Moje dieťa nechce jesť. Tipy a triky, ako vytvoriť atmosféru počas stolovania

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mnohé deti majú problémy s jedlom – nechcú niektoré potraviny (najmä zeleninu 😊), odmietajú polievky, vyžadujú veľa sladkostí. Nevedia stolovať nielen doma, ale ani vonku, povedzme v reštaurácii. V tomto smere je dôležité učiť dieťa správnemu stolovaniu a vytvárať najmä príjemnú a nenátlakovú atmosféru. Už týmto krokom viete zamedziť mnohých problémom a vyhnúť sa chybám. Ak sa totiž z niektorých jedál stane stresujúca záležitosť, dieťa nebude príliš ochotné spolupracovať a môže nastať problém so spoločným stolovaním. A to je – ako vieme – základom zdravého rodinného života.

Keď dieťa nechce jesť…

šťastné a sýte batoľa knihaAk vaše dieťa nechce jesť a má problém so stolovaním, existuje viacero príčin. Napríklad zdravotné problémy (treba navštíviť pediatra a vylúčiť ich), alergia na istý druh jedla, zdravotný stav (nádcha, boľavé hrdlo ap.), ale tiež nesprávna atmosféra počas stolovania. Tou môže byť nátlak a stres, nuda, chaos ap.

Veľmi pekne sa tejto téme venuje oceňovaná odborníčka na výživu detí Charlotte Stirling Reed v knihe Šťastné a sýte batoľa. Stolovanie predstavuje skvelú príležitosť, počas ktorej môžeme učiť deti o jedle. Odpozorujú, či nám jedlo prináša potešenie, alebo je iba nutnosťou. Okrem toho, že vidia aj ostatných, ako konzumujú rozmanité potraviny, sa navyše zoznamujú so spoločenskou stránkou jedenia a stolovania. Časté spoločné stolovanie teda predstavuje kľúč k tomu, aby si deti obľúbili jedlo, ktoré jedia,“ tvrdí Charlotte.

Triky na spoločné stolovanie

Základom je teda podľa nej stolovanie v príjemnej atmosfére. Čiže napríklad:

  • jedenie bez nútenia
  • dovoliť dieťaťu samostatne sa rozhodnúť, koľko jedla zje
  • nepoužívať jedlo ako odmenu či trest
  • pozitívne ladená diskusia pri stole
  • pestrosť  v rámci jedného jedla vrátane potravín, ktoré dieťa obľubuje
  • pokojné a nenáhlivé stolovanie

Tu sú aj ďalšie jej triky, ktoré môžete vyskúšať, aby stolovanie bolo príjemnou udalosťou, kde sa podáva pestré jedlo a do ktorej sa batoľa bude rado zapájať. Na každé dieťa nebudú zaberať všetky tipy – niekedy budete musieť použiť metódu pokusu a omylu.

zdravé stravovaniePrečítajte si tiež
Zdravé stravovanie pre deti. Tipy a rady.

ikona zdvihnutý palecDo jedla pridávajte aj niečo navyše

„Veľmi rada do jedál pridávam nejakú drobnosť navyše, ktorá im dodá ďalšie výživné látky, napríklad posypem jedlo mletými semienkami alebo pridám za hrsť hrášku,“ tvrdí Charlotte v knihe Šťastné a sýte batoľa.

ikona zdvihnutý palecVyskúšajte domáce švédske stoly

Deti sa zbavia tlaku, aby všetko zjedli a samy si môžu vybrať, čo si dajú. Okrem toho môžu vizuálne vnímať pestrosť v strave, hoci možno zo začiatku zjedia len málo (umožňuje im to oboznámiť sa s jedlom a zvyknúť si na rozmanitosť).

ikona zdvihnutý palecK zelenine podávajte dipy

Podľa niektorých výskumov vďaka dipu deti zjedia viac zeleniny – dokonca aj tých druhov, ktoré im nechutia.

ikona zdvihnutý palecNové potraviny – ako na ne?

Nové potraviny podávajte spolu s jedlom, ktoré poznajú a majú rady. Podľa výskumov deti ľahšie prijmú novú príchuť, ak novú potravinu podávame spolu s jedlom, ktoré už poznajú a akceptujú. Hneď ako si na ňu zvyknú, je vhodné ponúkať im novú potravinu aj samostatne a nie iba spolu s niečím iným.

ikona zdvihnutý palecZapojte deti do procesu

Deti môžete zoznamovať s novými potravinami nielen ich podávaním, ale aj prostredníctvom ďalších aktivít. Podľa výskumov pomáha aj pestovanie ovocia a zeleniny, varenie, hra s jedlom alebo čítanie o jedle.

ikona zdvihnutý palecNevzdávajte sa a skúšajte

Kľúčom k úspechu je vytrvalosť a dôslednosť!

moje dieťa nechce jesť - čo s tým

Foto: Motýľ, Charlotte Stirling Reed


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.