Mnohých ľudí trápi artritída a artróza. Artritída je primárne zápalové ochorenie kĺbov, kam spadá napríklad dna, reumatoidná artritída, alebo osteoartritída, čiže artróza. Pri tomto ochorení sa postupne opotrebujú chrupavky, čo následne vedie k zápalom a bolestiam. Poškodenie chrupavky môže nastať v ktoromkoľvek kĺbe tela, ale najčastejšie sú to kĺby na rukách, krku, kolenách a bokoch.
Existujú určité potraviny, ktoré obsahujú prospešné zlúčeniny – tie majú výrazné protizápalové vlastnosti. Pomáhajú mierniť zápal a bolesť pri ochoreniach kĺbov. Nie vždy treba ísť hneď k lekárovi a žiadať protizápalové lieky, ktoré zmierňujú bolesti. Vyskúšajte to najskôr zvýšeným príjmom vhodných potravín.
Odporúčané potraviny
Prirodzene, artritídu nepotlačíte len konzumáciou nižšie spomínaných potravín. Vedia veľmi pomôcť a prispieť k zníženiu bolesti. Dôležitá je napríklad vaša hmotnosť – nadváha je totiž veľkou záťažou pre kĺby.
Vedeli ste, že niektoré potraviny pomáhajú spúšťať zápaly, takže sa im treba vyhýbať? Produkujú totiž zápalové varianty látok podobných hormónom, známe ako eikozanoidy. Takže z jedálnička vyraďte alebo výrazne obmedzte čiastočne hydrogenované tuky alebo transtuky, oleje ako kukuričný či slnečnicový, tiež mastné mäso ap.
Mastné ryby
Ľudia postihnutí ochorením kĺbov, ktorí konzumujú veľa mastných rýb, trpia zápalmi a bolesťou menej ako tí, ktorí toľko rýb nejedia. „Podobne ako aspirín, aj omega-3 mastné kyseliny v mastných rybách podporujú tvorbu triedy protizápalových tukov, ktoré sa nazývajú resolvíny. Zjednodušene – tvorba resolvínov následne podporuje aktivitu protizápalových buniek,“ píše sa vo vynikajúcej encyklopédii Jedlo lieči, ktorá sa venuje stravovacím stratégiám v boji proti rôznym chorobám od prechladnuti až po osteoporózu.
Čiže doprajte si 2 až 3 porcie týždenne mastné ryby ako losos, pstruh, makrela, sleď, sardinky, mečiar obyčajný, šproty, tuniak, či šťuka mladá.
Zelenina s antioxidantmi
Ďalšou vhodnou skupinou je zelená listová zelenina, paprika, brokolica a ďalšie potraviny s vysokým obsahom antioxidantov. Tie totiž pôsobia proti voľným radikálom a pomáhajú chrániť kĺby. Voľné radikály ako vieme napádajú zdravé bunky, spôsobujú niektoré ochorenia kĺbov. Podľa japonskej štúdie voľné radikály brzdia schopnosť chrupaviek, aby sa sami obnovovali.
Takže naložte si každý deň na tanier zeleninu, oranžovú, zelenú aj žltú. Namiesto pomarančovej šťavy si doprajte napríklad pohár šťavy z mrkvy alebo sladkých zemiakov. Urobte si smoothie zo špenátu alebo jedzte ružičkový kel. Obsahujú veľké množstvo vitamínu E, ktorý môže priniesť úľavu pri ostoartrotických bolestiach.
Šťava z granátového jablka
Mávate bolesti kolien, bedier, či rúk? Kúpte si granátové jablko, ktoré obsahuje veľa antioxidantov a má skvelé protizápalové účinky. Odborníci z americkej univerzity v Clevelande urobili malý pokus: prikladali výťažok z granátového jablka na vzorky tkanív chrupaviek, ktoré boli poškodené osteoartritídou. Výsledok bol prekvapujúci: šťava znížila hladinu zápalových chemických látok, spojenú s nadmernou produkciou istého enzýmu.
Skúste si dopriať denne 2 až 3 lyžice neriedenej šťavy z granátového jablka.
Ananás
V ananáse sa nachádza enzým bromelín, ktorý pomáha pri trávení bielkovín. Prekvapivo dobre zmierňuje aj zápal, artritické bolesti. Podobne pôsobia doplnky, ktoré sa pripravujú zo stoniek – tie sú najbohatším zdrojom spomínaného enzýmu. Ale v trošku menšom množstve je aj v dužine, takže doprajte si čerstvý ananás, prípadne aj šťavu z tohto exotického ovocia. Neúčinný je spracovaný a konzervovaný ananás.
Mimochodom, bromelín pôsobí upokojujúco, čo je dobré, ak vám lieky proti artritíde dráždia žalúdočnú stenu.
Vhodné koreniny
Viaceré koreniny sú účinné v boji proti zápalom, dokázali to už mnohé výskumy. Kurkuma a ďumbier obsahujú silnú zlúčeninu kurkumín, ktorá potláča zápalovú aktivitu. Zmierňujú bolesti a opuchy u ľudí trpiacich artritídou.
Klinčeky zasa obsahujú chemickú látku zvanú eugenol, ktorá môže potláčať enzým podporujúci zápaly.
Ako si ich dopriať? Dajte si napríklad 1 lyžicu nasekaného čerstvého alebo sušeného ďumbiera denne. Prípadne 300 mg kurkumy 3x denne, alebo pridajte do vareného jedla ½ lyžičky kurkumy.
Ďalšie vhodné potraviny
Niektoré potraviny obsahujú tzv. kvercetín, ktorý podľa laboratórnych štúdií funguje ako silný protizápalový prostriedok a antioxidant. Obsahujú ho zelený čaj, cibuľa, bobuľové ovocie, paradajková šťava či citrusové ovocie.
Ideálne je vypiť denne 3 až 4 šálky zeleného čaju a jesť dostatok spomínaných potravín.
Prečítajte si tiež
Liečivé účinky gaštanov. Na trávenie, kŕčové žily aj bolesť svalov a kĺbov.
Ak výživové doplnky, tak ktoré?
Optimálne je prijímať prospešné látky priamo zo stravy, vtedy sú najúčinnejšie. No lekári odporúčajú aj niektoré vhodné výživové doplnky.
Omega-3 mastné kyseliny – väčšinou vo forme kapsúl. Skladujte ich v chladničke, keďže sú citlivé na teplo, svetlo a kyslík. Vyberte si taký doplnok, ktorý obsahuje aj vitamín E, pretože udržiava stabilitu týchto kyselín.
Na udržanie dobrého zdravia sa odporúča 1g denne, na intenzívnu regeneráciu 3 až 6 gramov.
V podobe tabliet a kapsúl je k dispozícii aj bromelín, zvyčajne sa kombinuje s inými antioxidantmi a protizápalovými liekmi. Dávkovanie je 500 až 2000 mg denne v niekoľkých dávkach, určite sa poraďte so svojím lekárom.
Vo forme doplnkov sú aj ďumbier, kurkuma, či klinčeky. Buď kapsuly, rôzne extrakty, ale vždy sa poraďte s lekárom. Napríklad priveľké množstvo ďumbiera môže dráždiť žalúdok.
Foto: Freepik.com