Aj vám sa zdá, že predpovede meteorológov vychádzajú len zriedkavo? Že sa často „netrafia“, namiesto slnka prídu oblaky a začne pršať. Alebo opačne, a vy zostanete zaskočení: veď hlásili pre západné Slovensko tridsiatky a leje tu ako z krhly?
Každá predpoveď je len odhadom a väčším, či menším zovšeobecnením: televízna rosnička ukazuje nad vašou lokalitou slniečko, ale ten okruh zahŕňa niekedy aj 150 kilometrov. Pritom dobre viete, že u vás môže svietiť slnko a v susednom meste začína pršať. Máme pre vás tipy, ako presnejšie sledovať počasie na internete.
Stačia 2-3 správne adresy a naučiť sa čítať v radarových, či grafických dátach. Nie je to nič zložité a potom si môžete dokonca pozerať počasie, aké tu bude o hodinu. My sme sa to naučili a niekedy dokonca vidíme cez okno v diaľke obrovské mračná naplnené vodou…ale k nám neprídu. Stačí pozrieť na radarovú informáciu, kam oblaky smerujú a máte v tom jasno.
Prečítajte si tiež
Ako sa robí televízne počasie?
1.Slovenský hydrometeorologický ústav
Slovenskí meteorológovia, hydrológovia a klimatológovia ponúkajú na svojej stránke množstvo užitočných informácií. Môžu vás zaujímať, ak potrebujete ku svojej práci vedieť viac o počasí a jeho aspektoch. Napríklad
- Meteorologické výstrahy – upozorňujú na extrémne výkyvy počasia, ako prudké lejaky, hmly, poľadovica, sneženie, silný vietor ap. Celkovo pre Slovensko aj jednotlivé kraje.
- Povodňová aktivita, ktorá informuje o troch stupňoch povodňovej aktivity na celom území Slovenska.
- Smogová situácia je ozónový varovný systém vytvorený pre prípady, v ktorých by zvýšená koncentrácia smogu mohla spôsobiť smogovú situáciu škodiacu zdraviu.
2.Pozrite si radar
Ak chcete vedieť, či bude v najbližších hodinách pršať, pozrite si Radarové informácie od SHMÚ. Na mape Slovenska krásne vidíte, ako sa pohybujú oblaky – môžete si nastaviť počet snímok, rýchlosť animácie a sledovať, či sa k vám neblíži búrka. Od zelenej farby (označuje minimálne množstvo zrážok), cez žltú až červenú, ktorá znamená istý dážď.
3.Model Aladin
Naučte sa orientovať v tomto modelovom systéme – nie je taký zložitý a povie vám o blížiacom sa počasí oveľa viac. Meteogram modelu ALADIN je aktualizovaný 4-krát za deň.
Nastavíte si mesto zo zoznamu a necháte predpoveď na 3 dni, alebo 10 dní. V jednotlivých grafoch vidíte teploty, oblačnosť, pravdepodobnosť zrážok, a tiež rýchlosť, nárazy a smer vetra. Všetko po jednotlivých hodinách.
Počasie na internete
Existuje množstvo stránok s predpoveďami počasia.
SHMÚ má najpresnejšie údaje.
4.Môžete skúsiť aj Google – ten nemá žiadnu špeciálnu stránku, len zadáte do vyhľadávača spojenie „počasie Trenčín“ a zobrazí sa vám informačný panel s denným rozpisom a týždennou predpoveďou.
Zaujímavé sú tlačidlové prepínače – okrem teploty si môžete nechať zobraziť priebeh zrážok a vetra. Údaje čerpá Google zo služby Weather.com.
5.Jedna z najpopulárnejších predpovedí je tá od nórskeho meteorologického úradu Yr.no. Nóri sa preslávili veľmi kvalitnými predpoveďami v podstate pre celú Európu. Tí, ktorí využívajú ich službu, vám potvrdia, že Nóri sa „trafia“ takmer vždy. Skvelé je, že Yr.no si viete stiahnuť aj ako aplikáciu pre Android a iOS.
6.Ako je u vášho kamaráta na záhrade?
Zaujímavá služba Netatmo ponúka pokročilé údaje o počasí pre celý svet. Na mape Weathermap si môžete pozrieť konkrétne mestá. Či už idete do Chorvátska, Bulharska, chystáte sa do Španielska, alebo schladiť do Škandinávie, viete si zobraziť detailné informácie.
Posúvate sa na mape, vyhľadáte si krajinu, mesto a kliknete na značku. Vpravo sa vám zobrazia bližšie informácie o teplote, vlhkosti, tlaku vzduchu a predpoveď na ďalšie štyri dni.
Netatmo je mapa komunitných domácich a záhradných meteostaníc.