Nechtík – Božia rastlina. Liečivé účinky a spôsoby využitia

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nechtík lekársky je jednou z najobľúbenejších liečivých bylín v západnom svete a právom sa mu pripisuje množstvo účinkov. Latinský názov Calendula je od výrazu calendarium, kalendár – údajne preto, že nechtík otváraním a zatváraním svojich súkvetí „počíta dni“.
Nechtíku sa kedysi pripisovala moc zabrániť zlým silám vojsť do domu. Francúzska legenda dokonca hovorí, že keď panna vstúpi naboso do záhona nechtíka, porozumie reči vtákov.
Ako liečivú rastlinu proti zhnisaným ranám a vredom ho odporúčali významní liečitelia v Európe vrátane Hildegardy z Bingenu, Paracelsia, Sebastiana Kneippa alebo Márie Trebenovej, ktorá ho zaradila medzi tridsaťpäť Božích bylín.

„Za najcennejší sa považuje kvet, poprípade celý úbor so zákrovom,“ radia Jiří Kuchař a Josef Jonáš v knihe Svet prírodných antibiotík. „V našich podmienkach ho možno zbierať od júna do septembra. Obsahuje éterické oleje, kyselinu salicylovú, horčiny kalendén a kalendulín, flavonoidy, seskviterpén, calendín, saponíny, karotenoidy a enzýmy.

 

Ako využiť nechtík?

Nechtík lekársky je častou súčasťou najrôznejších bylinných zmesí. Samostatne sa využíva najmä v kozmetike pri starostlivosti o pleť a jej očiste. Vďaka antimykotickým vlastnostiam je vhodný pri hojení znečistených alebo hnisavých rán.
Pri akné, popáleninách, zápaloch a vredoch, ktoré sú tesne pod kožou, sa užívajú masti, tinktúry alebo tinktúrové obklady.
Masť má aj schopnosť priaznivo ovplyvniť kŕčové žily a drobnejšie podkožné žilné deformácie.

liečivé rastlinyPrečítajte si tiež
Zázračné látky v rastlinách pre vaše zdravie a krásu.

Klasický odvar alebo riedená tinktúra sa používajú na vyplachovanie a kloktanie pri zápaloch hltana a ďasien a pri zápaloch v hrdle, ale aj na úpravu menštruácie.
Adstringentné a antibakteriálne vlastnosti nechtíka sa uplatňujú pri vredovej chorobe žalúdka a pankreasu, ale aj pri Crohnovej chorobe, kde bylina tlmí zápaly hrubého čreva a uvoľňuje kŕče.
Niekto trpí nepríjemnou chrastavosťou v nose. Tá sa dá ľahko vyliečiť nechtíkovou masťou.

 

Čaj z nechtíka

Čaj z nechtíka lekárskeho obsahuje skvelé antioxidanty, ktoré pomáhajú predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam, mŕtvici a rakovine. Tiež zabraňujú poškodeniu DNA.
Zohrejte do bodu varu vodu a pridajte jednu lyžicu kvetov nechtíka. Lúhujte ich pár minút, potom čaj sceďte a vypite. Prečistí vám to krv, pomáha pri zápale čriev, hepatitíde a celkovo zlepšuje zdravie.

nechtík lekársky čaj

Vyrobte si z nechtíka

  • Nechtíková masť patrí k najznámejším prostriedkom prírodnej medicíny a existuje množstvo návodov na jej prípravu.
    Bavorský recept napríklad radí vziať 20 gramov čerstvých nechtíkových kvetov bez kalicha, ktoré sa vložia do pohára a zalejú 20 ml olivového oleja. Pohár sa postaví na slnko alebo sa ohreje vo vodnom kúpeli, zmes sa nechá 12 hodín vylúhovať a potom sa zleje. Pre väčšiu stabilitu sa pridá 5 gramov kakaového masla a 5 gramov včelieho vosku, ktoré sa predtým rozpustia vo vodnom kúpeli, a všetko sa zmieša. Po ochladení sa masť skladuje v chlade a jej trvanlivosť je pol roka. U nás sa používa skôr masť s bravčovým sadlom.
  • Nechtíková tinktúra sa pripravuje z čerstvých (pomer k liehu je v tomto prípade 1:2) alebo sušených (pomer 1:5) čistých kvetov. Vloží sa do dobre uzatvárateľného pohára a zaleje sa príslušným množstvom sedemdesiatpercentného alkoholu.
    Pohár sa nechá desať dní na teplom tmavom mieste, potom sa obsah scedí a naplní do tmavej fľaše. Užíva sa 5 až 30 kvapiek podľa potreby až štyrikrát denne.
  • Nechtíkový olej sa získava z čerstvých okvetných plátkov, ktoré napcháme do dobre umytého pohára tak, aby bol úplne plný, vzduchotesne ho uzatvoríme a vystavíme ho na dva týždne na slnko. Olej sa usadí na stenách pohára a môžeme ho buď zotrieť, alebo po odstránení kvetov vymyť štyridsaťpercentným liehom. Pri vonkajšom použití má silnejšie účinky než masť.
  • Nechtíkový zápar pripravíte zmiešaním vrchovatej lyžičky nechtíka a štvrť litra vody.
  • Sedací kúpeľ zasa zo 4 hrstí čerstvej byliny alebo 100 g suchej na jeden sedací kúpeľ.
  • Na umývanie zmiešajte pol litra vody a polievkovej lyžice nechtíka.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.