Ak chcete byť zdraví a fit, siahnite na jeseň po gaštanoch, ktorých je všade plno. Možno ste nevedeli o tom, že majú veľa liečivých účinkov na naše telo a pritom sa dajú ľahko spracovať a využiť.
Všeobecne rozlišujeme gaštan jedlý a pagaštan konský, ľudovo nejedlý. Nájdete ho na mnohých miestach – v parkoch, lesíkoch, na detských ihriskách a určite nie je vhodný len pre kone, ale aj pre ľudí 🙂
Nechutí – radšej si urobte nejakú dobrotu z jedlých gaštanov ako gaštanové pyré, krém, gaštanovú polievku, či úžasné pečené gaštany. No pagaštan konský je skvelým liečiteľom.
Prezradíme vám liečivé účinky gaštanov a pridáme recepty na gaštanovú kašu vhodnú na bolestivé miesta, tiež tinktúru a krém.
Liečivé účinky gaštanov
Pagaštan od jedlého gaštanu spoznáte ľahko – hnedá guľôčka s bielym bruškom, ktorá sa vykotúľala z pichľavého pláštika. Pagaštan má vysokú nutričnú hodnotu, preto bol doplnkový krmivom domácich prežúvavcov (aj koní). Deti si z gaštanov rady robia milé postavičky, do ktorých zapichnú zápalky alebo špajdle.
Bylinkári zasa poznajú liečivý potenciál pagaštanu konského. Pomáha pri artróze, dne, opuchoch nôh, prekrvení končatín. Extrakt je vhodný pre pacientov, ktorých trápi varikóza, lebo posilňuje oslabené žily. Zabraňuje vzniku trombózy a znižuje krehkosť vlásočníc. Dobrý je aj na ekzémy.
Mimochodom, skoro na jar sa z pagaštanu konského zbiera aj kvet, ktorý je liečivý a tiež kôra. Najčastejšie však využívame práve plody pagaštanu konského.
Recept na gaštanovú kašu
Stačí si nazbierať čerstvé gaštany, ale využiť môžete aj sušené gaštany (tie treba veľmi rýchlo sušiť kvôli obsahu vody, inak by splesniveli). Gaštany nakrájajte na kúsky a dajte do mlynčeka. My používame klasický mlynček na kávu – jednoducho rozdrvíte na prášok.
Potom postupujete nasledovne: 2 lyžice nadrvených gaštanov, pridajte 2 lyžice hladkej múky a 2 lyžice kuchynského octu, ktorý zmierňuje opuchy a vyťahuje bolesť. Vymiešajte na kašičku. Potom vezmite nejaký kus látky alebo gázu, naneste vrstvu kaše a priložte na bolestivé miesto ako sú opuchy, kŕčové žily, zamrznuté rameno, bolesti svalov ap. Previažte a nechajte pôsobiť 2 až 3 hodiny. Opakujte každý deň zo tri-štyri dni a bolesti vymiznú alebo sa výrazne znížia.
Pagaštanový kúpeľ
Reumatikom lekári kedysi odporúčali pagaštanový kúpeľ, ktorý pomáhal odstrániť bolesť z ich poskrúcaných kĺbov. Semená však museli byť čerstvé. Prospešný je aj pri opuchoch po zlomeninách.
Pagaštan našiel uplatnenie aj v estetickej medicíne. Pridáva sa do ochranných krémov, pretože bráni v tom, aby sa koža po slnení zapálila.
Krém na kĺby
Ten si môžete urobiť aj doma a nemusíte ho kupovať.
POSTUP: 10 rozdrvených alebo nakrájaných gaštanov vložte do skleneného pohára a zalejte alpou alebo liehom. Nechajte niekoľko týždňov lúhovať pri izbovej teplote – stačí cca 20 dní a tekutina zhnedne. Získa konzistenciu ako želé, takže to je správny čas začať ho používať.
Takýto liehový bylinný extrakt z pagaštanu konského pomáha proti bolestiam kĺbov a chrbtice. Natierajte ho na boľavé miesta. Bolesť zvykne po štvrť, polhodinke odznieť. Takúto zmes môžete využiť aj proti zápalu kŕčových žíl.
Tinktúra z pagaštanu konského
Tinktúra je celkovo dobrá pri cievnych problémoch. Zlepšuje cirkuláciu krvi v pľúcach, nohách, zlepšuje kvalitu cievnych stien a periférneho prekrvovania. Takáto tinktúra je vhodná aj pri liečbe hemoroidov, bercových vredoch a kŕčových žilách. Užíva sa aj po infarkte, či pri prevencii mozgovej mŕtvice.
Tinktúra sa vyrába z púčikov rastlín pagaštanu konského. Jeden diel púčikov sa zmieša s 10 objemovými dielmi liehu a nechá sa stáť v uzatvorenej sklenej nádobe asi tri týždne na slnku. Po prefiltrovaní sa používa zvonka na natieranie boľavých a postihnutých miest.
Foto: Pexels.com, Wikimedia/Solipsist,
Rady ptáka Loskutáka (video o pagaštane)