Ako odstrániť čierne bodky na pleti? Čo pomáha a čo nerobiť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dokonalá pleť neexistuje. S tým asi všetci súhlasíme, no ak by z nej vymizli čierne bodky, boli by sme oveľa spokojnejší, však? Určite ste sa s tým stretli aj vy – či už v mladosti, pokojne aj v strednom veku. Drobné bodky na nose, brade, niekde inde na pleti, ktoré nevyzerajú dobre a vedia pekne potrápiť.
Otázkou je – dá sa tohto estetického problému zbaviť bez použitia manuálneho vytláčania? To je,  povedzme si na rovinu, najrýchlejším, no nie najlepším riešením. Mechanickým vytláčaním si totiž koledujeme o problémy v podobe zhoršenia aktuálneho stavu, tiež si môžeme poškodiť kožu. Ako teda odstrániť čierne bodky na pleti šetrným spôsobom? Vyskúšajte naše tipy.

Prečo vznikajú čierne bodky?

Čierne bodky sú upchaté vlasové folikuly, odbore komedóny. Najčastejšie sa tvoria v T-zóne, to znamená na čele, nose a brade, prípadne v častiach líc, ktoré sú bližšie k nosu. V daných lokalitách totiž dochádza k najvyššej koncentrácii mazových žliaz.

Tieto komedóny sú buď otvorené, alebo uzavreté. Typickú čiernu farbu majú prvé menované, ktoré vznikajú nahromadením odumretých kožných buniek a nadbytočného mazu. Ich obsah následne prichádza do kontaktu s kyslíkom, čiže zoxiduje a sčernie. Pokiaľ ide o uzavreté komedóny, ich obsah má belavé sfarbenie a na pleti vidno biele okrúhle lézie, troška vystupujúce do priestoru. Takýto typ komedónu sa však postupom času zväčšuje a keď napokon praskne, môže zapríčiniť nepríjemný zápal.

Niekoľko dôvodov…

Skoncovať s čiernymi bodkami nie je vôbec jednoduché, za ich výskytom stojí viacero faktorov.

  • Jedným z nich sú hormonálne zmeny. Reč je o puberte, užívaní liekov, v prípade žien o ovulácii a hormonálnej antikoncepcii.
  • Ďalším faktorom sú vonkajšie vplyvy – znečistené ovzdušie, stres, UV žiarenie, extrémne teploty počasia atď.
  • Navyše, ak siahate po cigaretách, máte ešte väčší sklon k výskytu čiernych bodiek v porovnaní s nefajčiarmi.

ako odstrániť čierne bodky z pleti

Pleťová starostlivosť je kľúčová

Na tvorbu komedónov má, samozrejme, značný vplyv aj starostlivosť o pleť. Čistú, hladkú pleť ako sklo dosiahneme iba jej pravidelným čistením, a to dvakrát do dňa. To sa skladá z niekoľkých krokov.

Prvým je „mokré“ čistenie pleti – premasírovanie čistiacim gélom/krémom/penou. Následné je použitie tonika, aby sa kožné póry uzavreli. Ak máte zmiešanú pleť (povedzme líčka suché a T-zónu mastnú), na stred čela, nos a bradu použite tonikum určené na problematickú pleť. Napríklad s prídavkom čajovníka alebo kyseliny salicylovej.
Ak vám nevyhovuje čistenie pleti penivými produktmi, siahnite po micelárnej vode, potom po toniku na dočistenie.

Tretím ktorom je nanesenie krému podľa typu pleti, lebo každá pokožka potrebuje hydratáciu. Ak preferujete olejové textúry, neaplikujte si ich na lokality s čiernymi bodkami či vyrážkami, pretože póry by sa mohli ešte viac upchať.

starostlivosť o pleťPrečítajte si tiež
Starostlivosť o pleť podľa veku je len mýtus.

Medzi najúčinnejšie prípravky proti komedónom sa radia tie s obsahom bezoylperoxidu, kyseliny salicylovej a glykolovej, skvelým pomocníkom je tiež trojpercentný roztok peroxidu vodíka. Chce to však trpezlivosť. Preto je vhodné do svojej pleťovej starostlivosti zahrnúť aj masky a špeciálne náplasti na T-zónu, ktoré šetrne uvoľnia upchaté póry a vytiahnu z nich nahromadené nečistoty. Ide o bezpečnejšiu metódu ako mechanické vytláčanie, ktoré keď nepraktizuje kozmetička, môže spôsobiť viac škody než úžitku.

Pri amatérskom vytláčaní komedónov zväčša nedochádza ku kompletnému vyčisteniu. Následne hrozí zápalová reakcia konkrétneho miesta a jeho okolia, čím sa problém ešte zhoršuje. Okrem toho sa podráždená či rozškrabaná koža hojí dlhšie a vznikajú pigmentové škvrny alebo jazvy. Niekedy sa v oblasti vytláčania objavia aj šupiny.
Preto si treba vziať k srdcu radu dermatológov, ktorí zdôrazňujú, že od vyrážok treba dať ruky preč a liečiť ich bez zásahu do pokožky.

Redukciu čiernych bodiek podporuje aj kozmetika s BHA kyselinami, ktorá preniká hlboko do pórov a sťahuje ich. Súčasne rozkladá kožný maz na povrchu pleti, čiže zabraňuje vzniku nových komedónov a vyrážok.

čierne bodky na nose

Domáce recepty

Môžete vyskúšať aj domáce recepty – mnohé ženy odporúčajú vajíčkovú masku: stačí rozklepnúť vaječné bielko, zmiešať s polovicou lyžičky citrónovej šťavy a nanášať na problematické partie. Nechajte pôsobiť pol hodinky a potom umyte vlažnou vodou.
Podľa niektorých je vhodný zelený čaj – nielen piť ho, ale môžete tiež zmiešať lyžičku zeleného čaju s vodou, a vymiešať pastu. Tou si jemne masírujte počas troch minút dané oblasti na pleti, kde sú čierne bodky.

Existujú aj náplaste na čierne bodky, ktoré si ľudia dávajú najmä na nos. Necháte pôsobiť a potom strhnete aj s väčšinou čiernych bodiek. Pleť potom ošetríte tradičným spôsobom.
A ešte jeden tipy, ktorý u mnohých funguje: zubná pasta. Zmiešajte lyžicu zubnej pasty a pol lyžičky soli. Túto hustú kašičku naneste na problematické miesto, nechajte pôsobiť zo dve minúty, kým nezaschne. Rozmasírujte a potom umyte vlažnou vodou.

ako odstrániť čierne bodky z pleti

Foto: Freepik.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Veronika Oleňová

Láska k písaniu sa u mňa rozvinula na základnej škole. Dnes pôsobím ako redaktorka, ktorá má záľubu v lifestylových témach. Vo voľnom čase sa upínam najmä ku knihám, tie sú pre mňa nekonečnou studnicou prekvapení a zaujímavostí.

Komentáre sú uzavreté.