Mastnú pleť majú najmä mladší, najčastejšie v období dospievania. Základnou príčinou je zvýšená činnosť mazových žliaz vyvolaná hormonálnymi zmenami v období puberty. Toto spôsobuje, že pleť pôsobí hrubo a má zníženú citlivosť. Leskne sa, sú na nej rozšírené póry a na čele, nose a lícach sa veľmi často vyskytujú komedóny, čiže čierne bodky. S týmto však zápasia aj mnohí dospelí, predovšetkým ženy. Máme pre vás 4 domáce prírodné recepty na mastnú pleť, na ktoré treba pár surovín a príprava je naozaj jednoduchá a rýchla. Vyskúšajte.
Domáce recepty na mastnú pleť
Mladí a predovšetkým mnohé ženy sužuje premastená pokožka, ktorá sa leskne a nevyzerá celkom prirodzene. Pri správnej starostlivosti však môže vyzerať očarujúco, prípadne sa potlačí produkcia nadmerného mazu. „Hlavným problémom tohto typu pleti sú rozšírené póry. Preto sa na starostlivosť o túto pleť odporúčajú rastliny obsahujúce kyselinu trieslovú s výraznými sťahujúcimi účinkami, ako je napr. šalvia lekárska, hamamel virgínsky, dubová kôra, čajovník čínsky alebo praslička roľná,“ radí Teresa Lewkowicz-Mosiej, ktorej vyšla v slovenčine užitočná príručka Krása z prírody.
Ak nechcete siahať po prípravkoch z obchodu, odporúča používať aj bylinky s dezinfekčnými a protizápalovými účinkami, ako je vŕba biela a vŕba purpurová, fialka trojfarebná, tymian a dúška materina.
Dobrá správa je, že príznaky starnutia sa na mastnej pleti prejavujú oveľa neskôr v porovnaní so suchou pleťou. Prirodzená ochrana pred škodlivými účinkami vonkajších činiteľov je totiž v prípade mastnej oveľa lepšia. Ak máte naopak suchú pleť, vyskúšajte niektorý zo 4 prírodných receptov na suchú pleť.
1. Čistenie mastnej pleti ľanovým semenom
- 2 lyžice mletého ľanového semena
- 2 lyžice pšeničných otrúb
POSTUP: Semeno zmiešame s otrubami a pridáme trochu vody, aby vznikla pomerne hustá kaša. Tvár umyjeme v teplej vode, pričom použijeme vysušujúce mydlo, napr. sírové, a neutierame sa. Kašu naberieme na končeky prstov a jemne, krúživými pohybmi votrieme do pokožky tváre a krku.
Po očistení tvár umyjeme teplou vodou a použijeme studené tonikum na mastnú pleť alebo kocku ľadu z minerálnej vody, aby sa póry stiahli.
2. Čistiace mlieko z cmaru a fenikla obyčajného
- ½ pohára cmaru
- 2 lyžice mletých semien fenikla obyčajného
POSTUP: 30 minút pomaly zohrievame spolu so semenami fenikla vo vodnom kúpeli (v nádobe, ktorá sa vloží do väčšej nádoby s vriacou vodou) a potom ho na 2 hodiny odstavíme. Po scedení tekutinu prelejeme do fľaše a necháme vychladnúť.
Pomocou tampónu ňou ráno a večer umývame tvár. Skladujeme ho v chladničke (maximálne týždeň). Toto mlieko sa odporúča predovšetkým na mastnú pleť.
3. Sťahujúci výťažok zo šalvie
- 4 lyžice sušených šalviových listov
- 5 lyžíc vodky
- ¼ lyžičky bóraxu
- 10 kvapiek glycerínu
- 3 lyžice vody
POSTUP: Šalviu zalejeme alkoholom a necháme 2 týždne odstáť, potom ju scedíme. Bórax rozpustíme vo vode, zmiešame so šalviovým liehovým extraktom, pridáme glycerín, zlejeme do fľaše a hermeticky uzavrieme. Extrakt pred použitím pretrepeme a natierame ním tvár, aby sa stiahli rozšírené póry.
4. Tonikum na mastnú pleť
- 1 lyžička kvetov rumančeka
- 1 lyžička dúšky materinej
- 1 lyžička fialky trojfarebnej
- 1 pohár vriacej vody
POSTUP: Kvety rumančeka, dúšku materinu a fialku dôkladne zmiešame a zalejeme vriacou vodou. Po ochladnutí a scedení tonika ním ráno a večer dôkladne umývame znečistenú mastnú pokožku.
Foto: Freepik.com