Oplatí sa spať v ponožkách? Prospieva to organizmu alebo škodí?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

O dôležitosti kvalitného spánku nemusíme hovoriť, hoci čoraz viac ľudí má rôzne spánkové problémy – nedokážu zaspať, v noci sa budia viackrát, ráno sa cítia dolámaní a unavení. O dôsledkoch zlého spánku sme písali v tomto našom článku.
Dokonca aj odborníci odporúčajú spať v ponožkách, ak mávate niektorý zo spomínaných problémov. Netreba vám hrubé paplóny, deky, zabaliť sa ako burito 🙂 Stačia obyčajné ponožky. Prečo a ako to funguje?

 

Prečo spať v ponožkách?

„Rôzne výskumy ukazujú, že ponožky pomáhajú pri zaspávaní ľuďom, ktorých trápia studené končatiny. Štúdia v časopise Nature dokazuje, že ľudia v ponožkách zaspávajú až o 15 minút skôr,“ tvrdí David Frej, lekár z pražského Centra funkčnej a holistickej medicíny.

Spánok v ponožkách totiž pomáha termoregulácii, čiže schopnosti organizmu kontrolovať a upravovať svoju telesnú teplotu tak, aby bola ideálna. Dôsledok? S ponožkami na nohách sa zlepšuje cirkulácia krvi, podporuje sa termoregulácia a miernia sa dokonca nepríjemné prejavy menopauzy.
Takže spanie v ponožkách:

  • Zabraňuje návalom horúčavy. U žien v menopauze fungujú na ochladenie základnej teploty tela.
  • Zlepšujú stav popraskaných piat. Ak si natiahnete bavlnené ponožky po zvlhčení problémových miest.
  • Zvyšuje možnosť dosahovať orgazmus. Vedci pri experimentoch náhodne zistili, že nosenie ponožiek zvýšilo schopnosť účastníkov dosiahnuť orgazmus až o 30%, napísal spravodajský web BBC.
  • Znížite riziko Raynaudovho syndrómu. Ten sa prejavuje záchvatmi nedokrvenia koncových častí nášho tela, najčastejšie prstov na rukách a nohách. Ide o funkčné ochorenie ciev (vazoneuróza).  

MUDr. David FrejPrečítajte si tiež
6 tvrdení a mýtov o vašom zdraví vysvetľuje dr. David Frej.

 

Lepší a kvalitnejší spánok

Naša telesná teplota je v priemere 37 stupňov Celzia. Regulujú ju biologické hodiny a ich cirkadiálny rytmus, ktorý práve kontroluje načasovanie spánku. On spôsobuje, že sme večer ospalý…a ráno nás prebúdza. V noci teplota tela postupne klesá, pričom pri zaspávaní klesne o 1 až 2 stupne (najnižšia telesná teplota je okolo štvrtej hodiny ráno). Ochladenie tela je pre mozog signál, že sa má nastaviť na spánok.

Teraz sa možno pýtate – ako mi pomôžu ponožky, veď tie mi prehrejú nohy?! Ponožky však v skutočnosti pomôžu regulovať vnútornú teplotu tela. Cievy na rukách a nohách sa zahrejú, roztiahnu, teplo jednoduchšie preniká na povrch, uvoľňuje sa do prostredia cez pokožku a vnútorná teplota (tá celková) mierne klesne.
A to napomáha lepšiemu a kvalitnejšiemu spánku.

prečo  spať v ponožkách?

 

Aké ponožky sú vhodné?

Spať v ponožkách nedokáže každý, to je fakt. Niekomu prekážajú na nohách a prirodzene, treba aj zvoliť správne ponožky. Nesmú byť z nepríjemného, drapľavého materiálu. A tiež nemôžu mať v hornej časti gumičku, ktorá by vás tlačila. Prípadne by vám zhoršovala cirkulovanie krvi v nohách.

Je jasné, že nesmiete ísť spať v ponožkách, ktoré ste mali cez deň na nohách, alebo aspoň v domácnosti. Môžete si tak spôsobiť plesňové ochorenia a iné infekcie. Ideálne sú prírodné materiály ako bavlna, či vlna. Bez gumičky (tzv. zdravotné), nemali by ani stláčať členky, či pätu. Môžete si prípadne kúpiť špeciálne ponožky, ktoré sa používajú na dlhé cesty a lety.

Pravdou však je, že ponožky na nohách naozaj dávajú do mozgu signál. „Iné spôsoby ako termofor s horúcou vodou alebo ohrievacia prikrývka môžu spôsobiť prehriatie, prípadne až popálenie,“ píše portál Healthline.

Foto: Pixabay.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.