Aj zima bez snehu má svoje čaro. Aké nás čaká počasie?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vám chýba sneh? Čo je to za počasie, vravíte si?
Na Facebooku patrí Perinbaba medzi najhľadanejšie osoby:-) a pravdou je, že najmä deti sa tešili na biele zasnežené Vianoce.
Žiaľ, vianočné oteplenie sa tento rok prejavilo (aj a) najmä vo vyšších nadmorských výškach. „Nečudujme sa, veď teplý vzduch sa k nám dostával najmä vo vyšších vrstvách atmosféry, takže obyvatelia Oravy, Kysúc, či Spiša si dosýta užili netypicky teplého počasia,“ vysvetľuje pre LepšíDeň.sk meteorologička Miriam Jarošová.

Nížiny boli v uplynulých dňoch zväčša v hmle, hustej ako mlieko a bolo nepríjemne sychravo. „Situácia sa však začína pomaly meniť,“ dodáva obľúbená „počasiarka“.

 

Aj zima bez snehu má svoje čaro

Aké nás čaká v nasledujúcich dňoch počasie? Konečne zasneží a deti budú môcť stavať snehuliakov, sánkovať sa a lyžiarske strediská si budú mädliť ruky?
Pozrite si najskôr pár fotografií z dnešnej prírody – mierne namrznuté kríky, stromy, steblá trávy…aj takáto zima má svoje čaro, však?

počasie

počasie

počasie

počasie

počasie

počasie

 

Počasie sa zmení

Ale máte pravdu – chcelo by to sneh. Naozaj biele Vianoce…hoci tie sú už za nami, no aspoň záver sviatkov by mohol byť zasnežený.
„Už v utorok sa k nám vo vyšších vrstvách atmosféry dostane studený, pôvodom arktický vzduch,“ sľubuje meteorologička Miriam Jarošová.
Ten už dnes (v pondelok) nateká nad roviny Poľska.
V utorok sa prejaví najmä na našich končiaroch, keď teplota a celkovo počasie sa konečne bude podobať na zimu. Vo výške 1500 m počítajte s maximálnou teplotou od -3 do -7 °C, v ďalších dňoch bude ešte chladnejšie.
Určite sa spustia snežné delá na plný chod a budú zasnežovať naše lyžiarske strediská.

počasie

Situácia sa začína meniť a poriadne sa ochladí i vyjasní.

Prichádza sibírsky vzduch

Miriam Jarošová

Meteorologička Miriam Jarošová.

Ako prví okúsia štipľavý dych sibírskeho vzduchu obyvatelia východného Slovenska. Tam bude v utorok maximálna teplota iba slabo nad 0°C, ale zase studený vzduch bude pozvoľna likvidovať hmly, ktoré sa nám v nižších polohách pekne usalašili.

Od stredy až do konca tohto týždňa počítajte s prúdením studeného, pôvodom arktického vzduchu k nám od severu až severovýchodu. „Ak to preložím do zrozumiteľnej reči, bude stále viac a viac zima,“ usmieva sa M.Jarošová.
„V noci bude mrznúť na celom Slovensku, na severe, v dolinách a kotlinách postupne teplota bude klesať až do -16°C, cez deň bude prevládať príjemne slnečná obloha, ale bude citeľne chladno.
No, citeľne chladno. Oproti týmto teplotám, čo sme tu mali, áno… ale oproti decembrovému normálu, to bude tak akurát.“

Maximálna teplota bude postupne od -4 do 0°C, ale v taký piatok od -6 na severe a východe do -1°C (napr. v okolí Hurbanova).
Vietor od severu, spočiatku s nárazmi okolo 50 km/h, takže vietor na východe bude ešte citeľne zvýrazňovať pocit chladu, postupne sa vietor upokojí.

A kde je sneh? pýtate sa.
„Zatiaľ príde pani Zima na sucho, ale na začiatku budúceho týždňa sa črtá aj nejaké to sneženie. Tak snáď ho nevyplašíme,“ dodáva pre LepšíDeň.sk skúsená meteorologička Miriam Jarošová.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.