Aké sú najnetradičnejšie spôsoby bývania?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Domov by mal byť pre každého miestom, kde sa cíti dobre, pohodlne a bezpečne. Klasické faktory, akými sú veľkosť obydlia, lokalita či dostupnosť sú síce dôležité, no v niektorých prípadoch sa domovom môže stať aj miesto, od ktorého by ste to nečakali. Teplo domova sa dá totiž vytvoriť aj na tých najmenej tradičných miestach. Pozrite sa spolu s nami na niekoľko tipov na zaujímavé a netradičné spôsoby bývania.

Mikro domy

Pri tomto type bývania sa osvedčuje pravidlo, že menej je niekedy viac. Mikro domy a najmä ich majitelia či obyvatelia sú dôkazom, že k spokojnosti netreba veľa. A ani veľa životného priestoru. Určite nám dáte za pravdu, že z praktického hľadiska môžu byť skvelým riešením, najmä čo sa upratovania týka.

Mikro domy môžu mať rôzne podoby. Môže ním byť napríklad maringotka, príves, záhradný domček, záhradná chatka či mobilný domček alebo domček na kolesách. Príkladom práve takéhoto mobilného mikro bývania je domček na kolesách. Konkrétne tento má podobu prívesu. Za najväčšiu výhodu sa dá samozrejme považovať jeho flexibilita. Ak chcete byť v prírode, tak si ho odveziete do kempingu uprostred lesa. Ak sa vám zacnie po mori, stačí len naštartovať a vyraziť k najbližšiemu moru a užiť si prímorskú atmosféru.

Takýto mikro dom je praktickým ale aj flexibilným miestom na bývanie, pretože sa dá jednoducho prepravovať na požadované miesto. Inou výhodou dnešnej doby je, že takýto domček na kolesách sa dá zariadiť ozaj moderne. Takisto jeho súčasťou býva napojenie na zdroj elektriny a vody.
Ideálne miesto, ak hľadáte bývanie mimo rušných ulíc a miest a chcete si užívať to, na čo máte práve náladu, čo poviete?

netradičné spôsoby bývania

Praktický záhradný domček

Ďalším príkladom mikro bývania je aj praktický záhradný domček. Záhradné domčeky si staviame štandardne na záhrade ako miesto, kde sa skryjeme pred nepriaznivým počasím alebo slnkom.  Vedeli ste ale, že v takomto domčeku sa dá aj celoročne bývať?

Samozrejme, musí byť napojený na elektrinu, vodu a najmä by mal byť zateplený. To ale v dnešnej dobe nepredstavuje veľké výdavky a ceny na trhu sú viac ako priaznivé. Ak by ste v domčeku nechceli bývať, tak má aj veľa iných využití. Dá sa skvele využiť ako ako miesto na bývanie, kancelária, herňa ale aj ako malý penzión pre návštevníkov s kuchynkou a kompletnou kúpeľňou.

netradičné spôsoby bývania záhradný domček

netradičné spôsoby bývania záhradný domček

Bývanie v lese

Ak ste milovníkom prírody, máte radi ticho a pokoj a neohrdnete čerstvým vzduchom, potom je bývanie v lese ako stvorené pre vás. Dá sa však v lese okrem víkendových pobytov a dovoleniek na chate bývať aj dlhodobo? Odpoveďou je, ako už tušíte, áno.
Do prostredia lesa sa skvelo hodí drevená či záhradná chata alebo drevený domček. Dnes sú už aj drevené stavby, akým je záhradná chata či domček, prispôsobené na celoročné využívanie či dokonca bývanie. Navyše, nemusí ísť len o klasické drevené chaty či domčeky. Bývanie v lese môže byť skutočne veľkolepé a netradičné.

Ďalším príkladom netradičného bývania v lese sú napríklad domčeky na strome. Vedeli ste, že na Slovensku si môžete zarezervovať ubytovanie aj na strome? Na internete nájdete viacero ponúk, ktoré vás očaria na prvý pohľad. Domčeky na strome predstavujú návrat k prírode a v dnešnej dobe zaručujú aj určitý komfort. Skutočným zážitkom je napríklad fakt, že takéto domčeky nemajú zavedenú elektrinu a svietite si len pomocou bateriek a sviečok. Takúto romantiku sa určite oplatí vyskúšať.

netradičné spôsoby bývania dom v lese

Záhradná chata

Chceli by ste aj vy svoje útočisko od starostí a rušných dní? Nemusíte sa však hneď sťahovať do lesa či ísť bývať do karavanu. Svoje miesto na oddych a relax si môžete vytvoriť aj doma, na záhrade či  na pozemku a využívať ho na víkendové pobyty či dovolenky, prípadne aj posedenia v príjemnom prostredí.

Ideálne miesto na oddych a rekreáciu môže poskytnúť práve drevená záhradná chata. Prírodné materiály, z ktorých je vyrobená, umocňujú pocity harmónie a pokoja. Výhodou drevených chát je aj to, že sa dajú prispôsobiť aj na celoročné využívanie, a tak nie je vylúčené využívať ich na dlhodobé bývanie. Láka vás táto predstava? Prečítajte si, čo všetko by ste mali vedieť, ak kupujete drevenú chatu.

ako doma ušetriť na energiách?Prečítajte si tiež
20 praktických tipov, ako doma ušetriť.

 

Ďalšie netradičné bývania

Slovné spojenie „bývať pod mostom“ si nesie svoj známy význam. Avšak počuli ste už o bývaní na moste? Nejde o žiaden žart. Dôkazom je tento dom na moste. Tento dom sa nachádza na rieke Arno, ktorá preteká Florenciou v Taliansku. Pravdepodobne predpokladá, že obyvatelia sa neboja vody. Pokiaľ ale máte chuť na ozaj netradičné bývanie, tak toto si choďte určite aspoň obzrieť.

netradičné spôsoby bývania dom na moste

Možno ešte viac netradičným miestom na bývanie, než je most, je priamo bývanie na vode. Na Slovensku sú na viacerých miestach známe “hausbóty”. Výhodou je neustály kontakt s prírodou ako aj pokoj, keďže hausbóty sú mimo ruchu mesta. Na svoje si prídu najmä vášniví rybári, ale aj milovníci vodných športov. Ak by ste chceli ešte viac adrenalínu, tak si vyskúšajte aj bývanie na lodi. Áno, aj to sa dá!

bývanie na vode hausbót

Dom postavený na hlavu

Aj vy máte chuť si po týchto netradičných spôsoboch bývania povedať: „Je to celé postavené na hlavu! Ako niekto dokáže bývať na moste, na lodi či na ploche 15m2?“
Nuž, ako sa hovorí, sto ľudí – sto chutí. Dokonca, na hlavu sa dá postaviť aj samotný dom, ako to urobili napríklad aj Klaudiusz Golos a Sebastian Mikiciuk pre výstavu v Trassenheide v Nemecku. Takýto typ bývania je rozhodne neštandardný a na začiatku by vás určite sprevádzali zmiešané pocity.

dom dole hlavou ako spôsob bývania

Jeden takýto dom je napríklad aj atrakciou v Minsku v Bielorusku. V dome je všetko “na hlavu” a keď do neho vstúpite tak vás to  zmätie, že máte pocit akoby ste boli opití a ťažko sa vám kráča. Trošku desivé, nie?

dom na hlavu je tiež spôsob bývania

Takéto neobvyklé spôsoby bývania patria síce medzi tie menej tradičné, no v poslednej dobe naberajú na svojej popularite. Je snáď len otázkou času, kedy sa stanú „normálom“. Ľudia hľadajú originálne, praktické a ekologické riešenia a alternatívy bývania, akými sú napríklad mikro domy, sú čoraz viac rozšírené. Vedeli by ste si predstaviť bývanie v mikro dome, uprostred lesa či na chate?

— PR článok —
Zdroj: Mojaltanok.sk, Canva.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.