Nepodceňujte prechladnutie nôh. Koho ohrozujú studené nohy a čo robiť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vás mama v detstve naháňala, aby ste si dávali ponožky, prípadne papuče a nechodili bosí naholo? Nuž, niektorým rodičom to zostalo aj do vysokého veku a upozorňujú aj svoje už dávno dospelé a samostatné deti 🙂
Je naozaj pravda, že studené nohy sú za mnohými ochoreniami? A že by sme naozaj mali mať nohy v teple?
Nie je to celkom tak, no každopádne nepodceňujte prechladnutie nôh. Hrozí nám najmä v jesenných a zimných mesiacoch. Mnohé lekári to považujú dokonca za akútny problém, ktorým si môžete zarobiť aj na vážnejšie zdravotné problémy.

 

Nebezpečné prechladnutie nôh

Prechladnutie nôh nastáva zvyčajne pri rôznych nečakaných situáciách. Napríklad keď nás v prírode zastihne prudký studený dážď. Pri čakaní na mestskú dopravu alebo pri iných, často veľmi náhodných nečakaných situáciách.
Je faktom, že prudké teplotné skoky znášame zle. Najmä náš nervovo-cievny systém. Studené až ľadové nohy však môžu byť dôsledkom niečoho, čo nefunguje – napríklad máte nízky tlak, čím sa zhorší reaktivita cievno-hybných nervov.

nepodceňujte prechladnutie nôh

 

Koho ohrozujú studené nohy?

Najohrozenejšou skupinou sú ľudia s diagnostikovanou zníženou imunitou. Na jeseň i v zime by si mali držať nohy v teple, pretože sú náchylnejší na častejšie infekcie dýchacích, aj močových ciest.
Studené nohy obmedzujú cirkuláciu bielych krviniek, imunita sa ešte viac oslabí a rýchlejšie podľahnete chorobám.

Pozor na studené nohy si musia dávať aj diabetici. Keďže trpia poruchami nervového a cievneho systému, nemusia pociťovať chlad a nestihnú urobiť včasné opatrenie. Takže už preventívne si musia držať nohy v teple, dôkladne ich krémovať a dávať si pozor na poškodenie chladom, nebodaj mrazom. U diabetikov by hojenie trvalo oveľa dlhšie a môže spôsobiť ďalšie komplikácie.

Ďalšou ohrozenou skupinou sú pacienti s ischemickou poruchou dolných končatín, čo znamená zhoršené prekrvenie tkanív. Príčinou sú zúžené alebo úplne uzavreté tepny, najčastejšie spôsobené aterosklerózou.

Ak vás zvykne bolievať chrbtica, majte sa aj vy na pozore. Dôsledkom môže byť bolestivý spazmus, chrbtové svaly sa stiahnu a nervový systém podráždi.
Tiež ak máte kŕčové žily, buďte opatrnejší nielen pri chlade od nôh, ale aj pri horúcich kúpeľoch, či saune. Radšej po príchode domov so studenými nohami vystriedajte vlažnú a studenú sprchu.

opuchnuté nohy nad vodouPrečítajte si tiež
Opuchnuté nohy? 7 tipov ako si jednoducho a účinne pomôcť.

 

Čo robiť pri studených nohách?

V prvom rade nepodceňovať takúto situáciu, ktorá nám môže skomplikovať život a vyvolať rôzne, až veľmi vážne zdravotné problémy.
Bylinkárka a pokračovateľka tradície slovenského ľudového liečiteľstva Viola Haršániová radí v knižke Bylinková lekáreň jednoduchú domácu kúru:

Po príchode domov si zohrejte 3 – 4 litre kvalitnej nechlórovanej vody, vhoďte do nej za veľkú hrsť himalájskej soli (môže byť aj iný druh).

Tiež si vopred pripravte horúci čaj z lipy malolistej. Pri prechladnutí je vhodná baza čierna (kvety), podbeľ liečivý, materina dúška. Nohy si v horúcej vode poriadne máčajte, môžete dolievať teplú vodu, ale kúpeľ nôh v horúcej vode by mal trvať aspoň 10 – 15 minút.
Po kúpeli nohy dosucha vyutierajte, vymasírujte bravčovou masťou alebo inou vhodnou masťou (nechtíková, šalviová, rozmarínová a iné vhodné druhy).
Na nohy si natiahnite biele bavlnené ponožky, ak majú gumičku, treba ju prestrihnúť, lebo tlačí na cievy.
No a počas kúpeľa pite horúci nesladený čaj. Po skončení kúry si do šálky dajte 2 – 3 polievkové lyžice rozpusteného včelieho medu, vyžmýkajte šťavu z jedného citróna a vypite to.

Nezabudnite si večer pred spaním pripraviť šálku horúceho čaju. Ak vás pobolieva hrdlo, zabaľte ho do teplého bavlneného alebo vlneného šálu a spite v ňom celú noc. Prechladnuté alebo boľavé hrdlo potrebuje suché teplo.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.