Tehotenská podprsenka – nevyhnutný doplnok mamičiek

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tehotenstvo je pre budúcu mamičku obdobie veľkých fyzických zmien, ktoré sa zďaleka netýkajú len rastúceho bruška. Už vo včasných štádiách zaskočí mnohé ženy pocit plnších a citlivejších prsníkov. Rast poprsia prebieha v celom období tehotenstva a zastaví sa až niekoľko dní po pôrode. Nákup novej spodnej bielizne sa preto stáva nevyhnutnosťou. Riešením sú tehotenské podprsenky, ktoré výborne poslúžia aj v období dojčenia. V nesledujúcich riadkoch si o tomto praktickom doplnku mamičiek povieme viac.

Ako sa menia prsia v tehotenstve

V období tehotenstva sa telo ženy postupne pripravuje nielen na pôrod, ale aj na budúcu starostlivosť o nového člena rodiny. Veľmi dôležitou súčasťou týchto zmien je rast prsníkov, ktoré sa chystajú na dojčenie.

Za zmeny prsníkov sú zodpovedné hormóny. Najmä v prvom trimestri bývajú prsia veľmi citlivé až bolestivé. Postupne z nich ubúda tukové tkanivo, ktoré vytvára priestor pre rastúce mliečne žľazy. Prsia budúcej mamičky sa v priebehu tehotenstva môžu zväčšiť až o dve veľkosti. Klasická podprsenka začne byť väčšine žien tesná a nepohodlná ešte pred ukončením 12. týždňa tehotenstva.

Prečo je tehotenská podprsenka dôležitá

Príliš tesná podprsenka môže už v prvom trimestri začať utláčať zväčšujúce sa mliečne žľazy, čo neprospieva ich ďalšiemu rozvoju. V ďalších obdobiach tehotenstva potrebuje zväčšujúce sa poprsie ženy nielen pohodlie a voľnosť pre rast, ale aj dostatočnú oporu. Práve tu zohrávajú dôležitú úlohu tehotenské podprsenky.

Tehotenské podprsenky bývajú vyrobené z mäkkých priedušných látok, ktoré zaisťujú namáhanému ženskému telu pohodlie. Mnohé z nich sú bez kostíc, ale napriek tomu sú dostatočne pevné, čím uľavujú prsiam aj stále viac namáhanej chrbtici. Vhodné sú aj počas nočného spánku, kedy mnohé tehuľky pociťujú zvyšujúce sa nepohodlie. Vďaka svojej pružnosti alebo viacerým radom háčikov sa dokážu prispôsobiť meniacemu sa ženskému telu a obsiahnu celé obdobie tehotenstva aj dojčenia.

Tehotenská podprsenka v období dojčenia

Väčšina spodnej bielizne pre budúce mamičky je vyrobená tak, aby poslúžila ako praktický doplnok aj v období po pôrode. Prsia naliate mliekom sú veľmi citlivé, v niektorých obdobiach až bolestivé. Nejedna mamička sa navyše stretne s bolestivo popraskanými prsnými dvorcami alebo s nepríjemným zápalom. Dojčiace mamičky preto mimoriadne oceňujú pohodlie mäkkých a prispôsobivých podprseniek bez kostíc.

Výhodou sú aj odopínateľné košíčky alebo košíčky bez výstuže, ktoré sa pri dojčení jednoducho odhrnú. Tehotenské podprsenky sú obľúbené aj kvôli širším ramienkam, ktoré nikde nerežú ani netlačia. Vnútorná strana košíčkov býva prispôsobená pre vloženie prsných vložiek, ktoré zabránia nepríjemnému a nevkusnému presakovaniu materského mlieka. Tehotenské podprsenky sa tak stávajú neoceniteľným pomocníkom pri starostlivosti o nového člena rodiny.

tehotenská podprsenka

Ako si vybrať tehotenskú podprsenku

Súčasný trh ponúka tehotenské podprsenky všetkých strihov, dizajnov a farieb, takže na svoje si príde každá budúca mamička. Zatiaľ čo niektoré uprednostňujú výber bielizne v kamennom obchode, stále viac budúcich mamičiek nakupuje online. Veľmi dobrý výber nielen tehotenskej bielizne ponúka napríklad Astratex. Popri širšej ponuke potešia internetové obchody aj výhodnejšími cenami. V každom prípade odporúčame pri výbere tehotenskej podprsenky dbať na nasledujúce detaily:

  • kvalitný materiál, ideálne bavlna,
  • žiadne švy v oblasti bradaviek,
  • pružnosť, flexibilita a prispôsobivosť,
  • pevné, radšej širšie ramienka.

Tip na záver: Predný diel tehotenskej podprsenky by mal byť v jednej línii so zadným. Poprsie musí byť rovnomerne rozložené a podprsenka nesmie nikde odstávať ani tlačiť.

ako otehotnieť, keď sa nedarí?Prečítajte si tiež
Ako otehotnieť, keď sa nedarí? Odborníci odporúčajú týchto 11 zásad.

TS, foto: astratex.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.