Ako otehotnieť, keď sa nedarí? Odborníci odporúčajú týchto 11 zásad

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nedarí sa vám otehotnieť a pritom si túžite splniť sen o rodine a deťoch? Už ste skúsili mnohé zaručené rady, ako zvýšiť šance na počatie dieťaťa? Najlepšia poloha, vhodné obdobie, babské rady a bylinky… Na internete nájdete množstvo tipov, niektoré pochybné, iné čudné, ďalšie možno na prvý pohľad logické, ale de facto neúčinné.
Takže ako otehotnieť, keď sa nedarí? Základom je naozaj to, ako žijete vy aj váš partner – ako sa stravujete, či pijete alkohol alebo fajčíte, či máte dostatok dôležitých vitamínov ap. Áno, „triviálna“ životospráva rozhoduje aj o tom, ako rýchlo a či otehotniete.

Výborne to popisuje v knihe Gény na tanieri odborníčka Judith Finlayson, ktorá analyzovala rôzne výskumy, štúdie a podľa nej sme to, čo jedli naši starí rodičia. A to, či sa nám podarí otehotnieť vieme ovplyvniť určitými zásadami, ktoré nie sú vôbec zložité. „Dnes vieme, že nad počatím treba rozmýšľať ešte predtým, ako sa o dieťa naozaj pokúsime. Plod je na faktory okolitého prostredia (neadekvátnu výživu, emocionálny či fyzický stres alebo vystavenie environmentálnym toxínom) najcitlivejší počas prvých ôsmich týždňov po počatí. Väčšina žien však, žiaľ, počas časti tohto obdobia o svojom tehotenstve ani len netuší,” tvrdí J.Finlayson vo svojej knihe.

Sme to, čo jedli naši starí rodičia
Dieťa neprichádza na svet v „úplnej nahote“, ako píše básnik Wordsworth, ale „zaťažené oblakmi“ minulých skúseností vo forme programovania, ktorého časť prebehla dokonca ešte pred počatím. Kľúčovú úlohu vo vašom stvorení zohrávala výživa, a to nielen počas vývoja v maternici, ale aj dosť dlho po narodení. Celkovo prvých 1000 dní od počatia.

prvých 1000 dníAko píše portál ThousandDays.org, „význační vedci, ekonómovia a odborníci na zdravie sa zhodujú, že jednou z najlepších investícií, aké dnes možno vykonať, je zlepšiť výživu počas kritického okna prvých tisíc dní. Dokonca vyčíslili jej hodnotu – každý dolár investovaný do lepšej výživy počas prvých tisíc dní sa vráti ako štyridsaťosem dolárov lepšieho zdravia a ekonomickej výkonnosti. Niet lepšej investície na zaistenie budúcnosti detí, rodín a národov.

 

11 zásad, ako otehotnieť

Judith Finlayson v knihe Gény na tanieri uvádza najdôležitejšie stratégie, ktoré vám môžu pomôcť otehotnieť. Vyplynuli z mnohoročného sledovania párov, ktoré sa snažili otehotnieť a napokon sa im to podarilo.

ako otehotnieť 11 zásad

Odborníci na celom svete sa zhodujú, že ženám s nedostatočnou výživou sa rodia slabo vyživené deti, čo spúšťa bludný kruh podlomeného zdravia.

ikona gény1. Výživovo hodnotná strava

Chcete ako potenciálni rodičia podporiť svoju plodnosť. Vaša strava by mala pozostávať zo zeleniny (hlavne zelenej listovej), celého ovocia (nielen štiav), celozrnných obilnín, strukovín, orechov a semien a zdravých tukov z rastlinných potravín ako olivy či avokádo.

 

ikona gény2. Klaďte dôraz na zdravé tuky

Kvalita tuku, ktorý prijímame v potrave, je dôležitá pre lepšiu plodnosť a udržanie zdravého tehotenstva. Vyhýbajte sa tzv. transtukom (čiže tukom s obsahom transmastných kyselín) a zvýšte konzumáciu potravín bohatých na omega-3 mastné kyseliny, hlavne tých, ktoré obsahujú kyselinu dokosahexaenovú (DHA). Príjem omega-3 mastných kyselín zlepšuje plodnosť u žien a kvalitu spermií u mužov. Najlepšími zdrojmi sú tučné ryby ako losos, makrela či sardinky, morské riasy a výživové doplnky s rybím olejom.

 

ikona gény3. Udržiavajte si správnu telesnú hmotnosť

Ak sa snažíte otehotnieť, jednou z najlepších stratégií pre obe pohlavia je zdravá telesná hmotnosť. Obezita alebo nadváha niektorého z rodičov znižuje plodnosť. „Toxíny z tukových zásob zrejme spôsobujú zápal v spermiách, vajíčku a výstelke maternice, čo bráni počatiu. Ďalším problémom je inzulínová rezistencia. Nemajú ju všetci obézni, ale tí, u ktorých je prítomná, môžu mať problémy s počatím,“ vysvetľuje autorka v knihe Gény na tanieri.
Na druhej strane však schopnosť počať narúša aj nízka hmotnosť u oboch pohlaví. Môže obmedziť produkciu pohlavných hormónov, znížiť výskyt ovulácie u žien a počet spermií u mužov.

11 zásad, ako otehotnieť

Svoj životný štýl by ste mali upraviť hneď, keď začnete rozmýšľať o tehotenstve.

 

ikona gény4. Konzumujte dostatok zinku

Dodržiavajte odporúčanú dennú dávku zinku (15 mg denne). Zinok zvyšuje plodnosť oboch pohlaví. Podporuje zdravý stav semena a zvyšuje produkciu testosterónu u mužov a ovuláciu a plodnosť u žien. Tiež znižuje inzulínovú rezistenciu.
Najlepším zdrojom zinku sú živočíšne potraviny ako mäso a ustrice (ktoré majú najvyšší obsah spomedzi všetkých potravín). V rozličnom množstve ho však nájdete aj v tekvicových semienkach, orechoch, tmavej čokoláde a mnohých celozrnných obilninách.

 

ikona gény5. Overte si svoju hladinu vitamínu D

Štúdie na ľuďoch, ktoré skúmali vplyv vitamínu D na plodnosť, obmedzuje malý rozsah. Podarilo sa im určiť súvislosť, ale nie to, či je príčinná. Vie sa, že nízky obsah vitamínu D u žien, ktoré ho majú, prehlbuje príznaky ovplyvňujúce plodnosť – nepravidelnú menštruáciu a ovuláciu, ako aj inzulínovú rezistenciu. Preto si pred tehotenstvom treba dať otestovať hladinu vitamínu D. Ak nie je optimálna, zaraďte jej zvyšovanie do svojho plánu pred otehotnením.

 

ikona gény6. Dajte si skontrolovať štítnu žľazu

Štítna žľaza je kľúčovým aktérom celej endokrinnej sústavy. Jej efektívne fungovanie je dôležité vo všetkých fázach reprodukcie od obdobia pred počatím až po pôrod.

štítna žľaza potravinyViac info nájdete v článku
Trápi vás štítna žľaza? Týchto 45 potravín pomáha!

 

ikona gény7. Vyhýbajte sa toxínom

Niektoré toxické látky majú preukázané epigenetické dôsledky. Ide napríklad o organochlórové pesticídy, znečistený vzduch, arzén, ortuť a endokrinné disruptory ako bisfenol A (BPA). Všetky môžu ovplyvniť plodnosť a poškodiť vyvíjajúci sa plod.

 

ikona gény8. Potraviny v biokvalite

Podľa štúdie, ktorá vyšla v roku 2017 v časopise JAMA, konzumácia vysokého množstva reziduálnych pesticídov významne znižuje šance žien na otehotnenie. Vystavenie pesticídom znížite napríklad aj tak, že budete kupovať potraviny v biokvalite. Ak to nie je možné, toxické zaťaženie svojho tela znížite aj tak, že sa vyhnete bežne pestovaným druhom ovocia a zeleniny, o ktorých sa vie, že obsahujú veľa pesticídov (napríklad jahody, paprika, špenát a paradajky). Tiež pomáha dôkladné umývanie plodín.

Ak chcete znížiť obsah pesticídov v strave, môžete sa riadiť aj zoznamom potravín s najnižším a najvyšším obsahom pesticídov:

od neziskovej organizácie Environmental Working Group (Environmentálna pracovná skupina). Ak si tento životný štýl osvojíte aspoň tri mesiace pred počatím, vaše vystavenie toxínom a chemickým látkam, ktoré narúšajú činnosť hormónov a mohli by ohroziť vyvíjajúci sa plod, sa zníži, tvrdí J.Finlayson.

clean 15 a dirty dozen gény na tanieri

 

ikona gény9. Nefajčite

Nefajčiť je jedným z najlepších rozhodnutí pre zdravie, aké môžete urobiť. Nejde len o to vaše, ale aj o zdravie nasledujúcich generácií. Cigaretový dym, ktorý je známym karcinogénom, je nebezpečný. Pri plánovaní tehotenstva a počas neho sa mu treba aktívne vyhýbať.

Ak nastávajúci otec fajčí, môže to poškodiť DNA jeho spermií, čo negatívne vplýva na plodnosť. Tiež to môže zvýšiť riziko rozvoja rakoviny v detstve u jeho potomkov. A, navyše, ak začal fajčiť v čase, keď sa uňho začínala puberta, jeho synovia budú mať vyššie riziko obezity a diabetu druhého typu.

 

ikona gény10. Obmedzte konzumáciu alkoholu

Všetky významné zdravotnícke organizácie odporúčajú úplnú abstinenciu, a to dokonca aj počas obdobia pred počatím. Ak ste žena, ktorá sa snaží otehotnieť, príležitostný pohárik (asi jeden alebo menej denne) vašu plodnosť nepoškodí. Skutočným problémom je intenzívne pitie.

Jedna prospektívne zameraná štúdia skúmala 3 120 Dánok vo veku od 21 do 45 rokov, ktoré boli v stabilnom vzťahu s partnerom mužského pohlavia. Snažili sa otehotnieť a nepodstupovali žiadnu liečbu neplodnosti. Vedci zistili, že konzumácia veľkého množstva alkoholu (viac ako 14 porcií týždenne) v porovnaní s abstinenciou znamená 18 % pokles plodnosti.
Mierna konzumácia alkoholu (asi dva nápoje denne) u mužov plodnosť negatívne neovplyvňuje. Intenzívne pitie však zhoršuje kvalitu a počet spermií. A ako už bolo povedané, ak otec nadmerne pije v čase počatia, negatívne to ovplyvňuje vývin plodu.

ako otehotnieť? vyhnite sa alkoholu

Ak otec nadmerne pije v čase počatia, negatívne to ovplyvňuje vývin plodu…

 

ikona gény11. Strážte si príjem kofeínu

A tiež vysokofruktózového kukuričného sirupu. Alkohol nie je jediný nápoj, ktorého účinky na plodnosť a tehotenstvo môžu byť negatívne. Mierny príjem kofeínu je v poriadku, ale prílišný (aspoň tri šálky čiernej kávy denne) môže u niektorých žien znížiť plodnosť.

Ešte väčším problémom sú nápoje sladené vysokofruktózovým kukuričným sirupom. „Štúdia, ktorá vyšla v roku 2016 v časopise Scientific Reports, na myšiach aj ženských subjektoch zistila, že prílišná konzumácia vysokofruktózového kukuričného sirupu v ranom štádiu tehotenstva môže spôsobiť defekty placenty a obmedziť rast plodu, čo môže zvyšovať riziko rozvoja metabolických problémov neskôr v živote dieťaťa,” uvádza autorka v knihe Gény na tanieri.
Obdobie pred počatím je skvelou príležitosťou zbaviť sa sladených nápojov, a to hlavne tých s obsahom vysokofruktózového sirupu, ako je napríklad malinovka. Najlepším postupom na zvýšenie šance otehotnenia je zrejme pitie čistej vody a bylinkových čajov so súčasným obmedzením kofeínu.

O knihe Gény na tanieri
kniha Gény na tanieriGény na tanieri je vzrušujúca kniha Judith Finlaysonovej, ktorá približuje komplexný výskum doktora Davida Barkera. Obracia naruby zažité predstavy o pôvode najbežnejších chronických chorôb súčasnosti, ktoré nám vraj odovzdali rodičia prostredníctvom svojich génov.
Vďaka epigenetike sa dozvedáme, že príčinou súčasnej epidémie obezity, cukrovky, srdcovo-cievnych ochorení či rakoviny je čosi oveľa zložitejšie než len samotná dedičnosť. Zárodky mnohých z rizík spájaných s rozvinutím týchto chorôb vznikli počas prvých tisícich dní vášho života od počatia. K ich formovaniu však významne prispel aj životný štýl a zážitky vašich rodičov a starých rodičov.
Kniha servíruje najnovšie epigenetické poznatky ľahko stráviteľným spôsobom, vďaka ktorému lepšie pochopíte, ako a prečo sa lepšie stravovať.

Zdroj a foto: Vydavateľstvo Motýľ, Pixabay.com,
Pexels.com, Thousanddays.org


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.