Levoča. Potulky historickým centrom mesta s vôňou stredoveku

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vzácne kultúrne pamiatky medzinárodného významu. Mesto zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Atraktívne prírodné podmienky – oddych pre rodiny, turistika…hustá sieť značkovaných peších aj cyklistických trás v okolí. Biokúpalisko, možnosti letných vodných športov, lyžiarske stredisko… to všetko ponúka mesto Levoča a jej blízke okolie. Približne 14-tisícové okresné mestečko v Prešovskom kraji láka turistov na všeličo. My sa však poprechádzame po unikátnom starom centre mesta, ktoré rozhodne stojí za návštevu.

 

Ako sa dostať do Levoče?

levoča na mapeLevoča sa rozkladá v údolí Levočského potoka v Levočskej kotline. Cez mesto prechádza cesta z Popradu na Prešov, no kúsok južne je diaľnica D1, ktorá spája spomínané dve mestá. Od Prešova je Levoča cca 55 km, od Popradu 24 km, od Kežmarku 27 km a 9 km južne od Levoče je Spišská Nová Ves, s ktorou ju spája aj železnica.

To sú vlastne hlavné prístupy do Levoče, ktorá je naozaj dobre prístupná. My sme bývali v rámci starého mesta obkoleseného hradbami a nebol problém zaparkovať auto v tamojších uličkách. Zadarmo.

 

Levoča – vznešené mesto na Spiši

detail klopadloLevoča bola v minulosti najbohatším mestom Spiša a jedným z najbohatších niekdajšieho Uhorska. „Keď sa mu v druhej polovici 19. storočia vyhla železnica, začalo strácať svoje výsostné postavenie a hospodársky upadať. V Levoči akoby zastal čas, vďaka čomu sa zakonzervovala jeho historická podoba,“ poznamenáva vynikajúci fotograf a cestovateľ Ján Lacika v knihe Najkrajšie mestské prechádzky. Práve jeho trasou sme sa inšpirovali, aby sme čo najviac nasali atmosféru a krásu tohto mestečka.

Mimochodom, dnes je Levoča mestskou pamiatkovou rezerváciou s 366 kultúrnymi pamiatkami. Od roku 2009 patrí aj k mestám zapísaným do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Veže radnice a Kostola sv. Jakuba Levoču v roku 1550 postihol obrovský požiar a zničil jej stredovekú podobu. Pyšné spišské mesto však vstalo z popola a nadobudlo novú, vznešenejšiu podobu. Dnes je najúplnejšie zachovaným renesančným mestom a patrí k najnavštevovanejším na Slovensku.

Socha Ľudovíta Štúra na námestí

Socha Ľudovíta Štúra na námestí.

 

Historické centrum Levoče

Pri vstupe do starého centra mesta zaujme mohutný pás dvojitého múru z lomového kameňa. Do centra môžeme vstúpiť cez Košickú bránu, za ktorou naľavo stojí nový minoritný kláštor s barokovým Kostolom sv. Ducha.

Od Košickej brány začneme obchádzať prstenec levočských hradieb proti smeru hodinových ručičiek. Mestské opevnenie začali budovať v 13. storočí a dokončili ho v roku 1410. Z celkovej dĺžky 2,5 km sa zachovali asi štyri pätiny. Po vnútornej strane hradbového múru vedie Baštová ulica.

Baštová ulica vedie popri nízkom múriku, ktorý umožňuje výhľad na západnú časť mesta až k Poľskej bráne, stavebne prepojenej so starým minoritným kláštorom. Za priechodom pod vežou Baštová ulica ďalej sleduje vnútornú stranu hradieb. My však odbočíme na Školskú a vzápätí na Kláštornú ulicu, na ktorej vedľa seba stoja kláštorný Kostol sv. Ladislava  a historická budova levočského gymnázia z roku 1913. Odbočkou do prvej ulice vpravo sa dostaneme na Námestie Majstra Pavla.

Krupekov dom

Krupekov dom.

 

Okolo Námestia Majstra Pavla

V strede historickej Levoče sa rozprestiera Námestie Majstra Pavla s obdĺžnikovitým pôdorysom. Po jeho obvode je 65 meštianskych a patricijských domov.
Zaujímavou stavbou je renesančný Hainov dom, v ktorom bolo slávne evanjelické lýceum späté s pôsobením štúrovcov v Levoči. V budove, kde sa prvýkrát spievala dnešná slovenská štátna hymna, nájdeme dnes Spišské múzeum.

Krupekov dom rozpoznáme zase podľa nástenných malieb na fasáde. Naľavo od neho stojí Máriássyho dom s výstavným priestorom Galérie mesta Levoča.
V Spillenbergovom dome napravo istý čas bývala Júlia Korponayová, známa ako Levočská biela pani.

Spiš hradPrečítajte si tiež
Rozprávkový Spiš. To najlepšie a najkrajšie.

dom Majstra Pavla

V tomto dome žil a tvoril Pavol rezbár.

Na rohu námestia a Kláštornej ulice sa nachádza budova Mestského divadla a naľavo od nej stojí Schwabov palác, upravený na hotel, s arkádovým nádvorím.
V severnom domovom rade stoja vedľa seba Veľký a Malý župný dom. Na východnej strane námestia najprv prejdeme popri renesančnom Thurzovom dome a približne v strede domového radu stojí za pozornosť Dom Majstra Pavla s expozíciou Spišského múzea o slávnom levočskom umelcovi.

V budove Hotela Arkáda založili v roku 1624 známu Brewerovu tlačiareň. V druhom dome sprava je umiestnené  Múzeum špeciálneho školstva a v predposlednom dome tohto radu sídli Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu.

 

Námestie – miesto vychýrených jarmokov

Prechádzku po Levoči môžeme zakončiť v strede Námestia Majstra Pavla. Okrem evanjelického  kostola a budovy bývalého obchodného domu Waghaus, upraveného pre potreby mestského úradu, tu nájdeme dve pamiatky svetového významu.
Sú ňou renesančná radnica a Kostol sv. Jakuba.

Zaujímavé je aj samotné námestie, ktoré bývalo miestom obľúbených jarmokov. „Jarmočné námestie malo neobyčajnú atmosféru. Tóny potulných hudobníkov prehlušovali vravu kupujúcich i predávajúcich kováčov, pekárov, medovnikárov či iných remeselníkov, ktorí keď podvádzali zákazníkov, dostali od svojho cechu nemalú pokutu,“ píše sa na stránkach Levoče.

V duchu týchto jarmokov sa nesie aj Karpatský remeselný trh. Koná sa každoročne v mesiaci august, v rámci festivalu Dni Majstra Pavla.

levoča námestie sv.Jakuba

 

Renesančná radnica

Radnica má pôsobivé renesančné arkády a bola pôvodne stavaná v gotickom slohu. Fasádu zdobia maľby, ktoré predstavujú symboly občianskych cností – striedmosť, opatrnosť, udatnosť, trpezlivosť a spravodlivosť. V minulosti bola sídlom mestskej rady.

Dnes je expozíciou Spišského múzea. Okrem iných zaujímavosti sa v interiéri nachádza vzácny luster – dar od Márie Terézie, richtárska palica, ktorou richtár trestal tých, ktorí mu nepreukázali patričnú úctu, obraz Levočskej bielej panej a kúsok z jej šiat. Tiež je tam dereš, na ktorom najvyšší trest bol 30 palíc, či koleso na lámanie rebier.

Renesančná radnica

Renesančná radnica.

 

Oltár Majstra Pavla z Levoče

Skvelým finále našej prehliadky je interiér jedného z najväčších kostolov na Slovensku s najväčším gotickým krídlovým oltárom na svete od Majstra Pavla z Levoče.

Bazilika sv. Jakuba je zo 14. storočia a má 14 gotických a renesančných oltárov. Je to druhý najväčší chrám na Slovensku. Architektonický skvost zo 16. storočia, neskorogotický oltár vysoký 18,62 m, je najvyšší na svete.
Oltár je zhotovený z lipového dreva v dielni Majstra Pavla z Levoče, ktorý sa dnes považuje za najväčšieho stredovekého umelca Slovenska. K ďalším pozoruhodnostiam patrí renesančný organ, baroková kazateľnica, meštianske epitafy, drevené lavice mešťanov a mnohé gotické nástenné maľby.

Oltár Majstra Pavla z Levoče

Krupekov dom.

Zdroj: Dajama, Informačná kancelária mesta Levoča, Wikipedia, Levoca.sk
Foto: LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.