrolyzát môže pomôcť pohybovému aparátu, zlepšuje hojivosť rán, regeneráciu po zraneniach. Ale taktiež pomáha udržať zdravú pružnú pleť, pôsobí pozitívne na vlasy a zlepšuje aj kvalitu nechtov. Vedci už identifikovali mnoho typov kolagénov. Viete, ktoré z nich potrebujete práve vy?

Je fajn sa v kolagénoch zorientovať, aby ste vedeli, ktorý typ kolagénu je vhodný na kĺby a ktorý viac na pleť a vlasy. Kolagén je veľká molekula, ktorú máme v chrupavke, kostiach, rôznych tkanivách, ale tvorí aj 70-80% našej kože. Doteraz bolo identifikovaných okolo 28 typov kolagénov, pričom u človeka sa najviac vyskytujú prvé 4 typy.

  • Kolagén I. typu je v ľudskom tele najrozšírenejší. Tvorí až 90% všetkých kolagénov u človeka a nachádza sa v kostiach, šľachách, spojivových tkanivách a koži.
  • Kolagén II. typu je zase dôležitý kvôli svojmu výskytu v chrupavkách, ktoré musia byť veľmi elastické a pružné.
  • Kolagén III. typu sa vyskytuje v mladom organizme vo svaloch, orgánoch a tepnách. Vo vyššom veku sa tento kolagén už nevyskytuje vôbec.

Ak chcete pokryť komplexnú škálu najdôležitejších typov kolagénov, mali by ste voliť z doplnkov taký kolagénový hydrolyzát, ktorý obsahuje okrem kolagénu I. aj ďalšie typy. Tak dosiahnete efekt, vďaka ktorému si posilníte nielen kosti, šľachy či kožu, ale najmä chrupavky.

Česká značka Inca Collagen preto pri výrobe svojho kolagénu dbá na to, aby v ňom boli obsiahnuté potrebné typy. Obsahuje kolagén I, II, III v takom pomere, ako sú potrebné pre ľudské telo. Tento doplnok sa získava z kolagénu morských rýb, ktoré sa vyznačujú čistotou kolagénových molekúl.

typy kolagénov

 

Ako pomáha kolagén?

Navyše výrobcovia stavili na spôsob štiepenia kolagénovej molekuly z rýb pomocou šetrnej enzymatickej hydrolýzy. „Prírodný kolagén bez úpravy sa veľmi zle vstrebáva, preto je potrebné ho na vnútorné použitie špeciálne upravovať či štiepiť, aby sa do tela dobre vstrebal, vysvetľuje emeritný primár ortopédie MUDr. Milan Čarvaš. Pri takom štiepení vznikajú homogénne peptidy so zachovanou štruktúrou trojzávitnice, vďaka čomu sú bioaktívne a ľudské telo ich môže využiť na stavbu nových molekúl kolagénu.

Výsledkom je čistý morský kolagén vo forme prášku, ktorý pôsobí na:

  • kĺby, chrupavku, kosti, šľachy
  • posilňuje aj štruktúru kože
  • posilňuje mnohé konkrétne tkanivá v orgánoch a tele, kde pomáha napríklad pri hojení rán alebo regenerácii po zákrokoch,
  • regeneruje vlasové korienky, čím pôsobí na posilnenie vlasov a zlepšuje aj stav nechtov.

 

Pre koho je kolagén vhodný?

O jeho účinkoch svedčia aj odozvy od ľudí, ktorí ho vyskúšali. Inca Collagen milujú športovci, mamičky po pôrode, manuálne pracujúci ľudia, muži bojujúci s vypadávaním vlasov alebo bolesťami pohybovej sústavy. Prečítajte si, aké má napríklad tento kolagén na pleť recenzie:

Som veľmi spokojná a milo prekvapená. Unavená, mdlá pleť po 1 balení žiarila a bola napnutá, menej aj bolí chrbát a hlavne sa cítim menej unavená, vlasy prestali vypadávať teraz po 3. balení. Za mňa jednoznačne super výrobok, treba len trpezlivosť a vydržať, výsledky sa určite dostavia,” zhodnotila zákazníčka Michaela Kušnírová.

Inca Collagen je zákazníkmi overená značka, prémiový kolagén, ktorý si na českom a slovenskom trhu za 6 rokov existencie získal viac ako 200 tisíc spokojných zákazníkov. Pri tejto voľbe si môžete byť istí, že do svojho tela doplníte presne tie typy kolagénu, ktoré potrebujete.

Prečítajte si tiež
Ktoré potraviny sú liečivé pre ktorý orgán v tele?

— PR článok —
Foto: Shutterstock, Inca Collagen


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.