Ako si zohriať studené ruky alebo nohy. Poradí ľadový muž Wim Hof

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vám býva častejšie zima na nohy alebo ruky? Mávate ich studené až ľadové a neviete si ich zohriať? Studené končatiny môžu byť príznakom problémov s cievami alebo aj problémov s termoreguláciou. Je dobré prísť na to, prečo ich mávate také studené – môžete si prečítať náš článok Nepodceňujte prechladnutie nôh. Koho ohrozujú studené nohy a čo robiť?
Ak sa vám to stáva občas a chcete si zohriať studené ruky alebo nohy, máme pre vás tip od ľadového muža Wima Hofa. Tento chlapík má na konte viacero svetových rekordov v otužovaní a dobre vie ako sa zahriať. Aj bez externého zdroja tepla.
Vyskúšajte jeho jednoduché cvičenie a tiež pridáme ďalší cvik, ktorý aktivuje medzirebrové svaly a takzvaný hnedý tuk. Tým si zahrejete celé telo – napríklad keď idete otužovať alebo ste vonku a je vám zima.

 

Cvičenie, ako zohriať studené ruky alebo nohy

Toto je cvičenie, ktoré odporúča Wim Hof a nájdete ho aj v jeho knižke Metóda Wima Hofa. Je to jediná kniha, ktorú napísal on sám a výborne v nej vysvetľuje všetko ohľadom otužovania – ako správne začať, ako dýchať, ako nastaviť myseľ ap.
Takže poďme na jeho cvičenie:

 1. Naplňte vedro do jednej tretiny ľadom a dolejte doplna vodou.
 2. Zamerajte sa mysľou na ruky (alebo nohy).
 3. Strčte ruky alebo nohy do vedra.
 4. Nechajte ich tam dve minúty. Po chvíli budete mať pocit, že sa zohrievajú.
 5. Vytiahnite ich z vedra, no stále sa na ne sústreďte mysľou.

Viackrát nimi potraste, aby ste rozprúdili krv do nanovo prebratých končatín. „Cievy sa vám vo vedre spočiatku stiahnu. Je to prirodzený ochranný mechanizmus. Keď vám však teplota krvi klesne na desať stupňov, otvoria sa a vpustia dnu teplú krv,“ vysvetľuje Wim Hof.
Prestavíte tým fyziológiu v končatinách.

 

Prečo to tak dobre funguje?

Ľudia, ktorí sa často sťažujú na studené ruky alebo nohy, trpia poruchou elasticity ciev. Svaly okolo žíl v rukách a nohách im dobre nefungujú a potrebujú sa prebrať. Cvičenie s ľadovým vedrom pri tom pomôže.
Ak vám býva pravidelne zima na ruky alebo nohy, robte ho každý deň. K adaptáci dôjde relatívne rýchlo. Už po niekoľkých dňoch zistíte, že končatiny nemáte také studené ako predtým.

 

Metóda, ako si zahriať telo

ako si zohriať studené ruky alebo nohy

Ak vám býva zima – či už ste na lyžovačke, korčuľujete, turistikujete alebo sa len presúvate niekam, môžete využiť ďalší Hofov cvik na vytvorenie tepla. Ide o aktiváciu medzirebrových svalov a takzvaného hnedého tuku (BAT), ktorý dokáže spaľovať energiu. Medzirebrové svaly sa nachádzajú medzi rebrami a pomáhajú hrudnej stene v pohybe pri dýchaní. Ich aktiváciou sa dá vytvoriť teplo.

Ako na to?

 1. Pohodlne sa usaďte.
 2. Päť až šesťkrát sa pomaly nadýchnite a vydýchnite. Dajte dychu voľný priebeh.
 3. Naplno sa nadýchnite.
 4. Uvoľnene vydýchnite.
 5. Naplno sa nadýchnite.
 6. Zadržte dych nanajvýš na päť sekúnd.
 7. Pri zadržaní dychu napnite svaly v hornej časti chrbta a hrudníka, no hlavu nechajte uvoľnenú. Nenapínajte sánku.
 8. Vypustite vzduch. Ak to budete robiť pravidelne, pocítite, ako sa vám teplo rozleje od krku do celého tela.

Treba si tento cvik natrénovať a prísť na to, ako ho správne robiť. Skúšajte, testujte, no ako tvrdí Wim Hof – tréningom veľmi rýchlo to teplo dosiahnete. On sám si touto metódou udržiaval teplotu pri pokusoch na Waynovej univerzite.
Je to vynikajúca technika na využitie hlbokého dýchania, ktoré účinne prebudí medzirebrové svaly.

oplatí sa spať v ponožkách?Prečítajte si tiež
Oplatí sa spať v ponožkách? Prospieva to alebo škodí?

Ak vás téma otužovania a správneho dýchania zaujíma, odporúčame knihu Metóda Wima Hofa. Nájdete v nej nielen jeho úžasný príbeh a čo všetko dosiahol. Ale skvele sú popísané tipy a cvičenia, ako sa otužovať, nastaviť myseľ, nájsť odvahu, správnu cestu a tým si zlepšiť zdravie.

Zdroj a foto: Pixabay.com, Unsplash.com,
vydavateľstvo Motýľ, WimHofMethod.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.