Ktoré potraviny sú liečivé pre ktorý orgán v tele? Tento prehľad si zapamätáte

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Už dávno vedci dokázali, že určité potraviny prospievajú konkrétnym orgánom v tele – liečia, posilňujú imunitu, podporujú činnosť, zbavujú toxínov ap. Len ktoré sú to a kedy pomáhajú. Neviete si to zapamätať? Máme pre vás jednoduchý prehľad, ktoré potraviny sú liečivé pre ktorý orgán – či už ide o zrak, mozog, kosti, krv, pečeň, žalúdok alebo srdce.

Je to pritom veľmi jednoduché. Samotná príroda nám poskytuje návod, ako a ktoré potraviny využiť na liečbu. Tento systém rozvinuli zdanlivo nezávisle od seba mnohé kultúry sveta od Ázie až po Stredný východ. Ide o teóriu známu ako „doktrína signatúr“ alebo „podobné pôsobí na podobné“. Píše o nej aj známy a vyhľadávaný Dr. Josh Axe v knižnom hite Staroveké liečenie. „Spomínaná teória vychádza z premisy, že potrava, ktorá vyzerá ako určitá časť tela, je užitočná práve pre tú časť. Povedzme mrkva. Keď ju prekrojíte naprieč, uvidíte, že pripomína oko. Dnes jestvujú množstvá štúdií, ktoré dokázali, že živiny z mrkvy, napríklad beta-karotén a luteín, zlepšujú zrak,“ vysvetľuje dr.Axe.

 

Ktoré potraviny sú liečivé pre ktorý orgán v tele?

Paracelsus, švajčiarsky lekár z pätnásteho storočia, mal takéto vysvetlenie: „Príroda označí každú rastlinu… s ohľadom na jej liečebné účinky.“ Pozrite si teda 16 mimoriadne zdravých potravín, u ktorých sa vedecky potvrdilo, že zodpovedajú doktríne signatúr.

1. Mrkva pripomína oko – a zlepšuje zrak

Táto chrumkavá zelenina je významným zdrojom luteínu a beta-karoténu, teda antioxidantov, ktoré podporujú zdravý zrak a chránia oči pred ochoreniami spôsobenými vekom, ako makulárna degenerácia. Navyše beta-karotén sa mení na vitamín A, ktorý pomáha nočnému videniu.

 

2. Vlašské orechy vyzerajú ako maličký mozog

A sú pre mozog veľmi zdravé. Výskum myší s Alzheimerovou chorobou ukázal, že strava s veľkým podielom vlašských orechov zlepšuje pamäť a schopnosť učiť sa. A ďalšie štúdie so staršími ľuďmi dokázali, že jedenie vlašských orechov zlepšuje rýchlosť kognitívneho spracovania, mentálnu flexibilitu a pamäť.

 

3. Zelerové stonky vyzerajú ako kosti

Chránia zdravie kostí. Zeler obsahuje kremík, ktorý prispieva k spevneniu kostí. Je tiež vynikajúcim zdrojom vitamínu K, ktorý spolu s vápnikom buduje pevné kosti, a draslíka, ktorý neutralizuje kyseliny spôsobujúce vyplavovanie vápnika.

stonkový zeler a zdraviePrečítajte si tiež
Liečivý zeler. Upokojuje, podporí trávenie, pomôže reumatikom.

 

4. Repa je krvavočervená

Pomáha pri anémii, problémoch s prúdením krvi a krvným tlakom. Táto kráska je bohatá na železo a podporuje hemoglobín, červený proteín v krvi, ktorého úlohou je transport kyslíka. Repa tiež obsahuje dusičnany, ktoré sa menia na oxid dusnatý, látku, ktorá rozširuje cievy, čím znižuje krvný tlak a zlepšuje schopnosť tela dodávať tkanivám krv bohatú na kyslík. Výskumy dokazujú, že šťava z repy zvyšuje výdrž pri cvičení až o 16 percent.

 

5. Cibuľa pripomína bunku

Preto chráni bunky. Cibuľa obsahuje vitamín C, ktorý chráni bunky pred poškodením spôsobeným molekulami nestabilných voľných radikálov, a draslík, potrebný pre normálne fungovanie buniek. A keďže obsahuje aj síru, chráni bunky pred rakovinou.

 

6. Rajčina vyzerá ako srdcové komory

Chráni srdce. Rozkrojte rajčinu a uvidíte niečo ako srdcové komory. Štúdie ukazujú, že jedenie rajčín znižuje krvný tlak, chráni srdce pred poškodením pri srdcovom záchvate, zlepšuje šance na prežitie u pacientov so zlyhaním srdca a redukuje riziko infarktu.

paradajky pre zdravie

 

7. Strapec hrozna vyzerá ako pľúcne alveoly

A preto chráni pľúca. Hrozno obsahuje antokyanín, druh flavonoidu, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie pľúc vo vyššom veku.

 

8. Zázvor vyzerá ako žalúdok

Zázvor je silným prostriedkom proti nevoľnosti. Gingerol, látka ktorá spôsobuje ostrú chuť zázvoru, má schopnosť zabraňovať nevoľnosti a vracaniu.

 

9. Batáty majú tvar ako pankreas

Batáty napomáhajú zdravému fungovaniu pankreasu. A aj keď sú to „sladké“ zemiaky, obsahujú pomaly sa uvoľňujúce sacharidy a hormón adiponektín, ktorý pomáha udržiavať zdravú hladinu cukru, čím podporuje pankreas v jeho práci.

batátotvé čipsyPrečítajte si tiež
Batátové čipsy. Zdravá pochúťka k telke (fotorecept).

 

10. Huby reiši pripomínajú obličky a nadobličky

Huba reiši podporuje tieto orgány. Považuje sa za povzbudzujúci prostriedok pre čchi a štúdie ukazujú, že podporuje energiu a vytrvalosť, aj pri stavoch spôsobujúcich únavu, ako fibromyalgia.

 

11. Avokádo vyzerá ako maternica

Podporuje zdravie reprodukčných orgánov. „Avokádo obsahuje poriadnu dávku kyseliny listovej, typ vitamínu B, ktorý je počas tehotenstva veľmi dôležitý pre zdravie dieťaťa. Navyše redukuje riziko cervikálnej dysplázie, ktorá sa považuje za prekancerózny stav,“ vysvetľuje Dr. Josh Axe v knihe Staroveké liečenie.

 

12. Figy pripomínajú semenníky

Figy prospievajú spermiám. Oddávna sa užívali na zvýšenie plodnosti a súčasný výskum potvrdil, že extrakt z fíg zlepšuje počet spermií aj ich pohyblivosť.

 

13. Olivy vyzerajú ako vaječníky

Olivy chránia zdravie reprodukčnej sústavy. Pre vytváranie reprodukčných hormónov potrebných na počatie sú nevyhnutne potrebné zdravé tuky a tie z olív sú celkovo dobré na podporu reprodukčného zdravia u mužov aj u žien.

olivy pre zdravie

 

14. Kokosový orech vyzerá ako hlava

Kokosový olej je dobrý pre zdravie mozgu. Výskumy ukazujú, že konzumácia triglyceridov so strednou dĺžkou reťazca, aké sú v kokosovom oleji, zlepšuje mozgové funkcie u ľudí s miernou formou Alzheimerovej choroby.

 

15. Koreň ženšena vyzerá ako malý človiečik

Ženšeň podporuje celkové zdravie. Ženšen sa používa na celkové zvýšenie energie, zlepšenie kognitívnych funkcií, zníženie hladiny cukru v krvi a stresu, na uvoľnenie a celkové zlepšenie zdravia a pohody.

 

16. Zvieracie vnútornosti

Tie podporujú tie isté orgány u ľudí.
Napríklad hovädzia a kuracia pečeň obsahujú mimoriadne vysoké koncentrácie vitamínov B vrátane vitamínu B12, ktorý podporuje zdravie pečene.
Zvieracie srdcia obsahujú CoQ10 a železo, pričom obidve tieto zložky prispievajú k zdraviu ľudskej kardiovaskulárnej sústavy.
Mäso zo svaloviny, napríklad kuracie prsia alebo rezne, sú dobré pre zdravé tkanivo svalstva. Podobne vývar z kostí zlepšuje našu kostnú dreň, kosti, väzivá, šľachy, črevnú výstelku a pokožku – kolagén je súčasťou všetkých týchto tkanív.

potraviny pre lepší spánokPrečítajte si tiež
Poznáte potraviny pre lepší spánok? Čo jesť večer a čo nie?

Ak vás zaujíma táto téma a túžite po prirodzených, bezpečných a účinných spôsoboch liečby a prevencie, vyskúšajte knihu dr. Josha Axeho Staroveké liečenie. Áno, ani dnes nemusíte na každé ochorenie užívať chemické lieky. Jestvujú skutočne účinné alternatívne terapie, ktoré vyliečia vaše zdravotné problémy a bezpečne vás nasmerujú na cestu celoživotného zdravia a pohody.

 

Foto: Unspalsh.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.