Bobkový list, ktorý často využívame v kuchyni, sú vlastne sušené listy vavrínu pravého, prípadne vavrínu bobkového. Pochádza z prednej Ázie a Stredomoria a spomína sa už v klinových zápisoch starších ako 7000 rokov. Už Sumeri v 4. tisícročí p. n. l. zdobili vavrínovým vencom víťazov v pästnom súboji a túto symboliku si vavrín udržal dodnes.
Napríklad pre Grékov bol posvätný, pričom do strednej Európy ho doviezli obchodníci v 9. storočí. Rýchlo sa stal jedným z najobľúbenejších druhov korenia. V stredoveku bol liekom proti moru. Z olivového a vavrínového oleja sa vyrábalo tradičné aleppské mydlo, ktoré poznali už Feničania.
A propos, viete, prečo sa vavrínu hovorí bobkový list? Je to asi pre malé čierne bobule, ktoré vavrín obsahuje. Ľudovo mu preto začali hovoriť bobek, a z toho vznikol aj dnešný názov bobkový list.
Pozrite si liečivé účinky bobkového listu, ako si ho vypestovať doma a pridáme aj skvelé recepty na tinktúru, masť, či sirup z bobkového listu.
Liečivé benefity vavrínu, bobkového listu
„Vavrín potláča únavu, zbavuje plynatosti, zlepšuje chuť do jedla a trávenie. Pri bronchitíde upokojuje kašeľ, má antibakteriálne účinky. Tie ešte silnejú v kombinácii s klinčekom, keď obe rastliny rozvinú svoje sterilizačné schopnosti a pomáhajú pri prevencii chrípky,“ odporúčajú autori knihy Svet prírodných antibiotík Jiří Kuchař a Josef Jonáš.
Vavrín má adstringentné účinky, je mierne močopudný, posilňuje a podporuje potenie a vylučovanie hlienov. Má mierne sedatívne účinky, tiež antiseptické (protizápalové) a využíva sa neraz do liekov, či lekárskych sirupov.
Bobkový list posilňuje pamäť, koncentráciu a prehlbuje myslenie. Má detoxikačné účinky, takže čistí telo aj kĺby od odpadových látok, či solí kyseliny močovej. Pomáha pri nespavosti, tlmí bolesti v krížoch, je vhodný aj pri bolestiach sedacieho nervu.
V gastronómii sa používa pre špecifickú arómu a na zlepšenie trávenia.
Ako využiť bobkový list
- Určite najčastejšie v kuchyni – odporúča sa vždy vopred namočiť aspoň na hodinu do trochy vody. Tak sa viac dostanú na povrch obsiahnuté látky. Celé to môžete potom pridať do omáčky alebo k pečenému mäsu.
- Bobkový list má tú výhodu, že ani pri dlhšom skladovaní nestráca na kvalite. Využíva sa nielen ako sušený list, ale aj ako prášok a to do omáčok, polievok, kyslých jedál, pri nakladaní mäsa, uhoriek a hríbov.
- Výborne si rozumie so zverinou, fazuľou, šošovicou a zemiakmi. Skvelý je do paradajkovej omáčky. Využite ho aj pri príprave marinád, prívarkov, do octových zálievok na zaváranie.
- Vavrínový čaj sa pripraví z lyžičky rozdrvených bobkových listov, ktoré sa zalejú šálkou vriacej vody a nechajú sa desať minút vylúhovať. Čaj sa dá tiež inhalovať.
- Vavrínová tinktúra na chorvátsky spôsob sa pripraví tak, že sa 50 gramov čerstvých alebo 30 gramov sušených bobkových listov rozseká nadrobno a vloží sa do dobre uzatvárateľného pohára. Zaleje sa pol litrom pálenky a uzatvorí sa viečkom. Postaví sa na desať dní na teplé miesto, potom sa scedí a uchováva sa v tmavej fľaši. Tinktúra sa užíva po lyžičkách pri prvých príznakoch chrípky a prechladnutia.
Prečítajte si tiež
15 byliniek a korenín do vašej kuchyne.
- Vavrínový obklad. Listy rozdrvte, pridajte olivový olej, naneste zmes na plátno( plienku, vreckovku ap.) a prikladajte na bolestivé miesto na tele. Napríklad pri reumatických ťažkostiach. Opakujte niekoľkokrát denne. Vavrínový obklad, či masť sa využíva okrem liečby reumatizmu a dny aj pri liečení popálenín, pomliaždenín a podliatin.
- Sirup z bobkového listu je výborný na kašeľ. Pripravíme ho jednoducho: v 250 ml citrónovej šťavy rozpustíme pol kila cukru a pridáme 20 lístkov bobkového listu. Varte asi hodinu, aby vám vznikla hustá zmes. Bobkové listy vyberte a zmes dajte do uzatvárateľných fliaš. Skladujte v chladničke, užívajte lyžičku denne.
- Upokojenie a spánok. Keď bobkový list položíte do misky a zapálite ho, uvidíte po pár minútach tie účinky. Začnú sa z neho uvoľňovať éterické látky, ktoré majú silné upokojujúce a uvoľňujúce účinky.
Iní zasa odporúčajú položiť bobkový list pod vankúš. Jemné látky, ktoré sa prirodzene uvoľňujú, napomáhajú lepšiemu spánku. - Proti škodcom. Aróma vavrínu nevonia každému, najmä nie mnohým druhom hmyzu. Dajte na miesta, kde sa vyskytuje otravný hmyz bobkové listy. Sú účinné aj proti potravinovým a šatovým moliam.
Ako pestovať vavrín pravý
Vavrín bobkový je teplomilná rastlina, čiže pokojne si ju môžete pestovať doma. Ak máte cca 10-ročnú rastlinku, tá znesie už aj nižšie teploty, takže ju môžete presadiť do záhrady.
Doma ho pestujeme v bežnom substráte na izbové rastliny. Prihnojujeme od konca februára do konca septembra dvakrát do mesiaca bežnými hnojivami na izbové rastliny. Pravidelne zalievajte a môžete ho tvarovať rezom, dobre ho znáša.
Čerstvé listy sú tmavo zelené, kožovité a na povrchu lesklé. Sušte ich rozložené na plechu na tienistom mieste, ideálne pri teplote 30 stupňov. Listy sušením trošku zblednú. Nemali by byť na nich žiadne farebné škvrny.
Foto: Pixabay.com, Pexels.com