Moje dieťa nechce jesť. Teda nič zdravé… | 9 užitočných trikov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máloktoré dieťa zje všetko a vždy, čo mu naložíte na tanier. Nemajte výčitky, ak ani to vaše dieťa nechce jesť halušky, polievky, niekoľkokrát do týždňa chlieb so šunkou, nechutí mu segedínsky guláš a pri počte zeleniny na tanieri s vami vyjednáva ako o život. A najradšej by decká jedli len palacinky s nutelou, lievance, špagety s kečupom alebo párky.
Jednoducho, deti sú prieberčiví jedáci 🙂
Takmer každá mama si povzdychne – to moje dieťa nechce nič jesť. teda nič zdravé. Sladkosťami by sa napchávalo celý deň, ale zelenina? Ani náhodou.
Poznáte to?

 

9 trikov, ak dieťa nechce jesť

Faktom je, že ako rodičia preceňujeme množstvo potravy, ktorú dieťa naozaj potrebuje. Nútime drobcov dojesť, nenechávať nič na tanieri ap. Lekári si všimli, že deti priberajú ani nie tak zo sladkostí, ale z príjmu veľkého množstva kalórií, ktoré nedokážu aktivitou odbúrať.
Každodenný zápas s malými prieberčivými jedákmi vám však dokáže uľahčiť niekoľko drobných trikov. Skvele ich popísali Danielle Grafová a Katja Seidová, autorky hitu Moje vymodlené dieťa ma privádza do zúfalstva 2.

1.Uvoľnite sa

Uvoľnite sa. Nerobte z témy jedlomocenský boj. Prieberčivé jedenie je normálny mechanizmus, ktorý má zmysel z hľadiska evolučnej biológie a netreba sa ho báť. Niektoré deti sú prieberčivé, iné nie, rovnako ako niektoré sú extrovertné a iné introvertné.
Áno, prieberčivosť v jedle sa môže chorobne zmeniť a vyústiť do poruchy príjmu potravy, ale to sa stáva veľmi zriedka a má to rozmanité dôvody.

 

2.Nevyvíjajte nátlak

Aj keď sa vám to možno nepozdáva, jedenie by malo byť vždy dobrovoľné. My rozhodujeme, čo svojim deťom navaríme. Naše deti rozhodujú, koľko zjedia. Jedlo by sme nikdy nemali používať ako nátlakový prostriedok ani ako odmenu, lebo to môže skončiť poruchou príjmu potravy alebo nadváhou.

 

3.Neprestaňte ponúkať nové jedlá

Nedôveru k novým jedlám máme naprogramovanú. Veľmi málo detí rado experimentuje, pokiaľ ide o nové potraviny. Prijmite to ako fakt.
Výskumy ukázali, že nové jedlo treba ponúkať desať dní za sebou, kým dieťa trošku ochutná. Preto by ste sa nemali vzdávať, ale jednoducho neprestaňte bez nátlaku ponúkať nové potraviny. Treba využiť aj to, že deti sa často riadia vzormi. Štúdie ukazujú, že deti vyskúšajú nové jedlo dvakrát tak často, keď ho konzumuje dospelý.

 

4.Nevarte „pre deti“

Nenechajte sa dotlačiť k tomu, že budete pre prieberčivých jedákov variť rôzne jedlá. Neskĺznite do toho, že im budete podsúvať len to, čo zafungovalo v minulosti.
V prvom rade tak obmedzujete ponuku potravín, s ktorými deti prídu do styku. A po druhé sa rýchlejšie nazlostíte, keď deti nechcú jesť ani jedlá, ktoré ste vybrali špeciálne pre ne.
Varte to, čo je zdravé a čo vám chutí, a jedlo si vychutnávajte.

dieťa nechce jesť nič zdravé

 

5.Podávajte malé porcie

Veľké porcie rýchlo odradia práve zlých jedákov. Predkladajte im radšej menšie porcie. Ak sa dieťa nezasýti a chutí mu, určite si vypýta dupľu. Ak nie, aj tak dobre, asi mu stačilo. Dieťa vie najlepšie, čo sa odohráva v jeho tele.

 

6.Nezabúdajte, že jeme očami

U detí to platí dvojnásobne – mnohé majú celkom špeciálne averzie. Ak niečo vyzerá zvláštne, úplne ich prejde chuť. A opačne, tvorivé servírovanie a úprava jedla povzbudí deti, aby ho ochutnali. A pokojne sa odviažte, popustite uzdu fantázii. Pri jedle má byť zábava!

 

7.Ponúkajte alternatívu

Aby sme predišli mocenským bojom, deti by mali mať stále možnosť siahnuť po zdravej alternatíve, ak napriek všetkému odmietnu, čo je na stole. Môže to byť (celozrnný) chlieb s maslom, ovocie, jogurt alebo niečo podobné.

desiata a olovrantPrečítajte si tiež
Aká desiata a olovrant? Poradí Kateřina Cajthamlová.

 

8.Podávajte každú súčasť osobitne

Niektoré deti nemajú rady, keď sú potraviny (podľa nich) „pomiešané“. Preto u prieberčivých jedákov určite stojí za pokus starostlivo oddeliť jednotlivé zložky jedla. Najlepšie sa nám to podarí v špeciálnom tanieri, tak si dieťa môže samo vybrať, čo si s čím pomieša, prípadne čo nechá kompletne ležať bokom. Podľa niektorých detí je skutočne celé jedlo kontaminované, ak sa hrášok dostane do kontaktu s mäsom.

 

9.Dovoľte deťom spoluvytvárať jedlo

Keď majú deti možnosť samy pripravovať jedlo, oveľa častejšie ho aspoň ochutnajú. Nie je to všeliek, nemusí to zafungovať. Ale aspoň to skúste – čo ak to vyjde práve vo vašom prípade? Chystáte pizzu? Tak pozvite deti, nech ju ozdobia podľa seba…často si potom všimnete, že nejaký ten kúsok šunky, či zeleniny putuje do úst. Bez toho, aby si to dieťa vlastne uvedomilo 🙂

kniha Moje vymodlené dieťa 2

O knihe Vymodlené dieťa...2
Ak máte dieťa od 5 do 10 rokov, je to pre vás ideálna kniha plná tipov, trikov a inšpiratívnych príbehov.
Poradí, ako nevychovať malého tyrana, ako je to s osamostatňovaním, kamarátmi a školou. Autorky vám poradia, ako nenápadne „prinútiť“ deti, aby vám pomáhali v domácnosti a ako ich naučiť prevziať na seba zodpovednosť.
Dozviete sa, koľko času s mobilom je okej, ako ukočírovať rôzny kamarátstva a ako „potrestať“ dieťa, no neuchyľovať sa k trestom.
Obidve autorky sú skúsené – Katja je špeciálna pedagogička, venuje sa deťom s poruchami učenia, autizmom ap. Viedla semináre pre mladých učiteľov. Danielle je síce hospodárska právnička, no o deťoch a výchove má naštudované ako málokto. Vie výborne vyhľadávať zaujímavé fakty, spájať ich a dávať do súvislostí.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.